Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 11/2019 i Pytanie nr 12/2019

Pytanie nr 11/2019 z dnia 07 maja 2019 r.

Poniższe zdjęcie przedstawia szkic pewnego dość nietypowego dworu, usytuowanego w niewielkiej karpackiej miejscowości. Autorem tegoż szkicu jest znany, wszechstronnie uzdolniony artysta, którego nazwisko może budzić luźne i dość odległe skojarzenia z jednym z Beskidów. Twórca ów sporo w swoim życiu podróżował i ten dwór również miał okazję odwiedzić. A pytanie brzmi: gdzie znajduje się ten dwór oraz kto jest autorem szkicu?


Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 27 maja 2019 r.

Odpowiedź

Szkic widoczny na zdjęciu jeszcze całkiem niedawno można było oglądać w Muzeum Narodowym na wystawie Wyspiański. To właśnie Stanisław Wyspiański gościł swego czasu w Jeżowie, miejscowości, w której znajduje się dwór obronny, o który pytaliśmy. Szkic jest jego autorstwa. Dwór obronny w Jeżowie częściej oglądamy na zdjęciach z jego przeciwnej strony, z której bryłę urozmaica narożna baszta.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

1. Paweł Kociołek 1 pkt
2. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
3. Bogdan Mikuła 1 pkt
4. Michał Pierwoła 1 pkt
5. Kasia Bieroń 1 pkt
6. Robert 1 pkt
7. Piotr Bobak 1 pkt
8. Michał Biel 1 pkt
9. Michał Pacyna 1 pkt
10. Dawid Gajos 0,5 pkt
11. Joanna Olszówka 0,5 pkt

Pytanie nr 12/2019 z dnia 07 maja 2019 r.

Mówi się, że kajakarze nie mają swojego patrona. Patrząc po atrybutach, mógłby nim być święty, w dniu obchodów którego do pracy rusza pewna grupa zawodowa – kiedyś ich działalność była powszechniejsza i wciąż w krajobrazie można dopatrzeć się śladów czasów, w których prosperowało się jej całkiem dobrze, a nawet pokładano w niej państwowe nadzieje. Niektóre powstałe wtedy obiekty trwają w lepszym stanie, inne w gorszym, a jeszcze inne grają w filmach, stanowiąc tło wyznań postaci, która będzie tematem dzisiejszej zagadki: Miał on trzy imiona i dwa nazwiska, ale prawie nikt ich nie pamięta. Ewentualną sławę, towarzyszy, a nawet godną śmierć odebrał mu inny współczesny mu mężczyzna, który zapadł w pamięć co najmniej dwóm narodom. Koniec żywota owego mężczyzny wedle podań wiąże się przyczynowo lub okolicznościowo właśnie z naszą tajemniczą postacią. W odpowiedzi prosimy o podanie jednego imienia i jednego nazwiska postaci, która w pewnym filmie występowała w scenerii przedstawionej na poniższym zdjęciu, oraz wskazanie gdzie znajduje się widoczny obiekt.


Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 27 maja 2019 r.

Odpowiedź

Bohaterem zagadki jest Tomáš Uhorčík, znany także jako Martin Mravec, a ze względu na to że słynął z gry na gajdach nazywano go Gajdoš. Zajmował się zbójnictwem do czasu, gdy harnasiem został Juraj Jánošík. W 1713 roku Jánošík został pojmany w jego domu w Klenovcu, co nasuwa podejrzenie jakoby Tomáš niczym Judasz wydał harnasia na śmierć. Uhorčík został później zgładzony przez łamanie kołem, a nie jak przystało na prawdziwego zbójnika przez powieszenie za poślednie żebro.
Obie postacie zostały przywrócone do życia przez Agnieszkę Holland w filmie Janosik. Historia prawdziwa. Niektóre sceny do filmu nagrywano w ruinach bacówki pod Wierchliczką („grającej” dawny kościół), gdzie po zdjęciach pozostawiono elementy scenografii widoczne na zdjęciu. Budynek jest pamiątką po „Rezerwacie Wypasowym” utworzonym przez władze ludowe w dolinie Grajcarka. Miała to być przemysłowa wersja pasterstwa, które w tradycyjnym ujęciu ma długowieczne tradycje w Beskidach. Rytualny wypas rozpoczyna się 23.04, czyli na Świętego Wojciecha, którego jednym z atrybutów jest właśnie wiosło.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

1. Dawid Gajos 1 pkt
2. Paweł Kociołek 1 pkt
3. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
4. Bogdan Mikuła 1 pkt
5. Robert 1 pkt
6. Piotr Bobak 1 pkt
7. Michał Biel 1 pkt
8. Michał Pacyna 1 pkt
9. Michał Pierwoła 0,5 pkt

Aktualna klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2019 r.:

Hadrian Jakóbczak24,5 pkt
Bogdan Mikuła22,5 pkt
Paweł Kociołek18 pkt
Michał Pacyna16 pkt
Michał Biel13 pkt
Robert12 pkt
Piotr Bobak12 pkt
Dawid Gajos10 pkt
Joanna Olszówka9,5 pkt
Marek Węglarz 8,5 pkt
Zbigniew Drapała7,5 pkt
Izabela Bętkowska6,5 pkt
Michał Pierwoła6 pkt
Kazimierz Stagrowski5,5 pkt
Maria Skupień5,5 pkt
Ella 5,5 pkt
Monika Matusik4 pkt
Łukasz Nowicki4 pkt
Maciek Słowik3 pkt
Aga Ł-S2 pkt
Rafał, blacha 930 2 pkt
Joanna Łazowska2 pkt
Ewa2 pkt
Maciej Bryndza2 pkt
Król Balu2 pkt
Alicja Kwiatosz2 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt
Kasia Bieroń 2 pkt
Rafał Pękala 1 pkt

Zostaw komentarz