Monthly Archives

styczeń 2022

❤SKPG gra dla WOŚP!❤

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Przewodniczki i przewodnicy z naszego Koła poprowadzą charytatywnie wycieczki, które wylicytować można na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

W tym roku do zgarnięcia są wyjątkowe wyprawy po górskich szlakach, atrakcyjne spacery w okolicach Krakowa, a nawet coś dla miłośników rowerów! Nie zabrakło też przyrodniczych niespodzianek od zaprzyjaźnionej edukatorki Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Ciekawi? Zapraszamy do licytowania!

❤ Dawid Knara zaprasza do poznawania Gorców! Wędrówka na Lubań, spacer z wojenną historią w tle a może szybki wypad na Maciejową? W Gorcach każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza z takim przewodnikiem!

Link do wycieczki z Dawidem

❤ Przewodnik Beskidzki Robert Zieliński zabierze cię w najpiękniejsze zakątki Pienin, pokaże zapierające dech w piersiach widoki, barwnie opowie o przyrodzie i burzliwych dziejach tych terenów.

Link do wycieczki z Robertem

❤ Joanna Dragon i jej dron, czyli Dragon – creative travel and photography poprowadzi Cię aż na Turbacz i zaparzy aromatyczną kawę na gorczańskiej polanie. Z tej wycieczki przywieziesz nie tylko piękne wspomnienia, ale i zdjęcia z lotu ptaka!

Link do wycieczki z Asią

❤ Z Asią i jej dronem możesz też spotkać się w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym. W programie m.in. niesamowicie kolorowe źródło Jordan, bobrowisko, stary młyn i klasztor Norbertanek. Moc atrakcji niedaleko Krakowa!

Link do wycieczki z Asią

❤ W wesołym towarzystwie Szymona Rusina odkryjesz sekrety zapomnianej Rusi Szlachtowskiej, zachwycisz się doliną Białej Wody i poznasz jeden z najstarszych beskidzkich szlaków.

Link do wycieczki z Szymonem

❤ Gratka dla fanów jednośladu: Michał Biel zaprasza mniej lub bardziej zaawansowanych rowerzystów na krajoznawczą wycieczkę rowerową po magicznym Ponidziu. Zabawi cię opowieścią, pokaże prawdziwą roślinność stepową i wskaże, gdzie szukać skarbu – będzie się działo!

Link do wycieczki z Michałem

❤ Gdy sowa woła, las nadstawia uszu, czyli Katarzyna Śnigórska, ornitologiczna specjalistka i edukatorka Zespółu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zabierze Cię na nocną wyprawę do lasu, gdzie będziecie obserwować ukryte w mroku zwierzęta i nasłuchiwać sów. Taka okazja może się nie powtórzyć! Ale to jeszcze nie koniec…

Link do wycieczki z Kasią

❤ Znasz Puszczę Niepołomicką? A byłeś w niej kiedyś o świcie? Z Kasią zostaniesz świadkiem niezwykłego spektaklu, kiedy w lesie budzi się kolejny dzień, nauczysz się rozpoznawać ptasie trele i przeżyjesz prawdziwą przygodę!

Link do wycieczki z Kasią

Całkowity dochód z naszych aukcji wesprze 30. Finał WOŚP, która w tym roku gra na rzecz diagnostyki i leczenia wzroku dzieci.

Spotkanie w Chacie na Zagroniu

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Kraków i Katowice według mapy dzieli około 80 km, jednak dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że ta odległość w rzeczywistości jest znacznie, znacznie mniejsza!

W miniony weekend odbyło się pierwsze miedzykołowe spotkanie w Chacie na Zagroniu. W przytulnej drewnianej chatce, zlokalizowanej w Beskidzie Żywieckim spotkały się dwa koła przewodnickie: SKPB Katowice oraz SKPG Kraków. Mnogość rozmów, uśmiechów i muzyki, które w ten zimowy wieczór zagościły w jej drewnianych wnętrzach była wprost przeogromna! Już po kilku chwilach od rozpoczęcia spotkania byliśmy pewni, że to będzie świetnie spędzony czas w wyśmienitym beskidzkim towarzystwie!

Serdecznie dziękujemy SKPB Katowice za ten piękny weekend i mamy wielką nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze wiele okazji do podobnych górskich spotkań 🙂

fot.: Szymon Jasiński, Magdalena Tomaszczyk, Tomek Zawrzykraj

Zmarł Ryszard Głowacki, blacha SKPG nr VII

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Przekazujemy smutną wiadomość, w styczniu 2022 zmarł Ryszard Głowacki. Otrzymał odznakę Zasłużony dla SKPG, a  w 2015 roku otrzymał blachę nr VII, gdyż był członkiem Koła zanim wprowadzona została arabska numeracja blach.  Redaktor i wydawca pierwszego kołowego aperiodyku – Głos Afryka, przewodnik po Beskidach i Tatrach.

Pogrzeb odbędzie się w Przemyślu na cmentarzu Zasańskim w piątek, 21 stycznia o godzinie 12:00.

Załączamy wspomnienie napisane przez Zofię Pasich.

********************

Ryszard Głowacki
1937-2022

Magister inżynier geolog, dziennikarz, publicysta i autor utworów fantastyczno-naukowych (Wikipedia), działacz w przemyskiej „Solidarności”. Dla nas kołowiczów – przewodnik po Tatrach i Beskidach, organizator rajdów w górach, redaktor ówczesnej gazetki kołowej, legenda początków Koła, Afryk, Adamus, Członek Kooperant, Nieprzechytrzony Internacjonał.
Wszystkie wspomnienia o początkach Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie  związane z Rysiem, można przeczytać  w „Historii SKPG i AKPT ( 2016- 2020)” w artykułach: „Wspomnienia” – Edward Szaraniec str. 164, „Początki w Kole – Jan Oleksiak str. 172 „Kółko Rolnicze Jasna Przyszłość” – Ryszard Głowacki str. 177,  „Moja przygoda z górami” – Andrzej Klecan str. 190

Ryszard Głowacki szkołę średnią ukończył w Gorlicach. Studiował na Wydziale Geologii Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w latach 1955-1961. Po studiach rozpoczął pracę w Ośrodku Kopalń Gazu w Przemyślu. Była to praca pionierska: świeżo uruchomione odwierty gazu, prymitywne urządzenia i warunki lokalowe. Sprzęt prawie w całości ze Związku Radzieckiego. A z drugiej strony nadzieja na największe zasoby gazu ziemnego w Polsce. We wspomnieniach tych czasów pracownicy piszą: „złoty wiek” złoża gazu ziemnego Przemyśl. Ja z Antonim przyjechałam do pracy do Przemyśla w 1965 roku. Odnaleźliśmy Rysia z żoną Krysią – „Małą” i zaczęła się nasza wspólna przygoda- dorosłe życie – trwająca przez 50 lat. Razem organizowaliśmy spływy Sanem, wyprawy w góry Pogórza Przemyskiego, Bieszczady, Jezioro Solina, w góry Rumunii. Antoni z Rysiem zaliczyli Kaukaz, a na koniec Rysio jeździł z naszymi grupami w Karpaty Wschodnie jako pilot grup i opisywał te wyjazdy w przemyskim tygodniku „Nasz Przemyśl”. Ja potem umieściłam te artykuły w książce „ Karpaty Wschodnie 1991-2005”. Wydał książkę o Karpatach „ Worynie w słońcu”. Był także naczelnym redaktorem książki wydanej z okazji 60-lecia Sanockiego Kopalnictwa Gazowego „Dokąd sięga nasza pamięć”. Jego artykuły w prasie dotyczyły zagadnień kulturalnych, społecznych, historycznych, spraw bieżących. Nasze dzieci: Rysia syn – Tomek a moja córka Agnieszka, prawie rówieśnicy, początkowo byli jak rodzeństwo.  Od 1969 roku też zostałam przyjęta do pracy w Ośrodku Kopalń Przemyśl. Początkowo robiłam analizy zawilgocenia gazu w dość prymitywnych warunkach, ale po wybudowaniu nowego budynku biurowego organizowałam laboratorium chemiczne, wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową.  Więc w tym czasie scementowała nasze rodziny też wspólna praca zawodowa, bo Krysia zaraz po naszym przyjeździe do Przemyśla została przyjęta do pracowni w Biurze Projektów, której kierownikiem był mój ojciec. W Przemyślu odwiedzali nas przewodnicy: Oliś Bąk, Zdzichu Ryn, Michał Jagiełło, Bolek Rygiel z żoną, Miłka Mroczkowska, Teresa Marciszewska i Danka Jachniak, Marek Adam, Ala Łaptaś,  Benio Jabłoński. Rysio przez cały czas utrzymywał kontakty z przyjaciółmi z Koła i też spotykał się z nimi poza Przemyślem. Mogłabym pisać jeszcze bardzo dużo o Rysiu, ale najważniejsze jest to, że wszystko zaczęło się od Koła i cały czas trwa, bo Krysię i Rysia w chorobie wspierali kołowi przyjaciele: Bolek Rygiel, Ed Szaraniec, Andrzej Klecan, Teresa Marciszewska i Andrzej Urbański. Dla Rysia  największym powodem do dumy były jego wnuki Michał i Kasia i prawnuki. Gdy ostatni raz odwiedziłam go w listopadzie, już nic nie powiedział, tylko pokazał zdjęcie prawnuczki i prawnuka.
Dla zainteresowanych podaję informację, że książki i opowiadania autorstwa Rysia można kupić w internecie.

Jeszcze na koniec chcę przytoczyć cytat zaczerpnięty z jego książki fantastyczno – naukowej bardzo pasujący do naszych czasów:
„Przekraczając kolejną granicę stref, pomyślałem sobie, że ludzi nie dzielą mury i zasieki, bo te w końcu okazują się do pokonania, lecz marazm i strach. A ich siewcy chcą osiągnąć taki stan, by linia nakreślona kredą na asfalcie odgradzała pewniej niż tony betonu.”

             Żegnaj Rysiu – najdroższy przyjacielu.
                                                                     Zosia Pasich

Art SKPG#2 SOBOTY NA PIĄTKOWEJ

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Drugie spotkanie z cyklu #artSKPG przeszło do historii. Sztuka kreatywna po godzinach tym razem pomagała nam stworzyć Bullet Journal – kreatywny kalendarz, planer, pamiętnik i brudnopis w jednym.

Podczas miłego wieczornego spotkania dowiedzieliśmy się czym jest Bullet Journal, jakie są jego założenia i jak go stworzyć i wykorzystywać, by jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom, pomagał nam w rozwoju i lepszej organizacji życia. Rozpoczęliśmy też pracę nad własnym Bujo.

Warsztaty prowadziły Ania Kryszczak i Hania Dobranowska (cHania) za co serdecznie dziękujemy!

Niezmiennie zapraszamy kołowe artystyczne dusze do dzielenia się swoimi talentami z innymi w czasie warsztatów. Na spotkaniach mile widziani są też goście i „krytycy sztuki”, niekoniecznie ze sztuką związani 🙂

fot. Ania Kryszczak

Co słychać na kursie

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Jesienią po rocznej przerwie wystartował kurs przewodnicki. Pełni entuzjazmu poznawaliśmy kursantów na pierwszych wyjazdach, które tradycyjnie odbyły się w Gorce i Beskid Sądecki.
Na kurs zapisało się 61 osób, w tym 32 panie i 29 panów. Najstarszy zapisany kursant ma 51 lat, najmłodsi 19.

Rok 2022 kurs rozpoczął od zgłębiania wiedzy o Podhalu i Orawie podczas czterodniowego obozu wędrownego. Obecnie kursanci przygotowują się do swojego pierwszego zaliczenia jakim jest tzw. pasmówka, dzięki której przyswoją podział Beskidów z najwyższymi szczytami oraz głównymi rzekami.

fot. Tomasz Bujoczek, Monika Mielnikiewicz, Magdalena Hajduk, Joanna Rogoż, Ewa Sieteska

Zmarł Michał Kruczała, blacha 947

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy i przekazujemy wiadomość o śmierci członka naszego Koła – Michała Kruczały, który wraz z dwoma towarzyszami zginął w Tatrach.

Pełen energii, uśmiechu, dobrego humoru. Zawsze chętny do pomocy oraz dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. Zarażał pasją do gór. Takim na zawsze Go zapamiętamy. I choć niezwykle ciężko mówić o Nim w czasie przeszłym to wiemy, że pozostanie w naszych wspomnieniach i wierzymy, że odnalazł spokój.

Całej rodzinie, wszystkim przyjaciołom Michała oraz pozostałej dwójki osób składamy nasze najszczersze wyrazy współczucia łącząc się w bólu rozłąki.

Pogrzeb Michała Kruczały odbędzie się 21 stycznia (piątek) o godzinie 13.00 na cmentarzu w Andrychowie.

Ostrym Łukiem Karpat – 2323 km górskiej odysei

  | Slajdowiska | Brak komentarzy

Trzech sympatycznych chłopaków z SKPG Kraków przeszło się w te wakacje trochę po górach.
Od Dunaju w Orszowej do Dunaju w Bratysławie Łukiem Karpat przemaszerowali 2323 km pokonując najważniejsze grupy górskie, zdobywając wiele ich najwyższych szczytów.
Przed spotkaniem z Wami głowią się, bo po takiej drodze więcej pytań niż odpowiedzi.
Jak w dwie godziny opowiedzieć o prawie stu dniach?
Jak stojąc w miejscu wytłumaczyć, czym był ciągły marsz przez ponad 2300 km po graniach, halach, połoninach i lasach, które przemierza jedynie powalający je wiatr (i trzech gości z Polski)?
Jak w knajpie wytłumaczyć, co to znaczy, że całe góry pachną lipcem i różanecznikami, które różowym cieniowaniem malują Fogarasze?
Jak zaryczeć naśladując niedźwiedzicę, która przecięła ich szlak?
Jak ciekawie opowiedzieć o tych dniach, gdy z całego dorobku ludzkości, w głowie pozostaje Ci jeden wers z Taconafide „Tylko pić, jeść, spać, jak Tamagotchi”.
(No dobra, dwa wersy z tego samego kawałka… „Ciągle dźwigam jakiś ciężar no a niknę w oczach” – to o tym jak nie pakować plecaka na taką wyprawę i czy można oduczyć się nawyku jedzenia).
Chłopaki zastanawiają się czy opowiedzieć Wam o swoich przygotowaniach do wyprawy, o tym co zabrali, czego zapomnieli, co okazało się zbędnym balastem.
Zastanawiają się czy przyjdziecie słuchać o Rumunii, Ukrainie, Polsce, Słowacji i Czechach?
Przyjdźcie!

Zapraszają: Adrian Dudziak, Piotr Bobak i Łukasz Witkowski
Data: 17.01.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3

Link do wydarzenia na Facebooku