Konkurs Całoroczny: pytania wakacyjne

  4 lipca 2024Konkurs Całoroczny

W szkołach wybrzmiał już ostatni dzwonek, studenci po sesji, bazy namiotowe działają pełną parą, w zakładach pracy sezon urlopowy i my także spakowaliśmy plecaki i ruszamy cieszyć się latem, ale nie zostawimy Was, oczywiście, bez wakacyjnych pytań. Dziś porcja na dwa letnie miesiące, co znaczy, że na odpowiedzi czekamy do końca sierpnia. Dodatkowo po powrocie, na powitanie jesieni, wśród osób które przyślą prawidłową odpowiedź na przynajmniej jedno wakacyjne pytanie rozlosujemy nagrody niespodzianki – nagrody, które tematycznie wiążą się z niejedną tegoroczną zagadką.

 

Pytanie nr 11/2024

Mniemamy, że nie jest Wam obce pojęcie trójstyku, gdyż jeden z nich chcieliśmy Wam przedstawić. Nie jest to żaden beskidzki trójstyk, ani trójstyk granic państwowych, a tym bardziej nie Trójkąt Trzech Cesarzy… choć bez wątpienia ma w sobie coś królewskiego, kojarzy się z potęgą i na pewno można mu przypisać kategorię naj. Podpiszcie rzeki (A, B, C) i łańcuchy górskie (1,2,3) oraz nazwę trasy, którą można się tam dostać.

Pytanie nr 12/2024

Pewien popularny wśród miłośników Beskidów poeta chętnie sięgał w swoich dziełach po motywy roślinne. Najczęściej ograniczał się do ich nazw rodzajowych, choć dla rośliny, o którą pytamy, zrobił wyjątek tytułując jeden z wierszy jej nazwą gatunkową. Gdyby rośliny czuły, ta zapewne nie byłaby szczęśliwa z powodu tego wyróżnienia, gdyż utwór ukazuje ją w świetle negatywnym, skarżącą się iż odwracają się od niej jak od trędowatego. A w rzeczywistości nasz „bohater” ma właściwości lecznicze, choć faktycznie związki zawarte w owocach bez obróbki termicznej mogą wywołać zatrucie. 

Odpowiedzią na tę zagadkę jest gatunkowa nazwa rośliny oraz informacja czym (wg wspomnianego wiersza) jest ona obwieszona.

 

Pytanie nr 13/2024

Dziś chcielibyśmy pobudzić Waszą pracę umysłową i nie będziemy Wam żałować grafik (podwójna, a co tam, nawet potrójna porcja), ponieważ szukamy osoby, z której twórczością wszystkie one łączą się. W odpowiedzi ułóżcie je chronologicznie (podając datę powstania). Dodatkowo prosimy o podanie nazwy systemu umocnień przebiegajacego przez wzgórze widoczne na pierwszej grafice. Dla pokrzepienia możemy jeszcze dołożyć białą strzałę w polu czerwonym i dwa jelce. 

 

Pytanie nr 14/2024

Każdy z nas ma swoje sposoby na zapamiętywanie – jedni pamiętają teksty, inni obrazy, jeszcze inni melodie lub wydarzenia. Sposób nie jest najistotniejszy, ważne żeby pamiętać. No właśnie, o czym? O Etiudzie Rewolucyjnej, o Dorotce, o listach złotych, żywym łańcuchu, filmach Augusta Marie Louisa i Louisa Jeana, mapach kopalni srebra i złota i wielu innych ważnych dla nas wszystkich sprawach. Najlepiej zapisać to wszystko na liście. W odpowiedzi na to pytanie napiszcie nam, o czym pamięta Kuba.

 

Odpowiedzi prosimy przesyłać do 31.08.2024 na adres konkurs.skpg@gmail.com

Zostaw komentarz