Monthly Archives

czerwiec 2019

Weekend w Górach: Na tropach Jožina do Czarciego Młyna, 13-14 lipca 2019 r.

  | Wyjazdy | Brak komentarzy

Nasza inicjatywa skierowana jest do każdego kto chce:

  • dowiedzieć się co nieco o górach, bo chodzić i nie wiedzieć, to smutne;
  • poznać ludzi, którzy powitają Cię uśmiechem;
  • wziąć udział w jedynej w swoim rodzaju imprezie turystycznej;
  • … i w związku z tym wszystkim dobrze się bawić.

Na wyjeździe zapoznamy Was z topografią, przyrodą, etnografią, historią terenów, po których będziemy wędrować. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie, ponieważ w planie są atrakcje na każdym kroku, m.in.:

  • przeniesiona ze wschodu oryginalna cerkiew bojkowska,
  • wizyta w rezerwacie beskidzkiej przyrody, siedzibie głuszca, rysia i wilka,
  • letni biwak na górskim campingu,
  • odwiedziny u władcy czeskich Beskidów – boga Radegasta,
  • obiad w urokliwym lokalnym browarze restauracyjnym.

Plan ramowy:

I dzień (sobota): Kunčice Pod Ondřejníkem (stacja kolejowa) – (niebieski, żółty, i czerwony szlak) – Čertův mlýn (1205 m) – (zielony i niebieski szlak) – Kemp pod Pustevnami, Prostřední Bečva (https://www.podpustevnami.cz, nocleg)

Czas przejścia: 7 h.

II dzień (niedziela): Kemp pod Pustevnami – (niebieski, zielony i żołty szlak) – Radhost (1129 m) – (zielony i żółty szlak) – Browar “Ogar” – Kunčice Pod Ondřejníkem (stacja kolejowa)

Czas przejścia: 6 h . Powrót do Krakowa w niedzielę, autobusem “Lajkonik” relacji Cieszyn – Kraków (17:00 – 19:30).

Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, jeżeli znajdzie się choćby jeden chętny uczestnik!

Uwagi organizacyjne:

  • Wyjazd: autobusem „Lajkonik” o 6:00 z Dworca Autobusowego MDA do Cieszyna. Dalej pociągiem do Kunčic Pod Ondřejníkem.
    • Bilet na autobus w obie strony najlepiej kupić wcześniej, w kasie lub w internecie (https://lajkonik.moj-bus.pl/).
    • Bilet na pociąg relacji Český Těšín – Kunčice Pod Ondřejníkem również można kupić w internecie na stronie https://www.cd.cz (cena 75 CZK, ważny przez cały dzień).
  • Jak nas rozpoznać: pojawimy się na stanowisku autobusów o 5:45. Znakiem rozpoznawczym będą czerwone polary i/lub bordowe swetry.
  • Koszty: 23 zł dojazd autobusem + 166 CZK (przejazdy w Czechach) + nocleg (ok. 100 CZK) + 23 zł powrót autobusem + jedzenie (we własnym zakresie).

Informacje dodatkowe:

  • Nocleg planowany jest w namiotach, których potrzebnych będzie mniej niż uczestników. Prosimy o informację czy planujesz zabrać własny namiot, czy też poszukujesz miejsca w namiocie.
  • Do noclegu w namiocie potrzebny będzie śpiwór.
  • Ubiór: należy przygotować się na warunki letnie, z możliwymi dla gór wahaniami pogody. Na nogi wkładamy turystyczne buty, a do plecaka pakujemy kurtkę na na wypadek wiatru lub deszczu. Mogą przydać się kijki, zwykłe narciarskie lub teleskopowe. Dobrze jest mieć też rzeczy na przebranie po całym dniu wędrówki, zwłaszcza sandały.
  • Warto zabezpieczyć się przed słońcem, które w górach operuje mocniej (krem z filtrem, nakrycie głowy).
  • Jedzenie. Na pierwszy dzień przygotujcie sobie kanapki na cały dzień – każdy według potrzeb (w górach chce się jeść!). Pamiętajcie o czymś do picia (bezalkoholowym) – min. półtora litra wody mineralnej (lub źródlanej) na osobę.
  • Na niedzielne śniadanie weźcie półprodukty, czyli chleb i coś do chleba w ilościach wystarczających na śniadanie oraz na kanapki na drugi dzień. Na drogę nieodzowne są słodycze typu czekolada, cukierki etc. – dodatkowy zastrzyk energii zawsze może się przydać. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą herbaty lub/i kawy. Dobrze mieć swój kubek. Zupki chińskie dla amatorów dań w proszku jak najbardziej wskazane.
  • Na pewno przyda się scyzoryk lub inny nóż i łyżka. Nie zapomnijcie też leków, które musicie regularnie zażywać oraz podstawowej apteczki (m.in. środki od bólu głowy)
  • Nawet najwygodniejsze buty potrafią zdradliwie obetrzeć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego zapakujcie kilka plastrów z opatrunkiem. Bandaż elastyczny jest również wskazany.
  • Gitara bądź inne instrumenty grające są zdecydowanie pożądane na wieczór – jeśli tylko możecie – bierzcie!
  • Jeżeli nie jesteście ubezpieczeni – należy wykupić co najmniej 2-dniowe ubezpieczenie (w każdym biurze podróży).

Kontakt:

Marek Wieczorek, najtmar@gmail.com, tel. 608-777-084

Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 15/2019 i Pytanie nr 16/2019

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie 15/2019 z dnia 18 czerwca 2019 r.

Zabytkowe kościoły drewniane to polska specjalność, stosunkowo rzadko spotykana na terenach innych państw. Załączone zdjęcie przedstawia fragment wybrzeża Chorwacji. Chcielibyśmy zapytać Was o najbliżej położony (w linii prostej) od przedstawionego na fotografii miejsca drewniany kościół, a konkretnie: w jakiej miejscowości się znajduje i pod jakim (dość rzadkim) wezwaniem jest. Dla ułatwienia dodajmy, że w pobliżu tej miejscowości przepływa rzeka o brzmiącej znajomo dla Polaków nazwie.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 29 lipca 2019 r.

Odpowiedź:

Wydawać by się mogło, że wytrawni konkursowicze powinni szybko stwierdzić, że „Chorwacja” w treści pytania wcale nie musi odnosić się do nazwy kraju. A jednak, część z nich dała się skutecznie wyprowadzić w pole… a raczej nad Adriatyk. Jak słusznie zauważył jeden z odpowiadających, zdjęcie przedstawia nietypowy jak na Chorwację fragment wybrzeża. Jest to bowiem fotografia kąpieliska „Chorwacja” w miejscowości Jurków, nieopodal rzeki o znajomo brzmiącej nazwie – Dunajec. A jeśli już zorientujemy się w tej kwestii, druga część pytania nie może stanowić problemu. Nieco ponad 1 km od Chorwacji, właśnie w Jurkowie, znajduje się bowiem drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Michał Pacyna 1 pkt

Pytanie 16/2019 z dnia 18 czerwca 2019 r.

Choć wiele osób kwestionuje istnienie tych magicznych stworzeń, to przynajmniej jeden jednorożec w Polsce istnieje. Poniżej dowód. Nie jest to jednak jedyny magnes przyciągający do miejscowości, w której się znajduje. Bardziej wyrafinowanego turystę zainteresuje obiekt, który powstał około 90 lat temu i jest błędnie uważany za jedyną taką atrakcję w tamtejszej krainie. Gdzie w polskich Beskidach lub na Pogórzu znajdziemy podobny obiekt (wykonany z takiego samego materiału oraz o tym samym kształcie i przeznaczeniu), który dodatkowo stanowi niepospolity przykład wpływów stylowych – w odpowiedzi prosimy o przesłanie współrzędnych geograficznych szukanej atrakcji.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 29 lipca 2019 r.

Odpowiedź:

Pomnik widoczny na zdjęciu znajduje się na rondzie w miejscowości Jednorożec w województwie mazowieckim. Legenda głosi, że to mityczne zwierzę ukazało się tamtejszemu bartnikowi podczas pobierania miodu, a wielki kolonizator Mazowsza – książę Janusz kazał w tym miejscu wybudować chatę myśliwską i nazwał ją Jednorożcem. Po chacie nie ma śladu, natomiast około 1930 roku wybudowano w miejscowości ośmioboczną, drewnianą dzwonnicę. Co ciekawe, w niedalekiej wsi Olszewka powstała budowla wzorowana na jedorożeckiej – są to jedyne takie obiekty na Mazowszu. W Beskidach i na Pogórzach znajdziemy kilka ośmiobocznych dzwonnic, lecz jedyna wolnostojąca i cała drewniana znajduje się w Młodowicach koło Fredropola (49°41’5.2”N 22°46’14.0”E). W jej architekturze można odnaleźć wpływy modernizmu, co stanowi rzadkość w przypadku drewnianego budownictwa sakralnego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Bogdan Mikuła 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Paweł Kociołek 0,5 pkt
Michał Pacyna 0,5 pkt

Aktualna klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2019 r.:

Hadrian Jakóbczak24,5 pkt
Bogdan Mikuła22,5 pkt
Paweł Kociołek18 pkt
Michał Pacyna16 pkt
Michał Biel13 pkt
Robert12 pkt
Piotr Bobak12 pkt
Dawid Gajos10 pkt
Joanna Olszówka9,5 pkt
Marek Węglarz 8,5 pkt
Zbigniew Drapała7,5 pkt
Izabela Bętkowska6,5 pkt
Michał Pierwoła6 pkt
Kazimierz Stagrowski5,5 pkt
Maria Skupień5,5 pkt
Ella 5,5 pkt
Monika Matusik4 pkt
Łukasz Nowicki4 pkt
Maciek Słowik3 pkt
Aga Ł-S2 pkt
Rafał, blacha 930 2 pkt
Joanna Łazowska2 pkt
Ewa2 pkt
Maciej Bryndza2 pkt
Król Balu2 pkt
Alicja Kwiatosz2 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt
Kasia Bieroń 2 pkt
Rafał Pękala 1 pkt

Kulinarny Weekend w Górach. Gorce ze smakiem „kociołka mocy”, 06 lipca 2019 r.

  | Wyjazdy | Brak komentarzy

Kochamy chodzić po górach. Uwielbiamy też jeść. Ty także? Świetnie! Przyłącz się i poznaj Gorce ze smakiem „kociołka mocy”. Zapraszamy na drugi wyjazd z serii Kulinarny Weekend w Górach, w trakcie którego będziemy dzielić pasję do niespiesznych wędrówek i polskiej kuchni.

Po długich naradach – wszak jest tyle pysznych rzeczy, które można zjeść 😉 – w tym roku zapraszamy Was na wspólne przygotowywanie i smakowanie „kociołka mocy”. To magiczne danie doda Wam sił po całodziennej wędrówce, zregeneruje ubytki energetyczne i sprawi, że na Waszych twarzach pojawi się błogi uśmiech. Będzie pysznie i zdrowo*! 🙂

* Oraz – uspokajając – bez glutenu, bez laktozy i bez mięsa w wersji podstawowej, co nie wyklucza również tego, żeby je sobie do własnej michy dorzucić 😉

Kulinarny Weekend w Górach Gorce ze smakiem…
06 lipca 2019 (możliwość noclegu na bazie namiotowej pod Lubaniem)

Wydarzenie na FB

Limit miejsc: 19
ZAPISY RUSZĄ 10 CZERWCA 2019 r.

Organizatorki wyjazdu:

👩 Agnieszka Łach-Stankowska: agnieszka.m.lach@gmail.com
👩 Justyna Sekuła: info@justynides.pl

Jeżeli nie jesteście ubezpieczeni – należy wykupić ubezpieczenie (NWW)

W trakcie wyprawy:

– na chwilę uciekniemy z wielkomiejskiej puszczy w zacisze beskidzkich lasów,
– będziemy leżeć na gorczańskich polanach, relaksując się na łonie natury,
– zrobimy wspólny piknik, wymieniając się niesionymi w plecakach smakołykami,
– będziemy podziwiać panoramę 360 st. z wieży widokowej na Lubaniu,
– wspólnie przygotujemy wieczorny posiłek, integrując się na najwyżej położonej bazie namiotowej w Polsce.

Jak to będzie wyglądało?

– zakupimy produkty i podzielimy koszty pomiędzy uczestników wycieczki,
– rozdzielimy produkty pomiędzy uczestników wycieczki, by zanieść je na bazę,
– wspólnie przygotujemy kolację na prawdziwym piecu,
– wspólnie zjemy to, co ugotujemy,
– wspólnie posprzątamy po posiłku.

Plan i trasa wyjazdu:

Dzień I:

Przełęcz Knurowska – Baza namiotowa na Lubaniu
https://mapa-turystyczna.pl/route/5d1k 

Nocleg: Baza namiotowa pod Lubaniem

Dzień II:

Dotarcie do samochodów/komunikacji zbiorowej we własnym zakresie, no chyba, że ktoś będzie chciał zejść wtedy, gdy będą to czynić organizatorki 🙂

Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, jeżeli znajdzie się choćby jeden chętny uczestnik.

Kosztorys wyjazdu:

– dojazd i powrót we własnym zakresie,
– prowiant na wspólny posiłek – poinformujemy zapisane osoby o kosztach, kiedy będziemy wiedzieć, na ile osób się one dzielą,
– nocleg we własnym namiocie: 5 zł. Nocleg w namiocie bazowym: 10 zł. Zniżki: http://bazaluban.pttk.pl/oferta-bazy/.

Ekwipunek:

– ubiór: cieplejsza bluza/kurtka (choć dni są coraz cieplejsze to wieczory i poranki mogą być chłodne); poza tym dobrze zaopatrzyć się w ubranie z dłuższym rękawem i długie spodnie (aby zminimalizować ryzyko złapania kleszczy)
– zamienna odzież do spania i na drugi dzień wycieczki
– na nogi wkładamy turystyczne buty, sprawdzone i wcześniej zaimpregnowane
– na nocleg dobrze zabrać ze sobą dodatkową parę butów – sandały/klapki
– nakrycie głowy, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne
– na wszelki wypadek dobrze wziąć ze sobą pelerynę lub płaszcz przeciwdeszczowy
– mogą też przydać się kijki, zwykłe narciarskie lub teleskopowe
– prowiant na 2 dni (przysmaki, które zjemy wspólnie); na bazie będzie dostępny wrzątek, poza tym na bazie namiotowej jest piec, z którego można będzie skorzystać
– wieczorem planujemy urządzić wspólne gotowanie posiłku – prowiant zostanie rozdzielony pomiędzy uczestników,
– kubek, gdyby bazowych kubków zabrakło dobrze mieć ze sobą własny
– woda/termos z ciepłą herbatą
– apteczka (w tym leki, które powinniście regularnie zażywać)
– ŚPIWÓR
– ręcznik – na bazie dostępna jest woda
– latarka / czołówka – na nocne wycieczki do lasu i do namiotu 🙂

Do zobaczenia na szlaku!
Agnieszka & Justyna