Monthly Archives

czerwiec 2022

Izraelskim szlakiem – slajdowisko

  | Slajdowiska | Brak komentarzy

Zapraszamy na ostatnie w tym roku akademickim slajdowisko, które odbędzie się 29 czerwca.
Paulina Kubaj opowie nam o swojej podróży po Izraelu, poniżej krótka zapodzieć tego o czym usłyszymy:

Opowieść o przejściu fragmentu Izraelskiego Szlaku Narodowego na przełomie 2019/2020, ludziach spotkanych na trasie – „aniołach”, licznych historiach, które opowiadali o swoim kraju, kulturze i religii, ukazujących kulturowy misz-masz. O spaniu w kibucach, namiocie na dziko, internacie dla młodzieży odbywającej służbę wojskową czy domach przypadkowo spotkanych ludzi. O urokach izraelskiej zimy, niebezpieczeństwach czyhających na podróżnych i cudownych splotach zdarzeń. Atmosferę tego niesamowitego kraju podczas swojej prelekcji spróbuje oddać Paulina Kubaj.

Termin:
29 czerwca, środa, godz. 18:00
Miejsce:
Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3

Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 09/2022 i Pytanie nr 10/2022

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 9/2022

Nie wszystko złoto, co się świeci – jak mówi słynna fraza, a z drugiej strony złoto przyjmuje przeróżne oblicza. Chcemy Was zapytać, jaki nominał widnieje na rewersie pewnej europejskiej monety, gdy awers przedstawia złoto północy, którego jedyne stanowisko w Karpatach znaleziono w Polsce w czarnym złocie?

Odpowiedź:

Poszukiwany nominał, to 2 euro na fińskiej monecie, której awers przedstawia malinę moroszkę zwaną też maliną nordycką oraz złotem północy. Jej dojrzały owoc przyjmuję barwę żółto-pomarańczową, a krótki okres owocowania w połączeniu z walorami zdrowotnymi i smakowymi sprawia ze jest rośliną drogą i cenioną. Uznawana jest za narodowy przysmak i skarb narodowy w niektórych krajach oraz za roślinny symbol Skandynawii. Jest to roślina strefy podbiegunowej, poza Skandynawią występuje też w Rosji i na Alasce. Natomiast w naszym kraju znalazła się Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako relikt epoki lodowcowej. Najbardziej lubi torfowiska i bagna. Jej jedyne stanowisko w Karpatach znaleziono na torfowisku Puścizna Wielka w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Tomasz Bujoczek 1 pkt
Marek Węglarz 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt

 

Pytanie nr 10/2022

Kiedyś to były widoki w górach. Zalesienie było o wiele mniejsze, a nawet jeżeli jakiś wierzchołek był zarośnięty, to bardzo często stała na takim szczycie drewniana wieża triangulacyjna, na którą można było się wspiąć i podziwiać panoramę. No ale lata minęły, a zaniedbane triangule zawaliły się praktycznie wszystkie w latach 80. i 90.. Z kolei na początku XXI wieku, w związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej i udostępnieniem środków na rozwój turystyki, samorządy zaczęły masowo budować wieże widokowe. Znów można było podziwiać widoki ponad koronami drzew, ale niestety historia zatoczyła koło – pozbawione odpowiedniej konserwacji nowe wieże niszczeją. Ta na Radziejowej musiała zostać odbudowana od zera, ta na Mogielicy stoi zamknięta i pewnie już wkrótce się zawali. Na szczęście jednak, o ile triangule odeszły w zapomnieniu, upadek nowych kontrukcji bywa dość dobrze udokumentowany. Poniżej widzicie fragment ogólnodostępnego filmiku przedstawiającego bezpowrotne zburzenie jednej z takich wież powstałych w ostatnich latach, której żywot był wyjątkowo krótki. Napiszcie nam, gdzie ta wieża się znajdowała a także do spotkania jakich trzech postaci historycznych doszło w tym miejscu według legendy tam promowanej.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do 30 czerwca 2022 r.

Odpowiedź:

Wieża widokowa, której urzekające kontrolowane zburzenie zostało uwiecznione na filmie, stała w przy źródle Kralova Studňa, przy granicy polsko-słowackiej w Górach Leluchowskich. W dawnych czasach przebiegał tędy jeden ze szlaków handlowych z Polski na Węgry, a  według legendy miało tutaj dojść pod koniec XV w. do spotkania między królem Węgier Maciejem Korwinem, a królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem oraz jego synem Kazimierzem, uznanym później za świętego. Wieża widokowa postawiona została w 2011 roku, a zburzona została w 2021 roku i z dużym prawdopodobieństwem jest najkrócej istniejącym tego typu obiektem w Karpatach. Niestety ekipa Konkursu nie była obecna przy burzeniu, a filmik ilustrujący pytanie można zobaczyć >tutaj<

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Tomasz Bujoczek 1 pkt
Marek Węglarz 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Karol Olszański 1 pkt
W Czasie Pracy Laski Się Nudzą 1 pkt
Team M&M 1 pkt

 

Aktualna klasyfikacja Konkursu:

Hadrian Jakóbczak20 pkt.
Monika Mielnikiewicz17.5 pkt.
Tomek Bujoczek14.5 pkt.
Bartłomiej Cisowski11.5 pkt.
Marek Węglarz11.25 pkt.
Krzysztof Skowronek9.5 pkt.
Team M&M9 pkt.
Mariusz Pietrzak9 pkt.
Karol Olszański9 pkt.
Andrzej Zabłocki7 pkt.
W Czasie Pracy Laski Się Nudzą6 pkt
Agnieszka Bazylów4 pkt.
Nikoletta4 pkt
Sylwia Smela3.5 pkt.
Katarzyna Majewska3.5 pkt.
Wojciech Pawlus3 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt.
Paweł Ciaptacz2 pkt.
Michalina Hansdorfer2 pkt.
Magdalena Hesiak2 pkt.
Krzysztof Słaby2 pkt.
Katarzyna Hołda2 pkt.
Jakub Krzak2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Emilia M2 pkt.
Bogdan Mikuła2 pkt.
Anna Kalińska2 pkt.
Anka Śliwa2 pkt.
Piotr Wieczorek2 pkt
Łukasz Muzyk1.5 pkt.
Andrzej Słota1.5 pkt.
Maria Skupień1 pkt.
Łukasz Nowicki1 pkt.
Bernadetta1 pkt.
Sebastian Wypych1 pkt
Agata Komorowska0.5 pkt.

Przewodnicy PTTK Dzieciom

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Kolejny raz mieliśmy przyjemność zaangażować się w akcję „Przewodnicy PTTK Dzieciom”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Lotniczymi śladami w Małopolsce”!

Zorganizowaliśmy dwa spacery po Krakowie wraz z wizytą w krakowskim Muzem Lotnictwa Polskiego. W akcji wzięli udział podopieczni Fundacji Bliżej Człowieka oraz Fundacja Dzieło Pomocy Dzieciom pod opieką naszych przewodników – Adriana Dudziaka oraz Krzysztofa Kozdry 🙂

Akcja została zorganizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Fot. Adrian Dudziak i Krzysztof Kozdra

Przewodnicki egzamin państwowy

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Kilka dni temu zakończył się trzydniowy egzamin państwowy dla kandydatów na przewodników beskidzkich. Do egzaminu podeszło 13 osób, w tym 9 z naszego koła. 25 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie odbyła się część teoretyczna: test oraz egzamin ustny. Po sprawdzeniu wiedzy egzamin przeniósł się w teren. Następnego dnia kandydaci, trzyosobowa komisja egzaminacyjna oraz obserwator z UM zebrali się w Krynicy-Zdroju, pod dolną stacją kolejki, gdzie rozpoczęła się część praktyczna. Po wyjechaniu na Jaworzynę Krynicką grupa ruszyła w kierunku Hali Łabowskiej, gdzie zaplanowany był nocleg. Pogoda dopisywała, umożliwiając szerokie panoramy. Kolejnego dnia grupa ruszyła w kierunku Rytra. Ponownie pogoda nie zawiodła, chociaż wyraźnie zbierało się na burzę. Egzamin zakończył się w schronisku Cyrla. 12 osób zakończyło go z wynikiem pozytywnym otrzymując uprawnienia państwowe.

Tekst i zdjęcia: Paulina Drąg

Kołowy Dzień Dziecka

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Z okazji Dnia Dziecka po raz drugi w naszej kołowej społeczności spotkaliśmy się na pikniku rodzinnym. Na sprawdzonej w zeszłym roku polanie w Kostrzu stawiło się 9 dzieci w wieku od 2 miesięcy po 10 lat wraz z rodzicami, wśród których były aż dwie pary 100% przewodnickie. Było słonecznie, smacznie i kolorowo 🙂

Dziękujemy Nikoli za organizację tego spotkania.

Tymczasem wszystkim, bez względu na wiek życzymy z okazji dzisiejszego święta dużo uśmiechu!

Fot. Nikoletta Kula