Monthly Archives

październik 2023

XIX Rajd Górski im. Włodzimierza Kulczyckiego – relacja

  | Wyjazdy | Brak komentarzy

W zeszły weekend odbył się XIX Rajd Górski im. Włodzimierza Kulczyckiego. Przez piękne lasy oraz polany Beskidu Sądeckiego i Pienin maszerowały z nami 24 osoby. 🙂

W sobotniej wędrówce z Piwnicznej-Zdroju przez Rogacze na nocleg w Chacie “Magóry” towarzyszyła nam piękna Polska Złota Jesień, dzięki czemu pierwsze lody zostały szybko przełamane i rajdowicze stworzyli zgraną i wesołą ekipę. Wieczór upłynął pod znakiem śpiewogrania przy ognisku.

Doświadczenia i znajomości z dnia poprzedniego pozwoliły dzielnie przetrwać niedzielne nadejście deszczowej Polskiej Szarej Jesieni. Na szczęście niepogoda trwała tylko do południa, więc schodząc przez przeł. Rozdziela do Jaworek mieliśmy okazję nieco się wysuszyć. Finałem Rajdu był spacer po wąwozie Homole.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać nasze opowieści! 🙂

Dziękujemy organizatorom Ewie Sieteskiej i Konradowi Trojanowi oraz wszystkim którzy pomogli w promowaniu rajdu.

Wędrujcie z nami!

Egzamin połówkowy kursu 2022-2024

  | Z życia Koła | Brak komentarzy
Kurs 2022 – 2024 SKPG Kraków rozpoczyna II etap szkolenia 💥
W dniu wczorajszym zakończył się egzamin połówkowy kursu 2022-2024, do którego przystąpiły 23 osoby.
21 z nich zakończyło egzamin z wynikiem pozytywnym.
Pierwszego dnia trasa prowadziła z przeł. Przysłop przez Kudłoń i przełęcz Borek do schroniska pod Turbaczem, gdzie nocowaliśmy. Drugiego dnia przez Turbacz i Obidowiec zeszliśmy do Koninek.
Egzamin przeprowadziła Komisja Egzaminacyjna w składzie: Sebastian Wypych, Sylwia Smela, Paweł Konieczny i Mateusz Tomaszczyk.
Bardzo dziękujemy za pełen profesjonalizm, rozbudowaną informację zwrotną dla wszystkich i bardzo dobrą atmosferę jaką stworzyliście!
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagają nam i wspierają nas w prowadzeniu kursu gdy czasem słońce, ale częściej deszcz. <3
Liczne grono przewodnickie na piwku w Starym Porcie pokazało kursantom, że to co mówimy o społecznym wymiarze robienia kursu w SKPG dzieje się w rzeczywistości. Dziękujemy, że wpadliście.

West Coast – samochodem przez Dziki Zachód

  | Slajdowiska | Brak komentarzy

Wieczory dość szybko zrobiły się zaskakująco długie… Cóż z sobą począć? W przyszłym tygodniu będziemy już po wszelkich wyborczych debatach, dlatego proponujemy trochę spokojniejszą alternatywę.

Na kolejne slajdowisko zapraszamy w imieniu Kuby Dudzika i Marii Gazeł, którzy opowiedzą o swojej podróży przez Dziki Zachód. I nie chodzi o kursową autokarówkę…

Prelegenci kuszą takim opisem:

Wybierzcie się razem z nami w road trip po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W planie:

-buzujące metropolie,

-rozległe parki narodowe,

-zabójcze pustynie,

-legendarna Route 66,

-tysiące pokonanych kilometrów i zjedzonych kalorii.

 

Spotykamy się w Artefakt Cafe, przy ul. Dajwór 3 w środę, 18 października. Początek o godzinie 18. (Można też zaryzykować 10 minut spóźnienia dla łatwego zapamiętania: 18.10 o 18:10).

Link do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy w imieniu prelegentów i swoim,

Paulina Kubaj i Michał Biel

Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 17/2023 i pytanie nr 18/2023

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 17/2023

Lato, lato i … jesień. Czas wrócić na uczelnie, do pracy, cyferek i czasem trudnych równań do rozwiązania. I my mamy dla Was jedno karpackie równanie, które zostało nam po wakacjach. W ramach odpowiedzi prosimy o podanie co kwitnie pod numerem 20.

Odpowiedź:

Po wakacjach zostało nam trochę rumuńskich lei. Bardzo się nam one podobają nie tylko dlatego, że są trwałe (polimerowe), ale też dlatego, że na awersie każdego jest roślina (każdy nominał ma swoją roślinkę). I tak, na banknocie o nominale 1 lej jest goryczka trojeściowa, na 5-tce goździk, na 10-tce prawoślaz lekarski, na 200-tce mak polny itd. Banknot 20 lei, kluczowy w tym pytaniu, jest nowy – wprowadzono go w 2021 r. Awers zdobi szafran źółtokwiatowy. Ciekawostką dotyczącą tego banknotu jest fakt, że na awersie pojawia się też twarz Ecateriny Teodoroiu, oficer armii rumuńskiej. Jest to jedyna (nie fikcyjna) postać kobieca na obecnej serii banknotów rumuńskich.

Przyznajemy, że zimowit jesienny być dość bliskim strzałem, ale nie możemy uznać tej odpowiedzi, natomiast opis pomysłu, że liczby są odległościami w kilometrach od poszczególnych pasm górskich symbolizowanych przez rośliny wzbudził w nas wyrzuty sumienia.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt

 

Pytanie nr 18/2023

Z czego hipotetyczny geolog-jubiler uwięziony w podziemiach okazałej budowli (jednej z trzech największych w kraju), nazywanej (casus fortuitus!) klejnotem regionu, zrobiłby kanak, którego nie powstydziłaby się nawet Barbara Radziwiłłówna? A że to konkurs wiedzy o górach, to wypadałoby, żeby ów obiekt, w którym uwięziliśmy takiego specjalistę leżał chociaż na pogórzu.

Odpowiedź:

Barbara Radziwiłłówna ponad wszystko kochała perły. Hipotetyczny fachowiec, uwięziony w podziemiach Zamku Książ leżącego na Pogórzu Wałbrzyskim mógłby wydziergać dla królowej naszyjnik z pereł jaskiniowych. Są to wapienne kulki – okruchy skalne obrośnięte węglanem wapnia, będące formą krasu podziemnego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2023:

Hadrian Jakóbczak19 pkt.
Zbigniew Drapała17 pkt.
Krzysztof Skowronek17 pkt.
Dominika Sobula14.5 pkt.
Drużyna Elfrydy14 pkt.
Bartłomiej Cisowski10 pkt.
Anna Piecuch6 pkt.
Andrzej Zabłocki5.5 pkt
Bartłomiej Chojna4 pkt.
Bogdan Mikuła4 pkt
Nikoletta3 pkt.
Kasia Węgrzyn3 pkt.
Waldemar Szczepańczyk2 pkt.
Agata Żak2 pkt.
Piotr Olczykowski2 pkt.
M&M2 pkt.
Misiek1 pkt.
Patryk Smółka1 pkt.
Wojciech Pawlus1 pkt.