Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 15/2022 i Pytanie nr 16/2022

  9 września 2022Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 15/2022

Zawsze lepiej mieć jakąś podpowiedź niż żadną. Podpowiadamy więc pokrótce, że chodzi nam o nazwę miasta leżącego na terenie polskich Karpat, w którym zakłady związane z jego nazwą nazywano potocznie jak roślinę, roślinę jednak nazywano jak grzyb. Napiszcie nam prosimy, co to za miasto.

Odpowiedź:

Na pewno lepszy rydz niż nic. A w naszym pytaniu chodziło o Krosno. W Krośnie przez ponad 60 lat działały Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Krosnolen”, zwane powszechnie „Lnianką”. Lnianka z kolei to jedna z popularnych nazw lnicznika siewnego (Camelina sativa), inaczej określanego jako rydz albo rydzyk, co wiąże się zwykle z barwą nasion. Rydz to jak wiadomo popularne określenie na mleczaja rydza (Lactarius deliciosus), choć w praktyce również mleczaja świerkowego czy mleczaja jodłowego, jadalnych grzybów z rodziny gołąbkowatych. A przywołane powiedzenie odnosi się raczej na pewno, co niektórych zaskakuje, właśnie do lnicznika i uzyskiwanego z niego oleju, a nie do wspomnianych powyżej grzybów.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Monika Mielnikiewicz 1 pkt

 

Pytanie nr 16/2022

Dwa poniższe obrazy, zdjęcie pewnej zrujnowanej budowli oraz kadr z pewnego starego, zapomnianego (zapewne słusznie) filmu na pierwszy rzut oka nie łączy nic. Wiedzcie jednak, że w tle jednego i drugiego znajduje się ta sama grupa górska. Ponadto widoczna budowla ściśle wiąże się z przyczyną, dla której wspomniany film został nakręcony dokładnie tam, a nie gdzieś indziej, a były to czasy świetności tego miejsca (choć wielu by powiedziało, że raczej upadku). Warto tutaj odnotować, że w filmie góry te “odgrywają” rolę innej karpackiej grupy górskiej. Napiszcie nam zatem, czym jest ta budowla widoczna na zdjęciu, w jakich górach się znajduje, jaki tytuł nosił film, oraz w jakich górach, według filmowej fabuły, dzieje się akcja widoczna w kadrze.

Odpowiedź:

Budowlę widoczną na zdjęciu, choć ma już kilkadziesiąt lat, oglądać legalnie można dopiero od niedawna. Jest to bowiem wieża dowodzenia strzelnicy czołgowej (znanej również jako “tankdrom”) z dawnego czechosłowackiego (a potem słowackiego) poligonu wojskowego Javorina na terenie Gór Lewockich. Jego historia jest niezwykle ciekawa, powstał w roku 1952, w tym celu wysiedlono szereg miejscowości, a ta ciekawa krajobrazowo grupa górska stała się na wiele lat zamkniętą dla postronnych areną ćwiczeń wojskowych, w tym i formacji pancernych. To połączenie obecności wojska z walorami widokowymi sprawiło, że już w roku 1955 czechosłowaccy filmowcy wykorzystali ów poligon jako plener do filmu “Tankova brigada” (pol. “Brygada pancerna”). W dużym skrócie, film ten, realizując cele ówczesnej komunistycznej propagandy, opowiada historię czechosłowackiej brygady pancernej walczącej wraz z Armią Czerwoną o odbicie Czechosłowacji z rąk niemieckich. Sceny nakręcone na poligonie Javorina pokazują walki o Przełęcz Dukielską w ramach Operacji Dukielsko-Preszowskiej. W kadrze dołączonym do pytania widać słupek graniczny, jest to więc fragment sceny pokazującej symbolicznie przekraczanie przedwojennej granicy polsko-czechosłowackiej. Można zatem powiedzieć, że w filmie tym Góry Lewockie zagrały Beskid Niski.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Tomasz Olejarczuk 1 pkt
Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Tomek Bujoczek 1 pkt
Marek Węglarz 1 pkt
Team M&M 0.5 pkt

 

Aktualna klasyfikacja Konkursu:

Hadrian Jakóbczak20 pkt.
Monika Mielnikiewicz17.5 pkt.
Tomek Bujoczek14.5 pkt.
Bartłomiej Cisowski11.5 pkt.
Marek Węglarz11.25 pkt.
Krzysztof Skowronek9.5 pkt.
Team M&M9 pkt.
Mariusz Pietrzak9 pkt.
Karol Olszański9 pkt.
Andrzej Zabłocki7 pkt.
W Czasie Pracy Laski Się Nudzą6 pkt
Agnieszka Bazylów4 pkt.
Nikoletta4 pkt
Sylwia Smela3.5 pkt.
Katarzyna Majewska3.5 pkt.
Wojciech Pawlus3 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt.
Paweł Ciaptacz2 pkt.
Michalina Hansdorfer2 pkt.
Magdalena Hesiak2 pkt.
Krzysztof Słaby2 pkt.
Katarzyna Hołda2 pkt.
Jakub Krzak2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Emilia M2 pkt.
Bogdan Mikuła2 pkt.
Anna Kalińska2 pkt.
Anka Śliwa2 pkt.
Piotr Wieczorek2 pkt
Łukasz Muzyk1.5 pkt.
Andrzej Słota1.5 pkt.
Maria Skupień1 pkt.
Łukasz Nowicki1 pkt.
Bernadetta1 pkt.
Sebastian Wypych1 pkt
Agata Komorowska0.5 pkt.

Zostaw komentarz