Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 17/2022 i Pytanie nr 18/2022

  7 października 2022Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 17/2022

Tym razem chcemy zadać nieco śliskie, choć przecież górskie pytanie. Każdy z nas się czasem jakoś ślizga, sposobów na to jest przecież wiele. Jedni się z tego cieszą, inni się wówczas wkurzają, czasem bywa śmiesznie, czasem niebezpiecznie, czasem po prostu cudownie. Prawie sto lat temu w pewnej zwykle nie kojarzonej ze stromiznami i przepaściami górskiej miejscowości, gdzie dziś ludzie ślizgają się na potęgę, zorganizowano taki konkurs w ślizganiu, jakiego Polska wówczas jeszcze nie widziała. Kilkanaście lat później w zupełnie innym, ale także położonym w Karpatach miejscu, jeden z naszych rodaków ślizgnął się tak wspaniale, że jako pierwszy na świecie otrzymał pewne przyznawane do dziś i niezmiernie cenione wyróżnienie. W odpowiedzi prosimy o podanie, jak nazywał się ten człowiek i gdzie swój ślizg rozpoczął.

Odpowiedź:

W pytaniu chodzi oczywiście o Tadeusza Edwarda Górę i jego przelot o długości 577,8 km z Bezmiechowej Górnej do Solecznik Małych koło Wilna. Dokonał tego 18 maja 1938 r. na szybowcu PWS-101 i za to osiągnięcie został on jako pierwszy w historii pilot szybowcowy nagrodzony Medalem Lilienthala. W pytaniu wspomniano o jeszcze jednym wydarzeniu – chodzi o I Konkurs Ślizgowców czyli zawody szybowcowe, które odbyły się w 1923 r. na stokach góry Litwinka, znajdującej się pomiędzy Białką a Czarną Górą.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Tomek Bujoczek 1 pkt
Sebastian Wypych 1 pkt

 

Pytanie nr 18/2022

W jednej z pogórzańskich miejscowości znajduje się kopia pewnego interesującego obiektu sakralnego. Można powiedzieć, że kopię z oryginałem łączy dosłownie i w przenośni mały kawałek gruntu. Kopiowane dzieło zostało jednak zaadoptowane do lokalnych warunków i jak sami widzicie, na przykładzie przedstawionych poniżej panoram, różni się od oryginału detalami. Jak nazywa się i w jakich górach leży ujęte w ramkę miasto uwidocznione w oryginalnym dziele?

Odpowiedź:

Poszukiwany obiekt sakralny to kaplica Matki Bożej Anielskiej, zwana Porcjunkulą, którą otrzymał w darze od benedyktynów święty Franciszek z Asyżu. Wierną kopię tej kaplicy można obejrzeć w Wieliczce w ogrodach klasztoru Ojców Franciszkanów–Reformatów. W boczną ścianę wielickiej kaplicy wmurowano kamień węgielny pochodzący z Asyżu, a samo słowo portiuncula po łacinie oznacza ‘małą cząsteczkę, skrawek gruntu’. Przyglądając się pogórzańskiej kaplicy znajdziemy kilka różnic względem oryginalnej budowli, m.in. próżno szukać na polichromii zdobiącej fasadę panoramy Asyżu, leżącego u stóp Monte Subasio, jednego ze szczytów Apeninu Umbryjsko-Marchijskiego, będącego częścią Apeninów.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Monika Mielnikiewicz 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

 

Aktualna klasyfikacja Konkursu:

Hadrian Jakóbczak20 pkt.
Monika Mielnikiewicz17.5 pkt.
Tomek Bujoczek14.5 pkt.
Bartłomiej Cisowski11.5 pkt.
Marek Węglarz11.25 pkt.
Krzysztof Skowronek9.5 pkt.
Team M&M9 pkt.
Mariusz Pietrzak9 pkt.
Karol Olszański9 pkt.
Andrzej Zabłocki7 pkt.
W Czasie Pracy Laski Się Nudzą6 pkt
Agnieszka Bazylów4 pkt.
Nikoletta4 pkt
Sylwia Smela3.5 pkt.
Katarzyna Majewska3.5 pkt.
Wojciech Pawlus3 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt.
Paweł Ciaptacz2 pkt.
Michalina Hansdorfer2 pkt.
Magdalena Hesiak2 pkt.
Krzysztof Słaby2 pkt.
Katarzyna Hołda2 pkt.
Jakub Krzak2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Emilia M2 pkt.
Bogdan Mikuła2 pkt.
Anna Kalińska2 pkt.
Anka Śliwa2 pkt.
Piotr Wieczorek2 pkt
Łukasz Muzyk1.5 pkt.
Andrzej Słota1.5 pkt.
Maria Skupień1 pkt.
Łukasz Nowicki1 pkt.
Bernadetta1 pkt.
Sebastian Wypych1 pkt
Agata Komorowska0.5 pkt.

Zostaw komentarz