Monthly Archives

marzec 2023

Art SKPG #21 – Wyspa Wielkanocna, czyli jajo z filcu

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Dzięki Ani Kryszczak i cHani Dobranowskiej pierwszy dzień wiosny mogliśmy świętować przygotowując świąteczne ozdoby z filcu. Było kolorowo i twórczo. Bardzo dziękujemy za wprowadzenie w wiosenny klimat 🙂

Zachęcamy do kontaktu wszystkich Kołowych Twórców, Artystów i Rzemieślników, którzy mieliby ochotę uchylić rąbka tajemnicy swojej pracy i poprowadzić warsztaty dla koleżanek i kręgów z Koła.

Fot. Ania Kryszczak, Natasza Figiel

Izraelskim szlakiem, cz. 2 – pustynia

  | Slajdowiska | Brak komentarzy
Pierwsze wiosenne slajdowisko nadchodzi! Tym razem sama szefowa Paulina Kubaj opowie o swojej wędrówce Izraelskim Szlakiem Narodowym. Stali bywalcy pamiętający opowieść Pauliny sprzed roku zapewne już ostrzą sobie zęby na kontynuację… Tych, którzy w zeszłym roku się zagapili, uspokajam – mimo poprzedniej nieobecności – każdy nadąży!

Są takie kraje i szlaki, gdzie chce się wracać wciąż i wciąż. Jednak powroty to zawsze nowa podróż – niosąca zupełnie inne emocje, przeżycia, pejzaże i historie napotkanych ludzi. Paulina postanowiła wrócić na Izraelski Szlak Narodowy, którym już kiedyś wędrowała, ale tym razem na jego pustynną część.
Skąd wziąć wodę na pustyni? Jak to jest być zupełnie samemu pośrodku niczego? Jak się nie zgubić? Te i kilka innych wątków Paulina wplecie w swoją opowieść. Opowieść okraszoną sporą dawką zdjęć, na których dominować będą odcienie kremowo-żółto-brązowe 😉

Spotykamy się w środę, 22 marca, o godzinie 18 w niezawodnym Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3.

 

Link do wydarzenia na Facebooku

Serdecznie zapraszają organizatorzy,

Paulina Kubaj i Michał Biel

V Turniej Siatkarski SKPG

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

W ubiegłą sobotę odbył się wyczekiwany  Turniej Siatkarski. Zawodnicy po raz kolejny zapewnili pełne emocji popołudnie dla kibicujących.  W turnieju startowały 4 drużyny. Pierwsze miejsce zajął zespół „Oszukać Przeznaczenie”, na drugim stanęło „Bundesverein”, a brązowy medal przypadł „Misiom Patysiom”. „Czarne Mamby” tym razem, wyjątkowo, nie znalazły się na podium.

W wydarzeniu brali udział kursanci obu kursów, przewodnicy, ich znajomi, nawet najmłodsze kołowe pokolenie.

MVP Turnieju został kapitan drużyny „Oszukać Przeznaczenie”: Mateusz „Olaf” Dziurski.

Kilka zdań od organizatora całego wydarzenia Wojtka Pawlusa:
Dziękuję wszystkim za sportową rywalizację na boisku, a kibicom za dopingowanie swoich faworytów. Marcinowi Wolińskiemu za profesjonalne i sprawiedliwe sędziowanie, a współorganizatorkom: Nataszy i Marceli za nieocenioną pomoc. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok, a wszystkich, którzy chcieliby chodzić na nasze poniedziałkowe siatkówki zapraszam do kontaktu ze mną.

Dziękujemy Wojtkowi, Nataszy i Marceli za to wspaniałe wydarzenie w kołowym kalendarzu!

fot. Natasza Figiel

Art SKPG #20 Uklejna 2

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

20 (!) spotkanie z cyklu #artskpg za nami. Z tajnikami kolażu zapoznawała nas tym razem Paulina Ulatowska, bardzo dziękujemy! Wycinanie, układanie i klejenie dało uczestnikom dużo frajdy.

Niezmiennie zachęcamy też do kontaktu wszystkich Kołowych Twórców, Artystów i Rzemieślników, którzy mieliby ochotę uchylić rąbka tajemnicy swojej pracy i poprowadzić warsztaty dla koleżanek i kręgów z Koła.

 

Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 3/2023 i pytanie nr 4/2023

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 3/2023

Pewien wersalski ogrodnik w XVIII w. opisał dla potomnych spotykaną obecnie i w Polsce roślinkę wydającą smaczne, soczyste owoce. Nazwa jednej z podkarpackich miejscowości z tą roślinką kojarzy się bez wątpienia, lecz przypuszczenie, że pochodzi ona właśnie od niej jest zupełnie absurdalne. Mniej absurdalny wydaje nam fakt, że w miejscowości tej są wody mineralne, sądzimy oczywiście, że znacie je wszystkie, natomiast wystarczy nam zupełnie, gdy jako odpowiedź podacie nazwę tej najsłynniejszej, zwykle uznawanej za mniej smaczną niż wspomniane na początku owocki.

Odpowiedź:

Ogrodnik, a właściwie botanik, o którym mowa, to Antoine Nicolas Duchesne, który w 1766 roku stworzył pierwszy naukowy opis truskawki. Podkarpacka miejscowość, której nazwa może kojarzyć się z tą roślinką, to słynący z wód mineralnych Truskawiec. Zaś najcenniejsza z nich „Naftusia” ma bardzo specyficzny smak i zapach ropy naftowej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Nikoletta 1 pkt
Bogdan Mikuła 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Anna Piecuch 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Bartłomiej Chojna 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Piotr Olczykowski 1 pkt
M&M 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

 

Pytanie nr 4/2023

Sezon w pełni, a jak widać na zdjęciu, narciarzom też należy się odpowiedni patronat i ‚sanktuarium”. Sama budowla ulokowana jest rzec można egzotycznie, gdyż wzięty spod niej rozbieg przecinałby… winnicę. Winnica też ma patrona – nazwano ją bowiem na cześć osoby, której również zdarzyło się założyć winnicę, w pewnych kategoriach pierwszą w Polsce (wprawdzie oddaloną od miejsca o którym mówimy i w dodatku po drugiej stronie Wisły, jednak nie można im odmówić punktów wspólnych). W okolicy widocznego na zdjęciu budynku (w promieniu 3 km) znaleźć można co najmniej trzy inne obiekty sakralne (w tym jeden martyrologiczny, a jeden przeniesiony tutaj z pewnej znanej smakoszom miejscowości), dwa nie byle jakie obiekty noclegowe (wyjątkowość jednego z nich polega jednakże na podobieństwie do kilku innych), wieżę widokową i rezerwat przyrody. Ale do rzeczy, bo przecież mieliśmy mówić o nartach – gdzie znajduje się najbliższy względem widocznej na zdjęciu budowli wyciąg narciarski?   

Odpowiedź:

Na zdjęciu widoczna jest Kaplica Matki Bożej Różańcowej „Narciarskiej” w Jamnej. Usytuowana na stoku góruje nad winnicą świętego Jacka, który na początku XIII wieku założył w Sandomierzu pierwszą dominikańską winnicę w Polsce. W okolicy kapliczki znajduje się kościół pw. MB Niezawodnej Nadziei, Kaplica Męczeństwa, a w promieniu 3 km budynek cerkwi, przemianowanej na kościół i przeniesionej do Bukowca z Kamiannej (która słynie z produkcji miodu). Nad miejscowością wznosi się wzgórze Bukowiec z rezerwatem Diable Skały. Bazę noclegową w okolicy stanowi Chatka Włóczykija prowadzona przez wieloletniego gospodarza Bacówki Jamna – jednej z bacówek turystyki kwalifikowanej, obok której znajduje się wieża widokowa. Bacówką zarządzają obecnie inwestorzy pobliskiego wyciągu narciarskiego Jastrzębia-Ski.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Dominika Sobula 1 pkt
Anna Piecuch 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Bartłomiej Chojna 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Kasia Węgrzyn 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Piotr Olczykowski 1 pkt
M&M 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Bogdan Mikuła 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2023:

Hadrian Jakóbczak19 pkt.
Zbigniew Drapała17 pkt.
Krzysztof Skowronek17 pkt.
Dominika Sobula14.5 pkt.
Drużyna Elfrydy14 pkt.
Bartłomiej Cisowski10 pkt.
Anna Piecuch6 pkt.
Andrzej Zabłocki5.5 pkt
Bartłomiej Chojna4 pkt.
Bogdan Mikuła4 pkt
Nikoletta3 pkt.
Kasia Węgrzyn3 pkt.
Waldemar Szczepańczyk2 pkt.
Agata Żak2 pkt.
Piotr Olczykowski2 pkt.
M&M2 pkt.
Misiek1 pkt.
Patryk Smółka1 pkt.
Wojciech Pawlus1 pkt.