Monthly Archives

październik 2024

Egzamin połówkowy Kursu 2023-2025

  | Z życia Koła, Z życia Kursu | Brak komentarzy

Egzamin połówkowy za nami. Do egzaminu podeszło 42 kursantów, 33 osoby ukończyły go z wynikiem pozytywnym.

Mamy więc 33 pół-przewodników! Serdecznie gratulujemy 🙂

Spędziliśmy dwa dni wędrując szlakami pasma Jaworzyny Krynickiej, gdzie kursanci pod czujnym okiem komisji, w dwóch grupach wcielali się w przewodników. Pogoda nie zawiodła i dała wiele okazji do prezentowania jesiennych panoram. Obie grupy wędrowały z Piwnicznej – Zdroju przez przełęcz Bukowina, Halę Pisaną, Wierch nad Kamieniem, by na nocleg dotrzeć do schroniska na Hali Łabowskiej.
Drugiego dnia trasa prowadziła Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę Runka, by następnie przejść obok bacówki nad Wierchomlą i zejść do Wierchomli Małej.

Przede wszystkim kierujemy duże podziękowania dla całej Komisji Egzaminacyjnej (Michał Biel, Paweł Ciaptacz, Natalia Figiel, Magdalena Hajduk, Paweł Konieczny, Sebastian Wypych) za zorganizowanie i przeprowadzenie merytorycznego egzaminu w miłej atmosferze. Dziękujemy także obserwatorom z Kierownictwa nowego kursu 2426 i Konradowi za obecność i wsparcie.

Fot. Natasza, Aga, Kinga, Patryk

Spotkanie z socmodernizmem

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Przewodnicy beskidzcy ukulturalnieni. Tym razem dzięki inicjatywie Krzysztofa Magnowskiego, który z ramienia Komisji Szkoleniowej zaprosił przewodników SKPG na zwiedzanie nowej wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Po której z pasją oprowadził nas dr Michał Wiśniewski, wybitny specjalista z architektury XX w.
Obu Panom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

Prowadzący pozwolił nam spojrzeć na socmodernizm z różnych perspektyw. W  osłupienie wprowadzały nas śmiałe pomysły architektów, proponujących wybudowanie nad Wyżnim Żabim Stawem Białczańskim miasteczka olimpijskiego
(Hellopolis), lekko bawiła uwczesna wizja podboju kosmosu i babć-robotów, zadziwiała niczym nieskrępowana różnorodność form budynków i wież.

Konkurs Całoroczny: pytanie nr 17/2024 i pytanie nr 18/2024

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 17/2024

W Konkursie Całorocznym lubimy fakty, dowody, źródła. Nie da się jednak ukryć, że człowiek nie wszystko potrafi sobie wytłumaczyć, nauka po kryjomu spotyka się z paranauką, a ten i ów sięga po horoskop czy andrzejkową wróżbę. Czasem wróżba dotyczy jednostki, a innym razem całej zbiorowości. My pytamy właśnie o taką dużą wróżbę, obszarem swym rozciągającą się pomiędzy dwoma morzami, obejmującą trzy światowe rzeki i kilka karpackich krajów. A wszystko to urodzić się miało w niezbyt dużej karpackiej wiosce na lewym brzegu rzeki. W odpowiedzi napiszcie gdzie według poszukiwanej wróżby będzie środek świata i ile kolumn liczy portyk dworu, który znajduje się we wspomnianej niezbyt dużej karpackiej miejscowości.

Pytanie nr 18/2024

Jesień. Zaczął się już rok szkolny, akademicki, więc powróćmy do tematów edukacyjnych. Interesuje nas szkoła, która górowała nad innymi niczym szkoła nad obłokami, ustanawiając nieoficjalny rekord świata w sprawności organizacyjnej i wydajności w szkoleniu. Można rzec, że szkoła ta miała charakter górski, a w toku szkolenia można było spotkać salamandrę, ale też czajki, wrony czy wróble lub dla mniej zorientowanych wypatrywać żuków. W trakcie uczestnictwa w zajęciach można było zamieszkać w pięknym dworze u ludzi przedstawionych na zdjęciu. Jeden z absolwntów pisał o nim „Dwór – co za dwór! Tonie w kwiatach i zieleni starych drzew przeglądających się w stawie. Jest piętrowy, duży, zasobny z gankiem na czterech kolumnach i z podjazdem dookoła strzyżonego trawnika”. Ów człowiek wylądował ostatecznie na „wyspie węży”, ale bynajmniej nie w związku z profilem kształcenia wspomnianej placówki. Za to być może słyszeliście o nim, wszak swoją twórczością rozbudzał wśród młodzieży zainteresowania związane z motywem naszego pytania, a jedno z jego najpopularniejszych dzieł traktuje, a jakże, o podobnej szkole. Jeśli potrzebujecie dalszych podpowiedzi, a książki to nie Wasza broszka (wiemy, że to nieprawda), to może gustujecie w kinematografii i wtedy wystarczy znaleźć nazwisko autora pierwszego scenariusza filmowego o wspomnianej tematyce do filmu o największym budżecie produkcyjnym w tamtych czasach. W odpowiedzi podajcie nazwę wspomnianej szkoły i nazwisko absolwenta.

Odpowiedzi prosimy przesyłać do 31.10.2024 na adres konkurs.skpg@gmail.com