Skip to main content
Category

Z życia Koła

70 szczytów na 70 lecie SKPG i AKPT!

By 70-lecie SKPG i AKPT, Z życia Koła

W weekend 6-7 września przewodnicy beskidzcy i tatrzańscy wyruszyli na beskidzkie, pienińskie i
tatrzańskie szlaki, by podjąć wyzwanie i wspólnie odwiedzić w jeden weekend min. 70 szczytów.

Celem wydarzenia była integracja naszego kołowego środowiska przewodnickiego oraz
propagowanie naszej wspólnej pasji do gór.

Udało się wędrując czasem niczym w świecie z książek Tolkiena we mgle, czasem ponad chmurami,
czasem z wiatrem i słońcem – ale zawsze z uśmiechem i cudowną energią wspólnie zdobyliśmy
szczyty w Bieszczadach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Beskidzie Sądeckim, Gorcach, Beskidzie Małym,
Beskidzie Średnim, Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim, Tatrach, na Pogórzu Wielickim, a także
Gór Rumuni, Słowenii i najwyższy szczyt Japonii.

To był wspaniały weekend pełen przewodnickiej energii na szlaku, przyjaźni, uśmiechów i zachwytów
i czego jesteśmy pewni cudownych chwil tworzących wasze wspomnienia!

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJEĆ . Relację filmową znajdziecie poniżej:

 

Relacja z Rajdu Kulczyckiego (20-21.09.2025)

By 70-lecie SKPG i AKPT, Wyjazdy, Z życia Koła No Comments

W dniach 20-21 września odbył się XXI Międzykołowy Rajd Górski im. Włodzimierza Kulczyckiego, w który zaangażowało się w sumie 9 studenckich kół przewodnickich. Na 10 trasach wędrowało łącznie ponad 130 osób – niniejszym Rajd uznajemy za sukces!

Ześrodkowanie Rajdu miało miejsce w Schronisku na Turbaczu. Na uczestników czekała tam gra terenowa, oprowadzania po OHTG oraz 3 prelekcje: „Bezpieczeństwo w górach” – Paweł Konieczny, „Historia przewodnictwa studenckiego” – Konrad Trojan i „Wszystko o polskich szlakach górskich” – Adrian Dudziak.

Na krakowskiej trasie pojawiło się blisko 40 osób. Wyruszyliśmy z Lubomierza z przeł. Przysłop na Szlak 10 Polan. Drugiego dnia schodziliśmy do Nowego Targu przez Łapsową Polanę.

Nawiązując do rajdowych wydawnictw z lat 60., przygotowane zostało na tę okazję Vademecum, gdzie znalazły się informacje m.in. o przebiegu każdej z tras oraz krótkie notki o historii SKPX-ów, o Włodku Kulczyckim i o rajdach jego imienia.

Rajd Kulczyckiego stał się nierozerwalnym elementem kołowego kalendarza, dlatego bez wątpliwości w przyszłym roku ponownie ruszymy na szlak! Pomysł rajdu międzykołowego również się przyjął i w przyszłości na pewno do niego wrócimy.

Bardzo dziękujemy za pomoc i współpracę wszystkim przedstawicielom klubów i kół, naszym przewodnikom, a w szczególności Ewie Sieteskiej i Konradowi Trojanowi, którzy prowadzili całe wydarzenie. Dziękujemy także Centralnemu Ośrodkowi Turystyki Górskiej PTTK za wsparcie i objęcie swoim patronatem całego wydarzenia.

Relację zdjęciową możecie znaleźć TUTAJ. Film z wydarzenia możecie zobaczyć poniżej:

 

Relacja z Biegu 70-lecia SKPG

By 70-lecie SKPG i AKPT, Z życia Koła No Comments

W dniu 16 września odbył się Bieg 70-lecia SKPG Kraków! Wystartowało 30 osób, w tym dwie towarzyszące w wózkach dziecięcych. Dwa okrążenia ukończyło 29 osób + 1 współbiegacz w wózku! Szacunkowo udało się przebiec w sumie 207 km na 70-lecie Koła. Biegaczom towarzyszyli kibice w rożnym wieku, dzięki którym uczestnicy mieli cały czas doping i miłe powitanie na mecie. Bieg nie miał charakteru zawodów, niemniej w czołówce nie zabrakło też odrobiny rywalizacji.

Dziękujemy za organizacje biegu koledze Sebastianowi Wypychowi i wszystkim za podjęcie wyzwania. Relacje zdjęciową znajdziecie TUTAJ.

Kołowe wyjście do Stacji Klimatologicznej UJ

By Z życia Koła No Comments

12 sierpnia nasi przewodnicy uczyli się od specjalistów od meteorologii i klimatu. Podczas spotkania w Stacji Klimatologicznej UJ koledzy Paweł Krzaklewski i Sebastian Wypych wprowadzili uczestników wyjścia w szereg intrygujących tematów. Opowiedzieli, o co kłócili się Mickiewicz i Śniadecki, zaprezentowali historyczną dokumentację, dzięki której uczestnicy osobiście mogli sprawdzić, jakie warunki pogodowe panowały w ważnych momentach historii Polski i Krakowa, a także wyjaśnili, co ma z tym wszystkim wspólnego Hejnał Mariacki. Na koniec udało się spojrzeć na góry z dachu Collegium Śniadeckiego. Dziękujemy za mnóstwo ciekawostek i cudownie spędzony czas!

Relację zdjęciową możecie zobaczyć TUTAJ.

70 szczytów na 70 lat SKPG i AKPT – ZAPISY!

By 70-lecie SKPG i AKPT, Z życia Koła No Comments

Serdecznie zapraszamy Was do udziału w wyjątkowym wyzwaniu „70 szczytów na 70 lat”, które odbędzie się w weekend 6–7 września 2025.

Celem wydarzenia jest integracja naszego kołowego środowiska przewodnickiego oraz propagowanie naszej wspólnej pasji do gór. Do udziału zapraszamy zarówno Przewodników AKPT i SKPG, jak i Sympatyków naszych Kół.

Wszystkie zasady znajdziecie poniżej, natomiast link do zapisów otrzymaliście mailowo.

Przewodnicy Beskidzcy mogą zdobywać szczyty tatrzańskie, a Przewodnicy Tatrzańscy – beskidzkie.

Zachęcamy do dokumentowania zdobycia szczytu poprzez zdjęcie w stroju z logo lub blachą przewodnicką.

Przesłanie zdjęcia (maksymalnie 3 zdjęcia nie większe niż 10MB) na adres akptfanpage@gmail.com oraz udokumentowanie wycieczki poprzez formularz będzie warunkiem zaliczenia zdobycia szczytu – o tym również w załączniku. Przesyłając zdjęcia możecie nasz mail dać jako do wiadomości (70lecie@skpg.krakow.pl)

Z przesłanych zdjęć i relacji z trasy planujemy stworzyć wirtualny album, który będzie pamiątką tego wyjątkowego wydarzenia.

 

ZASADY WYZWANIA 70 SZCZYTÓW NA 70-LECIE SKPG I AKPT

“70 szczytów na 70 lat” – 6 i 7 września 2025

Górskie wyzwanie z okazji 70-lecia działalności Kół SKPG i AKPT

Wyzwanie jest organizowane przez Zarząd Koła SKPG oraz Zarząd Koła AKPT

  1. Lista szczytów i uczestnicy
  • Wyzwanie polega na zdobyciu w sumie 70 szczytów w rejonach objętych uprawnieniami przewodnickimi SKPG i AKPT: wskazanych przez Organizatorów 35 szczytów w Beskidach i Bieszczadach oraz 35 szczytów w Pieninach i Tatrach.
  • Uczestnikami wyzwania mogą być zarówno przewodnicy Kół SKPG i AKPT, jak i przyjaciele oraz sympatycy Kół.
  1. Zapisy do wyzwania
  • Uczestnik ma możliwość wyboru dowolnego szczytu z list znajdujących się tabeli zgłoszeniowej (udostępnionej mailowo)
  • Do zapisu konieczne jest podanie swoich danych, kontaktu i planowanego dnia wejścia (do uzupełnienia w formularzu zgłoszenia udostępnionym mailowo).
  • Na jeden szczyt mogą zapisać się maksymalnie 3 grupy. Liczba osób w każdej grupie jest dowolna.
  • Przystępując do wyzwania, uczestnicy automatycznie akceptują niniejsze zasady.
  1. Dostępność pliku
  • Plik z tabelą szczytów oraz zapisów będzie publicznie dostępny do końca wyzwania, aby każdy mógł sprawdzić, które szczyty są nadal “wolne” do zdobycia. Tabela będzie systematycznie aktualizowana, aby zminimalizować błędy w zapisach.
  1. Potwierdzenie zdobycia szczytu
  • Po zdobyciu szczytu każda osoba / grupa przesyła zdjęcie na adres: akptfanpage@gmail.comoraz szczegóły wejścia w formularzu potwierdzającym wejście. Czas na przesłanie potwierdzenia i zdjęcia mija 10 września.
  • Po weryfikacji zdjęcia, szczyt w tabeli zostanie oznaczony jako „Zdobyty” przez daną grupę / osobę.
  • Weryfikacja zgłoszeń będzie robiona na bieżąco przez organizatorów, w dniach trwania wyzwania.
  1. Termin wyzwania
  • Wyzwanie odbędzie się w dniach 6-7 września 2025 (sobota – niedziela)
  • Każdy uczestnik / uczestnicy powinni zdobyć wybrane szczyty w tym właśnie terminie.
  1. Etyka i bezpieczeństwo 
  • Każdy uczestnik podejmuje się wyzwania na własną odpowiedzialność.
  • Zaleca się przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w górach i odpowiednie przygotowanie przed wyprawą.

Do zobaczenia na szlaku!

W przypadku pytań piszcie (70lecie@skpg.krakow.pl) lub dzwońcie (Kinga 608 036 899)

 

Relacja z Rajdu Integracyjnego Oddziału Akademickiego (24-27.07.2025)

By Wyjazdy, Z życia Koła No Comments

Wędrowaliśmy wspólnie przez cztery dni (24-27.07.2025r) odkrywając kolejno Pieniny, Gorce oraz Beskid Wyspowy. 

Ekipa, która się zebrała to reprezentanci przeróżnych krakowskich uczelni – Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Górniczo-Hutniczego czy Politechniki Krakowskiej.

Celem naszego Rajdu była przede wszystkim integracja różnych Kół i Klubów Studenckich z Krakowa. Dodatkowo zależało nam, żeby trochę tych gór pokazać, zachęcić do samodzielnego odkrywania i spędzić miło czas na studenckich bazach namiotowych!

Czwartek (24 lipca)

Spotkaliśmy się w Krościenku nad Dunajcem, skąd ruszyliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki – siedziby Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie nie zabrakło opowieści o tym czym są Pieniny, ich budowie geologicznej, a także faunie i florze. Po tym przyszedł czas na doświadczenie tego wszystkiego na żywo. Wyruszyliśmy na szlak, który zaprowadził nas pod Zamek Pieniński, zaś potem w kierunku Trzech Koron. Następnie mogliśmy zakrzyknąć „chwała Bogu”, bo na Przełęczy Szopka pozbyliśmy się tłumów turystów i już spokojnie mogliśmy wędrować przez Pieniny Czorsztyńskie, aż do przełęczy Osice. Tam czekała nas mała zmiana planów spowodowana burzą. Koniec końców udało się dotrzeć na Snozkę, a stamtąd już prosto na Lubań!

Piątek (25 lipca)

Kolejny dzień zaczął się dość mgliście. Z wieży było widać jedynie bazę i pojedyncze drzewa dookoła (nawet wierzbówka kiprzyca chowała się gdzieś we mgle). Zabraliśmy więc plecaki i ruszyliśmy w stronę Ochotnicy Dolnej. Ku naszej uciesze wyszło słońce, co pozwoliło nam na krótki odpoczynek nad rzeką. Szlakiem zielonym zaczęliśmy wspinać się w stronę naszego kolejnego celu. Drogę umilały nam widoki na Gorce, Beskid Sądecki, na odleglejszy Beskid Niski, a także kilka opowieści. W końcu naszym oczom ukazała się baza i zanim się obejrzeliśmy, byliśmy już na miejscu.

Sobota (26 lipca)

Tego dnia pogoda także nas nie rozpieszczała. Deszczowe chmury zdawały się wędrować razem z nami – zdecydowanie był to dzień peleryn przeciwdeszczowych, parasoli i wody w butach. Mimo to humory dopisywały, a my wędrowaliśmy do zamierzonego celu, szukając śladów po dzięciołach czy wypatrując salamander. Jedynie wszędzie dookoła płakały buki…. Po wielkiej ulewie, która dopadła nas na Przełęczy Przysłop, zmieniliśmy grupę górską i już dalej prowadziły nas szlaki przez Beskid Wyspowy. Tak oto ukazała nam się tabliczka “Polana Wały” za którą podążyliśmy na nasz ostatni nocleg.

Niedziela (27 lipca)

Plany na ten dzień były ambitne! Mogielica, Ćwilin…! Jednak dostosowaliśmy je do pogody oraz stopnia wysuszenia naszych butów i zdecydowaliśmy się na nie prędkie śniadanie i zejście do Szczawy gdzie zakończyliśmy nasz Rajd.

Podsumowując – za nami cztery dni wędrówki, trzy przemierzone grupy górskie, dwie zdobyte wieże i jeden wspaniały Rajd Oddziału Akademickiego, który dał nam miliard dobrych wspomnień, fajne znajomości i dużą chęć na więcej przygód! 

Relacja z XIV Dnia NaLeśnika

By Z życia Koła No Comments

Pogoda postraszyła, ale nie wystraszyła Was! Przyszliście do nas pełni uśmiechu i zapału do rywalizacji tworząc niesamowite rzeczy! W XIV edycji Dnia NaLeśnika wzięło udział 8 naleśników! Dziękujemy Szanownej Komisji w składzie Ewa, Ewa i Tatiana. Dziewczyny przez cały czas bacznie obserwowały zawodników i próbowały kolejnych przysmaków. Komisja podczas oceniania brała pod uwagę:

  • kunszt przygotowania i smażenia naleśnika,
  • walory smakowe,
  • wygląd serwowanej potrawy,
  • oraz prezentację dzieła.

W tym roku tytuł Złotej Patelni otrzymali Ania i Jacek (w zeszłym roku udało im się zdobyć Nagrodę Publiczności). Ich naleśnik o nazwie Torcik łączył ciekawe smaki a do tego bajecznie wyglądał! Drugie miejsce otrzymał Piotrek za naleśnika Deszczowy Lubań! Trzecie miejsce zajęli Dorota ze Staszkiem za naleśnika PORa na Lubań! Absolutną furorę wśród publiczności zrobił naleśnik, który był prezentowany na końcu a nazywał się Koniec! Kamil zainspirowany wyjątkowym miejscem na mapie Lubania stworzył piękną kompozycję smakowo-tematyczną i zdobył Nagrodę Publiczności! A i jeszcze jedno! Jeden naleśnik został dostarczony przesyłką na Lubań! Baza Gorc również wysłała swojego naleśnika do udziału w konkursie! Niezmiernie nam miło, że pomimo odległości i obowiązków dołożyli starań, aby wziąć udział w zmaganiach!!! XIV Dzień NaLeśnika przeszedł do historii, a my już teraz zapraszamy Was za rok!

Zdjęcia z wydarzenia możecie znaleźć TUTAJ.

Zaproszenie na XXI RAJD KULCZYCKIEGO (20-21.09.2025)

By Wyjazdy, Z życia Koła No Comments

Zapraszamy do udziału w niepowtarzalnym XXI Rajdzie Górskim im. Włodzimierza Kulczyckiego, który odbędzie się w weekend 20–21 września 2025 roku. 

To wyjątkowe wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników gór – zarówno tych z górskim doświadczeniem, jak i tych, którzy dopiero chcą odkryć uroki wędrowania po Beskidach.

Rajd nawiązuje do tradycji studenckich wędrówek organizowanych w latach 1956–1971, w których udział brało nawet 2000 uczestników! Choć takich liczb dziś nie gromadzimy, tegoroczna edycja będzie miała zupełnie nową, wyjątkową formułę: 

Różne trasy organizowane i prowadzone przez studenckie Koła i Kluby Górskie – a wspólna meta: Schronisko na Turbaczu!

Choć korzenie Rajdu tkwią w środowisku akademickim, gorąco zapraszamy wszystkich – studentów, byłych studentów, przyszłych studentów i tych, którzy po prostu kochają góry. Jedyne wymagania to dobry humor i chęć spędzenia aktywnego weekendu na beskidzkich szlakach.

Celem Rajdu jest integracja środowisk turystycznych i osób kochających piesze wędrówki. Oprócz samej przyjemności maszerowania i odkrywania nowych miejsc, czeka na Was wieczorne ognisko, wspólne śpiewanie, rozmowy, bajania, gry, śmiech, integracja i nocleg w klimatycznym górskim schronisku. Zachęcamy do zabrania instrumentów muzycznych!

W trakcie Rajdu wyruszymy na niezapomnianą wędrówkę po malowniczych zakątkach Gorców – jednego z najpiękniejszych pasm Beskidów. Poznamy historię ich nazwy, zanurzymy się w tutejszej urokliwej przyrodzie, przejdziemy przez górskie hale, na których pasły się owce, a dziś rozciągają się wspaniałe widoki. Gorce to góry z duszą – pełne tradycji, opowieści i niezwykłej atmosfery, którą z pewnością poczujecie. A jeśli pogoda i siły nam dopiszą – zdobędziemy Turbacz (1310 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gorców.

 

TRASY: (szczegółowy opis każdej z tras znajduje się w formularzu do zapisów)

 

SKPG Kraków

I dzień (20.09): Lubomierz Rzeki – Kudłoń – Turbacz – Schronisko na Turbaczu

II dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Łapsowa Polana – Nowy Targ Kowaniec 

LINK DO ZAPISÓW 

 

SKPG „Harnasie” Gliwice 

I dzień (20.09): Rabka-Zdrój – Maciejowa – Turbacz – Schronisko na Turbaczu lub Nowy Targ Kowaniec – Bukowina Obidowska – Turbacz – Schronisko na Turbaczu

II dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Kiczora – Wysznia/Wyżnia – Łopuszna lub Schronisko na Turbaczu – Jaworzyna Kamienicka – Gorc – Ochotnica Dolna lub Schronisko na Turbaczu – Bukowina Waksmundzka – Nowy Targ Kowaniec

LINK DO ZAPISÓW

 

SKPB Katowice:

I dzień (20.09): Lubomierz Rzeki – Gorc – Jaworzyna Kamienicka – Schronisko na Turbaczu 

II dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Kudłoń – Gorc Troszacki – Lubomierz Rzeki

LINK DO ZAPISÓW

 

SKG Warszawa:

I dzień (20.09): Chabówka Stadion PKP – Maciejowa – Turbacz – Schronisko na Turbaczu

II dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Bukowina Obidowska – Nowy Targ Kowaniec

LINK DO ZAPISÓW

 

SKPB Warszawa:

I dzień (19.09): Ochotnica Dolna – Lubań – Ochotnica Górna

II dzień (20.09): Ochotnica Górna – Przechybka – Jaworzyna Kamieniecka – Schronisko na Turbaczu

III dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Bukowina Miejska  – Nowy Targ Kowaniec

LINK DO ZAPISÓW

 

SKPB Łódź:

I dzień (19.09): Lubomierz Rzeki – Jasień – Mogielica* – Lubomierz Rzeki (trzy warianty trasy)

II dzień (20.09): Lubomierz Rzeki – Gorc Troszacki – Schronisko na Turbaczu

III dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Przysłop – Gorc – Lubomierz Rzeki

LINK DO ZAPISÓW

 

SKPS Wrocław:

I dzień (20.09): Lasek – Pański Działek – Suchy Dział – Bukowina Obidowska – Miejski Wierch – Schronisko na Turbaczu

II dzień (21.09): Schronisko na Turbaczu – Obidowiec – Jaworzyna – Skałka – Klikuszowa – Lasek

LINK DO ZAPISÓW

 

Zapisy będą dostępne do 10 września! Zapraszamy także na stronę wydarzenia na Facebooku.

Nie zwlekaj – WĘDRUJ Z NAMI!