Skip to main content
Category

Z życia Koła

Art SKPG#8 Hawrań

By Z życia Koła No Comments

W ramach spotkań w cyklu Art SKPG haftowałyśmy wzory łemkowskie i bojkowskie. Oryginalne hafty pochodzące z początku XX w. służyły nam za wzornik, który po przeniesieniu na kanwę, ozdobi nasze torby płócienne. Jedna torba już jest gotowa – efekt możecie zobaczyć w galerii! Pozostałe być może będzie można podziwiać na Leciu 😉

Kolejny raz Ania Warzecha podzieliła się z nami swoją wiedzą i talentem, a Ania Kryszczak zorganizowała inspirujące spotkanie za co im bardzo dziękujemy!

Fot. Ania Kryszczak

Przewodnicy PTTK Dzieciom

By Z życia Koła No Comments

Kolejny raz mieliśmy przyjemność zaangażować się w akcję „Przewodnicy PTTK Dzieciom”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Lotniczymi śladami w Małopolsce”!

Zorganizowaliśmy dwa spacery po Krakowie wraz z wizytą w krakowskim Muzem Lotnictwa Polskiego. W akcji wzięli udział podopieczni Fundacji Bliżej Człowieka oraz Fundacja Dzieło Pomocy Dzieciom pod opieką naszych przewodników – Adriana Dudziaka oraz Krzysztofa Kozdry 🙂

Akcja została zorganizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Fot. Adrian Dudziak i Krzysztof Kozdra

Przewodnicki egzamin państwowy

By Z życia Koła No Comments

Kilka dni temu zakończył się trzydniowy egzamin państwowy dla kandydatów na przewodników beskidzkich. Do egzaminu podeszło 13 osób, w tym 9 z naszego koła. 25 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie odbyła się część teoretyczna: test oraz egzamin ustny. Po sprawdzeniu wiedzy egzamin przeniósł się w teren. Następnego dnia kandydaci, trzyosobowa komisja egzaminacyjna oraz obserwator z UM zebrali się w Krynicy-Zdroju, pod dolną stacją kolejki, gdzie rozpoczęła się część praktyczna. Po wyjechaniu na Jaworzynę Krynicką grupa ruszyła w kierunku Hali Łabowskiej, gdzie zaplanowany był nocleg. Pogoda dopisywała, umożliwiając szerokie panoramy. Kolejnego dnia grupa ruszyła w kierunku Rytra. Ponownie pogoda nie zawiodła, chociaż wyraźnie zbierało się na burzę. Egzamin zakończył się w schronisku Cyrla. 12 osób zakończyło go z wynikiem pozytywnym otrzymując uprawnienia państwowe.

Tekst i zdjęcia: Paulina Drąg

Kołowy Dzień Dziecka

By Z życia Koła No Comments

Z okazji Dnia Dziecka po raz drugi w naszej kołowej społeczności spotkaliśmy się na pikniku rodzinnym. Na sprawdzonej w zeszłym roku polanie w Kostrzu stawiło się 9 dzieci w wieku od 2 miesięcy po 10 lat wraz z rodzicami, wśród których były aż dwie pary 100% przewodnickie. Było słonecznie, smacznie i kolorowo 🙂

Dziękujemy Nikoli za organizację tego spotkania.

Tymczasem wszystkim, bez względu na wiek życzymy z okazji dzisiejszego święta dużo uśmiechu!

Fot. Nikoletta Kula

Art SKPG

By Z życia Koła No Comments

Art SKPG #6 UKLEJNA
Czyli o tworzeniu pocztówki artystycznej metodą kolażu

Prowadząca warsztaty Justyna Sekuła napisała „Każdy potrafi zrobić kolaż”. Miała rację, udało się 🙂
Dziękujemy Ani i Justynie za kolejne artystyczne doznania.

Sztuka kreatywna po godzinach na dobre wpisała się w cykl wydarzeń SKPG i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wszystkich kołowych twórców zachęcamy do podzielenia się swoim talentem w ramach warsztatów.

Fot. Justyna Sekuła i Ania Kryszczak

Majowe szkolenie z pierwszej pomocy

By Z życia Koła No Comments

Z okazji Dnia Przewodnika członkowie SKPG mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu z Pierwszej Pomocy, które zostało przeprowadzone przez doświadczonych ratowników medycznych z Enduro Med.

Podczas części teoretycznej mieliśmy okazję zadawać pytania, rozwiewać wątpliwości oraz dzielić się doświadczeniem. Nie zabrakło zajęć praktycznych, które pozwoliły odświeżyć i poćwiczyć schematy postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy.

Dziękujemy Małgorzacie Szczepańskiej za organizację tego ważnego dla przewodników szkolenia!

Fot. Nikoletta Kula, Michał Barczyk

Bal Przewodnika

By Z życia Koła No Comments

Po rocznej przerwie, pomimo niespodziewanych zwrotów akcji, zmian terminów, kilkukrotnych odwołań imprezy i licznych debat temu towarzyszących, odbył się długo wyczekiwany bal. Dziękujemy Komitetom Organizującym, bo lepiej późno niż wcale, a karnawałowa impreza w maju ma swoje uroki 🙂

Zdjęcia z filmowo-serialowego Balu wykonała Natasza Figiel.