Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 09/2022 i Pytanie nr 10/2022

  4 czerwca 2022Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 9/2022

Nie wszystko złoto, co się świeci – jak mówi słynna fraza, a z drugiej strony złoto przyjmuje przeróżne oblicza. Chcemy Was zapytać, jaki nominał widnieje na rewersie pewnej europejskiej monety, gdy awers przedstawia złoto północy, którego jedyne stanowisko w Karpatach znaleziono w Polsce w czarnym złocie?

Odpowiedź:

Poszukiwany nominał, to 2 euro na fińskiej monecie, której awers przedstawia malinę moroszkę zwaną też maliną nordycką oraz złotem północy. Jej dojrzały owoc przyjmuję barwę żółto-pomarańczową, a krótki okres owocowania w połączeniu z walorami zdrowotnymi i smakowymi sprawia ze jest rośliną drogą i cenioną. Uznawana jest za narodowy przysmak i skarb narodowy w niektórych krajach oraz za roślinny symbol Skandynawii. Jest to roślina strefy podbiegunowej, poza Skandynawią występuje też w Rosji i na Alasce. Natomiast w naszym kraju znalazła się Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako relikt epoki lodowcowej. Najbardziej lubi torfowiska i bagna. Jej jedyne stanowisko w Karpatach znaleziono na torfowisku Puścizna Wielka w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Tomasz Bujoczek 1 pkt
Marek Węglarz 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt

 

Pytanie nr 10/2022

Kiedyś to były widoki w górach. Zalesienie było o wiele mniejsze, a nawet jeżeli jakiś wierzchołek był zarośnięty, to bardzo często stała na takim szczycie drewniana wieża triangulacyjna, na którą można było się wspiąć i podziwiać panoramę. No ale lata minęły, a zaniedbane triangule zawaliły się praktycznie wszystkie w latach 80. i 90.. Z kolei na początku XXI wieku, w związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej i udostępnieniem środków na rozwój turystyki, samorządy zaczęły masowo budować wieże widokowe. Znów można było podziwiać widoki ponad koronami drzew, ale niestety historia zatoczyła koło – pozbawione odpowiedniej konserwacji nowe wieże niszczeją. Ta na Radziejowej musiała zostać odbudowana od zera, ta na Mogielicy stoi zamknięta i pewnie już wkrótce się zawali. Na szczęście jednak, o ile triangule odeszły w zapomnieniu, upadek nowych kontrukcji bywa dość dobrze udokumentowany. Poniżej widzicie fragment ogólnodostępnego filmiku przedstawiającego bezpowrotne zburzenie jednej z takich wież powstałych w ostatnich latach, której żywot był wyjątkowo krótki. Napiszcie nam, gdzie ta wieża się znajdowała a także do spotkania jakich trzech postaci historycznych doszło w tym miejscu według legendy tam promowanej.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do 30 czerwca 2022 r.

Odpowiedź:

Wieża widokowa, której urzekające kontrolowane zburzenie zostało uwiecznione na filmie, stała w przy źródle Kralova Studňa, przy granicy polsko-słowackiej w Górach Leluchowskich. W dawnych czasach przebiegał tędy jeden ze szlaków handlowych z Polski na Węgry, a  według legendy miało tutaj dojść pod koniec XV w. do spotkania między królem Węgier Maciejem Korwinem, a królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem oraz jego synem Kazimierzem, uznanym później za świętego. Wieża widokowa postawiona została w 2011 roku, a zburzona została w 2021 roku i z dużym prawdopodobieństwem jest najkrócej istniejącym tego typu obiektem w Karpatach. Niestety ekipa Konkursu nie była obecna przy burzeniu, a filmik ilustrujący pytanie można zobaczyć >tutaj<

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Tomasz Bujoczek 1 pkt
Marek Węglarz 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Karol Olszański 1 pkt
W Czasie Pracy Laski Się Nudzą 1 pkt
Team M&M 1 pkt

 

Aktualna klasyfikacja Konkursu:

Hadrian Jakóbczak10 pkt.
Krzysztof Skowronek9.5 pkt.
Tomek Bujoczek9.5 pkt.
Mariusz Pietrzak9 pkt.
Bartłomiej Cisowski8.5 pkt.
Marek Węglarz8.5 pkt.
Monika Mielnikiewicz8.5 pkt.
Karol Olszański7 pkt.
Team M&M6.5 pkt.
W Czasie Pracy Laski Się Nudzą6 pkt
Andrzej Zabłocki5.5 pkt.
Agnieszka Bazylów4 pkt.
Katarzyna Majewska3.5 pkt.
Sylwia Smela3.5 pkt.
Nikoletta3 pkt
Paweł Ciaptacz2 pkt.
Katarzyna Hołda2 pkt.
Anka Śliwa2 pkt.
Krzysztof Słaby2 pkt.
Jakub Krzak2 pkt.
Anna Kalińska2 pkt.
Emilia M2 pkt.
Magdalena Hesiak2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Michalina Hansdorfer2 pkt.
Piotr Wieczorek2 pkt
Łukasz Muzyk1.5 pkt.
Andrzej Słota1.5 pkt.
Łukasz Nowicki1 pkt.
Tomasz Olejarczuk1 pkt.
Bernadetta1 pkt.
Bogdan Mikuła1 pkt.
Maria Skupień1 pkt.
Wojciech Pawlus1 pkt
Agata Komorowska0.5 pkt.

Zostaw komentarz