Monthly Archives

wrzesień 2024

I Rajd Czerwonych Polarów

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

W weekend 7-8 września przedstawiciele naszego Koła wzięli udział w I Rajdzie Czerwonych Polarów, gdzie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami 8 innych Studenckich Kół Przewodnickich w klimatycznym miejscu, jakim jest Chata Magóry.

W sobotni wieczór wspólną integrację uświetniło przedstawianie improwizowanych scenek i piosenek kabaretowych oraz śpiewogranie z gitarami przy ognisku do późnych godzin nocnych. Niedzielny poranek stał pod znakiem aktywności fizycznej – zaczęło się od jogi, a później rozegrano mecz w bardzo popularne w środowisku studenckim flanki.

Dziękujemy innym Kołom: SKPG „Harnasie”, SKPB Katowice, SKPB Warszawa, Studenckiemu Klubowi Górskiemu Warszawa, SKPT Gdańsk, SKPB Łódź, SKPB Lublin, SKPB Rzeszów za wspólnie spędzony czas oraz Kubowi z SKG i Grześkowi z SKPB Warszawa za zorganizowanie tego wydarzenia.

Cieszy nas kolejna okazja do integracji naszych Kół, gdzie mogliśmy porozmawiać o różnicach, ale przede wszystkim o tym co nas łączy – a tego jest zdecydowanie więcej. A w przyszłym roku świętować będziemy 70 lat przewodnictwa studenckiego w Polsce!

fot. Ewa Sieteska, Grzegorz Kaczmarek

Konkurs Całoroczny: pytanie nr 15/2024 i pytanie nr 16/2024

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 15/2024

Chodząc po Karpatach co rusz spotykamy nazwy topograficzne, nawiązujące do prowadzonej tu od wieków gospodarki rolnej typowej dla osadników wołoskich. Kosarzyska, Toporowa Cyrhla i wiele innych tego typu nazw nie wywołają zdziwienia u zaprawionego w bojach krajoznawcy. Prawdopodobnie będzie nawet umiał wytłumaczyć ich genezę. Jest jednak poza Karpatami taka miejscowość, której nazwa (choć straciła w przeciągu ostatniego stulecia dwie litery w zapisie na mapach) ewidentnie kojarzy się raczej z Gorcami niż z krainą w której się znajduje. Miejscowości szukać można na skałach dużo starszych (nawet w perspektywie geologicznej) od beskidzkich piaskowców, na stokach wzgórza, w nazwie którego jest drzewo liściaste inne niż drzewo, którego nazwa zawiera się w położonej na zachód (od szukanej miejscowości) wsi.  Jak nazywa się miejscowość i w granicach jakiego mezoregionu fizjogeograficznego ją odnajdziemy?

Pytanie nr 16/2024

Prezentujemy Wam grafikę reklamową pewnego popularnego w swoim czasie (produkowanego do dziś) specyfiku. Na tyle popularnego, że fragmenty butelki po nim znaleziono podczas wykopalisk w jednej z beskidzkich miejscowości. Na tym, co wykopano odczytano nazwisko jednego z producentów – rodem z rumuńskiej Oradei. W odpowiedzi na to pytanie napiszcie jakie słowo zostało „zamazane” na grafice i w jakiej beskidzkiej miejscowości prowadzono wspomniane wykopaliska.

Odpowiedzi prosimy przesyłać do 30.09.2024 na adres konkurs.skpg@gmail.com