Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 3/2023 i pytanie nr 4/2023

  1 marca 2023Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 3/2023

Pewien wersalski ogrodnik w XVIII w. opisał dla potomnych spotykaną obecnie i w Polsce roślinkę wydającą smaczne, soczyste owoce. Nazwa jednej z podkarpackich miejscowości z tą roślinką kojarzy się bez wątpienia, lecz przypuszczenie, że pochodzi ona właśnie od niej jest zupełnie absurdalne. Mniej absurdalny wydaje nam fakt, że w miejscowości tej są wody mineralne, sądzimy oczywiście, że znacie je wszystkie, natomiast wystarczy nam zupełnie, gdy jako odpowiedź podacie nazwę tej najsłynniejszej, zwykle uznawanej za mniej smaczną niż wspomniane na początku owocki.

Odpowiedź:

Ogrodnik, a właściwie botanik, o którym mowa, to Antoine Nicolas Duchesne, który w 1766 roku stworzył pierwszy naukowy opis truskawki. Podkarpacka miejscowość, której nazwa może kojarzyć się z tą roślinką, to słynący z wód mineralnych Truskawiec. Zaś najcenniejsza z nich „Naftusia” ma bardzo specyficzny smak i zapach ropy naftowej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Nikoletta 1 pkt
Bogdan Mikuła 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Anna Piecuch 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Bartłomiej Chojna 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Piotr Olczykowski 1 pkt
M&M 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

 

Pytanie nr 4/2023

Sezon w pełni, a jak widać na zdjęciu, narciarzom też należy się odpowiedni patronat i ‚sanktuarium”. Sama budowla ulokowana jest rzec można egzotycznie, gdyż wzięty spod niej rozbieg przecinałby… winnicę. Winnica też ma patrona – nazwano ją bowiem na cześć osoby, której również zdarzyło się założyć winnicę, w pewnych kategoriach pierwszą w Polsce (wprawdzie oddaloną od miejsca o którym mówimy i w dodatku po drugiej stronie Wisły, jednak nie można im odmówić punktów wspólnych). W okolicy widocznego na zdjęciu budynku (w promieniu 3 km) znaleźć można co najmniej trzy inne obiekty sakralne (w tym jeden martyrologiczny, a jeden przeniesiony tutaj z pewnej znanej smakoszom miejscowości), dwa nie byle jakie obiekty noclegowe (wyjątkowość jednego z nich polega jednakże na podobieństwie do kilku innych), wieżę widokową i rezerwat przyrody. Ale do rzeczy, bo przecież mieliśmy mówić o nartach – gdzie znajduje się najbliższy względem widocznej na zdjęciu budowli wyciąg narciarski?   

Odpowiedź:

Na zdjęciu widoczna jest Kaplica Matki Bożej Różańcowej „Narciarskiej” w Jamnej. Usytuowana na stoku góruje nad winnicą świętego Jacka, który na początku XIII wieku założył w Sandomierzu pierwszą dominikańską winnicę w Polsce. W okolicy kapliczki znajduje się kościół pw. MB Niezawodnej Nadziei, Kaplica Męczeństwa, a w promieniu 3 km budynek cerkwi, przemianowanej na kościół i przeniesionej do Bukowca z Kamiannej (która słynie z produkcji miodu). Nad miejscowością wznosi się wzgórze Bukowiec z rezerwatem Diable Skały. Bazę noclegową w okolicy stanowi Chatka Włóczykija prowadzona przez wieloletniego gospodarza Bacówki Jamna – jednej z bacówek turystyki kwalifikowanej, obok której znajduje się wieża widokowa. Bacówką zarządzają obecnie inwestorzy pobliskiego wyciągu narciarskiego Jastrzębia-Ski.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Dominika Sobula 1 pkt
Anna Piecuch 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Bartłomiej Chojna 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Kasia Węgrzyn 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Piotr Olczykowski 1 pkt
M&M 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Bogdan Mikuła 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2023:

Hadrian Jakóbczak19 pkt.
Zbigniew Drapała17 pkt.
Krzysztof Skowronek17 pkt.
Dominika Sobula14.5 pkt.
Drużyna Elfrydy14 pkt.
Bartłomiej Cisowski10 pkt.
Anna Piecuch6 pkt.
Andrzej Zabłocki5.5 pkt
Bartłomiej Chojna4 pkt.
Bogdan Mikuła4 pkt
Nikoletta3 pkt.
Kasia Węgrzyn3 pkt.
Waldemar Szczepańczyk2 pkt.
Agata Żak2 pkt.
Piotr Olczykowski2 pkt.
M&M2 pkt.
Misiek1 pkt.
Patryk Smółka1 pkt.
Wojciech Pawlus1 pkt.

Zostaw komentarz