Monthly Archives

październik 2024

Sprzątanie grobów Ludzi Gór

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Przed dniem Wszystkich Świętych udało nam się zgodnie z naszą tradycją, wspaniale pielęgnowaną przez Roberta Wośka, spotkać na cmentarzu Rakowickim i uporządkować groby, którymi się opiekujemy.

Spotkanie przy głównej bramie cmentarza jest organizowane przez Roberta Wośka od ponad 20 lat. Z jego inicjatywy co roku odwiedzamy groby ludzi związanych z górami, w tym oczywiście Włodzimierza Kulczyckiego – założyciela i pierwszego prezesa SKPG Kraków. Nad mogiłami wspominamy ich dokonania i coraz częściej stwierdzamy, że zmarli młodo (Kulczycki dożył ledwie 39 lat, a nazywany pierwszym poetą babiogórskim Wasilewski przeżył 32 lata).

Pogoda znów była łaskawa i, podobnie jak w ostatnich latach, spacerowi towarzyszyły barwy złotej polskiej jesieni.

Zgodnie z naszą tradycją w sposób szczególny zaopiekowaliśmy się grobami Zapałowiczów i Kulczyckiego, gdzie ustawiliśmy kwiaty i znicze. Na kilku innych mogiłach zapłonęły znicze. Tym razem wspominaliśmy kolejno Hugona Zapałowicza, Edwarda Moskałę, Władysława Krygowskiego, Włodzimierza Kulczyckiego, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Józefa Dietla, Maksymiliana Siłę-Nowickiego, Żegotę Pauliego i Edmunda Wasilewskiego.

Dziękujemy osobom, dla których ta inicjatywa jest bliska sercu.

Relacja i zdjęcia: Nikoletta Kula

XX Rajd Górski im. Włodzimierza Kulczyckiego – relacja

  | Wyjazdy, Z życia Koła | Brak komentarzy

W zeszły weekend odbył się XX Rajd Górski im. Włodzimierza Kulczyckiego. Przez jeden z najbardziej widokowych zakątków Beskidu Żywieckiego wędrowało z nami 26 osób. W sobotę wyruszyliśmy z Rajczy, żeby żółtym szlakiem pokonać jedną z najbardziej widokowych tras w Beskidach. Po drodzę na Halę Redykalną odwiedziliśmy Chatkę na Zagroniu, gdzie odbywał się weekend remontowy. Gwoździem programu były wspaniałe panoramy, które podziwialiśmy idąc przez kolejne polany aż do przeł. Pawlusiej. Tam zmieniliśmy szlak na GSB i już przy światłach czołówek pokonaliśmy łańcuchu na trawersie Romanki, żeby w końcu dotrzeć do naszego noclegu w Stacji Turystycznej “Słowianka”. Wieczór upłynął przy rozmowach i śpiewograniu przy ognisku.

Niedzielny poranek był równie piękny jak dzień poprzedni. Spokojnym marszem podążaliśmy w kierunku Węgierskiej Górki, pozwalając sobie na odpoczynek przy pięknych widokach oraz dyskusjach czy widoczny komin jest w Bielsku-Białej czy może w Czechowicach-Dziedzicach. Ostatnim punktem programu były schrony bojowe – odwiedziliśmy Wyrwidęba oraz klasyka jakim jest Wędrowiec. Rajd zakończył się w pobliżu dworca kolejowego, gdzie część uczestników udała się na pociąg powrotny.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać nasze opowieści! 🙂

Lofoty – wizyta za kołem podbiegunowym

  | Slajdowiska, Z życia Koła | Brak komentarzy

Nowy sezon slajdowisk czas zacząć! Formuła slajdowisk zostaje taka, jaką lubicie, ale mamy jednak małą zmianę! Jak wiecie, nasza dotychczasowa miejscówka – Artefakt Cafe – niestety została zamknięta, więc przenosimy się do Hevre (ul. Meiselsa 18, Kazimierz).To tam, w poniedziałek 28 października o godz. 18:30, spotkamy się na slajdowisku z Eweliną i Grześkiem Suderami.

Tytuł: „Lofoty – wizyta za kołem podbiegunowym”, a oto jak sami ją zapowiadają:

„Lofoty z plecakiem i namiotem! Spędziliśmy niecałe dwa tygodnie chodząc po górskich szlakach, zwiedzając rybackie wioski i kąpiąc się w arktycznym morzu! Pokażemy Wam klasyczne czerwone domki, skaliste ścieżki, wspaniałe górskie widoki i przede wszystkim fantastyczne piaszczyste plaże! Opowiemy Wam jak powłóczyć się po Norwegii i nie zbankrutować, podpowiemy praktyczne rady na podróż po tym cudownym archipelagu.”

To będzie fantastyczna podróż na północ, pełna pięknych widoków i inspirujących opowieści. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, aby wspólnie zacząć kolejny sezon górskich slajdowisk!

Zapraszają Organizatorzy – Paulina Kubaj i Michał Biel

Link do wydarzenia na FB

Egzamin połówkowy Kursu 2023-2025

  | Z życia Koła, Z życia Kursu | Brak komentarzy

Egzamin połówkowy za nami. Do egzaminu podeszło 42 kursantów, 33 osoby ukończyły go z wynikiem pozytywnym.

Mamy więc 33 pół-przewodników! Serdecznie gratulujemy 🙂

Spędziliśmy dwa dni wędrując szlakami pasma Jaworzyny Krynickiej, gdzie kursanci pod czujnym okiem komisji, w dwóch grupach wcielali się w przewodników. Pogoda nie zawiodła i dała wiele okazji do prezentowania jesiennych panoram. Obie grupy wędrowały z Piwnicznej – Zdroju przez przełęcz Bukowina, Halę Pisaną, Wierch nad Kamieniem, by na nocleg dotrzeć do schroniska na Hali Łabowskiej.
Drugiego dnia trasa prowadziła Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę Runka, by następnie przejść obok bacówki nad Wierchomlą i zejść do Wierchomli Małej.

Przede wszystkim kierujemy duże podziękowania dla całej Komisji Egzaminacyjnej (Michał Biel, Paweł Ciaptacz, Natalia Figiel, Magdalena Hajduk, Paweł Konieczny, Sebastian Wypych) za zorganizowanie i przeprowadzenie merytorycznego egzaminu w miłej atmosferze. Dziękujemy także obserwatorom z Kierownictwa nowego kursu 2426 i Konradowi za obecność i wsparcie.

Fot. Natasza, Aga, Kinga, Patryk

Spotkanie z socmodernizmem

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Przewodnicy beskidzcy ukulturalnieni. Tym razem dzięki inicjatywie Krzysztofa Magnowskiego, który z ramienia Komisji Szkoleniowej zaprosił przewodników SKPG na zwiedzanie nowej wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Po której z pasją oprowadził nas dr Michał Wiśniewski, wybitny specjalista z architektury XX w.
Obu Panom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

Prowadzący pozwolił nam spojrzeć na socmodernizm z różnych perspektyw. W  osłupienie wprowadzały nas śmiałe pomysły architektów, proponujących wybudowanie nad Wyżnim Żabim Stawem Białczańskim miasteczka olimpijskiego
(Hellopolis), lekko bawiła uwczesna wizja podboju kosmosu i babć-robotów, zadziwiała niczym nieskrępowana różnorodność form budynków i wież.

Konkurs Całoroczny: pytanie nr 17/2024 i pytanie nr 18/2024

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 17/2024

W Konkursie Całorocznym lubimy fakty, dowody, źródła. Nie da się jednak ukryć, że człowiek nie wszystko potrafi sobie wytłumaczyć, nauka po kryjomu spotyka się z paranauką, a ten i ów sięga po horoskop czy andrzejkową wróżbę. Czasem wróżba dotyczy jednostki, a innym razem całej zbiorowości. My pytamy właśnie o taką dużą wróżbę, obszarem swym rozciągającą się pomiędzy dwoma morzami, obejmującą trzy światowe rzeki i kilka karpackich krajów. A wszystko to urodzić się miało w niezbyt dużej karpackiej wiosce na lewym brzegu rzeki. W odpowiedzi napiszcie gdzie według poszukiwanej wróżby będzie środek świata i ile kolumn liczy portyk dworu, który znajduje się we wspomnianej niezbyt dużej karpackiej miejscowości.

Odpowiedź:

Pytaliśmy o „Przepowiednię z Tęgoborzy” opublikowaną m.in. w 1939 r. Jej treść miała zostać przekazana przez medium podczas seansu spirytystycznego, który rzekomo odbył się w pałacu hr. Władysława Wielogłowskiego w Tęgoborzy właśnie. Współczesny stan tego pałacu na zdjęciu – w portyku cztery kolumny. Oryginalny tekst przepowiedni (z odnalezieniem którego nie mieliście kłopotu) głosił iż „Warszawa środkiem ustali się świata”, a my z ogromną przyjemnością przeczytaliśmy „nową wersję” przepowiedni przysłaną w ramach odpowiedzi na nasze pytanie przez Icóżżezzabrza Team i tą właśnie wersją chcemy się z Wami podzielić:

Gdy miną już lata dwadzieścia i cztery,
Od rozpoczęcia się wieku,
Wymyślą pytania na konkurs szalony,
Abyś pomyślał, człowieku.
Warszawa środkiem ustala się świata,
Z niedźwiedziem walk od cholery,
I tylko dachówka na dworze wciąż rdzawa,
Kolumny w portyku wciąż cztery.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Dominika Sobula 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Bartek Bogusz 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Icóżżezzabrza Team 1 pkt
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy 1 pkt
Ania i Ula Kłucjasz 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Justyna Ferenc 1 pkt

 

Pytanie nr 18/2024

Jesień. Zaczął się już rok szkolny, akademicki, więc powróćmy do tematów edukacyjnych. Interesuje nas szkoła, która górowała nad innymi niczym szkoła nad obłokami, ustanawiając nieoficjalny rekord świata w sprawności organizacyjnej i wydajności w szkoleniu. Można rzec, że szkoła ta miała charakter górski, a w toku szkolenia można było spotkać salamandrę, ale też czajki, wrony czy wróble lub dla mniej zorientowanych wypatrywać żuków. W trakcie uczestnictwa w zajęciach można było zamieszkać w pięknym dworze u ludzi przedstawionych na zdjęciu. Jeden z absolwntów pisał o nim „Dwór – co za dwór! Tonie w kwiatach i zieleni starych drzew przeglądających się w stawie. Jest piętrowy, duży, zasobny z gankiem na czterech kolumnach i z podjazdem dookoła strzyżonego trawnika”. Ów człowiek wylądował ostatecznie na „wyspie węży”, ale bynajmniej nie w związku z profilem kształcenia wspomnianej placówki. Za to być może słyszeliście o nim, wszak swoją twórczością rozbudzał wśród młodzieży zainteresowania związane z motywem naszego pytania, a jedno z jego najpopularniejszych dzieł traktuje, a jakże, o podobnej szkole. Jeśli potrzebujecie dalszych podpowiedzi, a książki to nie Wasza broszka (wiemy, że to nieprawda), to może gustujecie w kinematografii i wtedy wystarczy znaleźć nazwisko autora pierwszego scenariusza filmowego o wspomnianej tematyce do filmu o największym budżecie produkcyjnym w tamtych czasach. W odpowiedzi podajcie nazwę wspomnianej szkoły i nazwisko absolwenta.

Odpowiedź:

Opisana w pytaniu szkoła szybowcowa działała w latach 1932-1939 w miejscowości Ustjanowa pod nazwą Wojskowy Obóz/Ośrodek Szybowcowy. Wspomniany absolwent to pilot Janusz Meissner, znany m.in. jako autor powieści o tematyce lotniczej i współautor scenariusza do międzywojennej superprodukcji Gwiaździsta Eskadra. Spod jego pióra wyszedł też cytowany opis dworu w Ustianowej, w którym rezydował w trakcie swojego szkolenia: “Dwór – co za dwór! Tonie w kwiatach i zieleni starych drzew, przeglądających się w stawie. Jest piętrowy, duży, zasobny, z gankiem na czterech kolumnach i z podjazdem dokoła strzyżonego trawnika. Stanowi wraz z majątkiem Ustjanowa własność hr. Russockich, którzy odstąpili wojsku plac pod obóz oraz wydzierżawili tereny szybowcowe, najlepsze w Polsce. Mieszkałem, jadałem i grywałem w karty w tym ślicznym dworze przez dwa tygodnie mego pobytu na instruktorskim kursie i nie mam dość słów zachwytu zarówno dla rodziny gospodarza, jak dla jego domu, służby, kuchni i całego otoczenia.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Dominika Sobula 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Bartek Bogusz 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Bogdan Mikuła 1 pkt
Icóżżezzabrza Team 1 pkt
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Ania i Ula Kłucjasz 0.5 pkt
Justyna Ferenc 0.5 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2024:

Bartek Bogusz 17 pkt.
Bartłomiej Cisowski16 pkt.
Mariusz Pietrzak15.5 pkt.
Hadrian Jakóbczak15.5 pkt
Dominika Sobula15,5 pkt.
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy11.5 pkt.
Ania i Ula Kłucjasz 10.5 pkt.
Justyna Ferenc10.0 pkt
Andrzej Zabłocki5.5 pkt.
Nikoletta3 pkt.
Konrad Trojan z ekipą “studenckie mieszkanie” 2 pkt.
Mikołaj Klimek2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Bogdan Mikuła 2 pkt.
Icóżżezzabrza Team2 pkt.
Tomasz Fischer 1 pkt.