Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 1/2023 i pytanie nr 2/2023

1 lutego 2023Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 1/2023

Ci, którzy śledzili Konkurs Całoroczny w dawnych latach wiedzą, jak bardzo lubimy wieże widokowe. Tym razem, jako że dopiero zaczynamy nową edycję, nie damy Wam żadnej zawiłej zagadki z nimi związanej, a zapytamy po prostu – z jakiej wieży widokowej zostało zrobione poniższe zdjęcie?

Zdjęcie konkursowe zostało zrobione o poranku z wieży widokowej „Szczerbanówka”. Wieża ta znajduje się na przełęczy Przysłup (Nad Szczerbanówką) przy samej drodze wojewódzkiej nr 897 nad wsią Żubracze. W widocznej na zdjęciu panoramie bezbłędnie rozpoznaliście Smerek i Połoninę Wetlińską.

Nikoletta 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Waldemar Szczepanczyk 1 pkt
Agata Żak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Patryk Smółka 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

Pytanie nr 2/2023

Rozwiązania tej zagadki można szukać w lesie, skansenie lub w browarze, więc wydaje się, że miłośnikom Konkursu Całorocznego nie będzie trudno je spotkać. Można go powołać, zjeść lub wypić. Dzięki obserwacji jego części można było dowiedzieć się o tym, że jest święto lub obowiązuje żałoba. Uwielbia towarzystwo literki ‚h’. Holender jest jego bratem, cieszy się wielką sławą w okolicach Hamburga, dla urozmaicenia czasem przedstawia się nazwą na literę ‚h’. O co lub kogo chodzi?

Rozwiązaniem zagadki jest słowo ‚koźlak’, dla którego rozpatrujemy tutaj trzy definicje:

1. Koźlak jako prymitywny typ wiatraka, którego będziemy szukać w skansenie. Jego bardziej zaawansowanym bratem jest holender (wiatrak holenderski). W przeciwieństwie do koźlaków, w przypadku których całą konstrukcję obracano przy pomocy dyszla tak, by wiatr poruszał skrzydła z jak największą siłą, u holendrów obrotowa jest tylko górna część – czapa, która porusza się dzięki specjalnym roleczkom. Młynarze, proces budowy wiatraka określali mianem „powoływania do życia”. Wiatraki traktowano jak ludzi, stąd też poszczególne części wiatraka utożsamiano z częściami ludzkiego cała. Gdy wiatrak nie pracował, jego skrzydła (śmigi) ustawiane były w odpowiedni sposób tak, by można było rozpoznać powód przestoju. Inny układ skrzydeł oznajmiał zwykłą przerwę, a inny brak aktywności z powodu święta lub żałoby.
  2. Koźlak jako rodzaj jadalnego grzyba. Inaczej koźlarz babka czy huba podbrzeźniak.
  3. Trzecim koźlakiem – tym, którego można wypić – jest piwo warzone ze słodu jęczmiennego, niegdyś bardzo popularne w okolicach Hamburga.

Nikoletta 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Waldemar Szczepańczyk 1 pkt
Agata Żak 1 pkt