Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 17/2023 i pytanie nr 18/2023

  3 października 2023Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 17/2023

Lato, lato i … jesień. Czas wrócić na uczelnie, do pracy, cyferek i czasem trudnych równań do rozwiązania. I my mamy dla Was jedno karpackie równanie, które zostało nam po wakacjach. W ramach odpowiedzi prosimy o podanie co kwitnie pod numerem 20.

Odpowiedź:

Po wakacjach zostało nam trochę rumuńskich lei. Bardzo się nam one podobają nie tylko dlatego, że są trwałe (polimerowe), ale też dlatego, że na awersie każdego jest roślina (każdy nominał ma swoją roślinkę). I tak, na banknocie o nominale 1 lej jest goryczka trojeściowa, na 5-tce goździk, na 10-tce prawoślaz lekarski, na 200-tce mak polny itd. Banknot 20 lei, kluczowy w tym pytaniu, jest nowy – wprowadzono go w 2021 r. Awers zdobi szafran źółtokwiatowy. Ciekawostką dotyczącą tego banknotu jest fakt, że na awersie pojawia się też twarz Ecateriny Teodoroiu, oficer armii rumuńskiej. Jest to jedyna (nie fikcyjna) postać kobieca na obecnej serii banknotów rumuńskich.

Przyznajemy, że zimowit jesienny być dość bliskim strzałem, ale nie możemy uznać tej odpowiedzi, natomiast opis pomysłu, że liczby są odległościami w kilometrach od poszczególnych pasm górskich symbolizowanych przez rośliny wzbudził w nas wyrzuty sumienia.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt

 

Pytanie nr 18/2023

Z czego hipotetyczny geolog-jubiler uwięziony w podziemiach okazałej budowli (jednej z trzech największych w kraju), nazywanej (casus fortuitus!) klejnotem regionu, zrobiłby kanak, którego nie powstydziłaby się nawet Barbara Radziwiłłówna? A że to konkurs wiedzy o górach, to wypadałoby, żeby ów obiekt, w którym uwięziliśmy takiego specjalistę leżał chociaż na pogórzu.

Odpowiedź:

Barbara Radziwiłłówna ponad wszystko kochała perły. Hipotetyczny fachowiec, uwięziony w podziemiach Zamku Książ leżącego na Pogórzu Wałbrzyskim mógłby wydziergać dla królowej naszyjnik z pereł jaskiniowych. Są to wapienne kulki – okruchy skalne obrośnięte węglanem wapnia, będące formą krasu podziemnego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2023:

Hadrian Jakóbczak19 pkt.
Zbigniew Drapała17 pkt.
Krzysztof Skowronek17 pkt.
Dominika Sobula14.5 pkt.
Drużyna Elfrydy14 pkt.
Bartłomiej Cisowski10 pkt.
Anna Piecuch6 pkt.
Andrzej Zabłocki5.5 pkt
Bartłomiej Chojna4 pkt.
Bogdan Mikuła4 pkt
Nikoletta3 pkt.
Kasia Węgrzyn3 pkt.
Waldemar Szczepańczyk2 pkt.
Agata Żak2 pkt.
Piotr Olczykowski2 pkt.
M&M2 pkt.
Misiek1 pkt.
Patryk Smółka1 pkt.
Wojciech Pawlus1 pkt.

Zostaw komentarz