Monthly Archives

luty 2023

Kirgistan, czyli opowieść o spełnionym marzeniu

  | Slajdowiska | Brak komentarzy
Jeśli stęskniliście się za podróżami, to śpieszymy z informacją, że już w przyszłym tygodniu znowu odbędzie się slajdowisko. Tym razem wybierzemy się do dalekiej Azji, a dokładniej do Kirgistanu – wszystko za sprawą naszej kolejnej prelegentki Gosi Ciach.
Poniżej krótki opis od Gosi na zachętę:
Zapraszam serdecznie – na opowieść o spełnionym marzeniu i pięknej krainie wysokich szczytów, domków w jurtach i dzikich koni; o pustych przestrzeniach i najbardziej niebieskim niebie na świecie; o orłach latających po tym niebem i ludziach, którzy kochają prostotę życia. Taki świat ciągle istnieje, jak dobrze, że istnieje 🙂
 
Termin:
8 marca (środa), godz. 18:00
Miejsce:
Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3
 
Zapraszają organizatorzy Paulina Kubaj i Michał Biel

Art SKPG #19 – Żar niesłusznie zwany Braniskiem, czyli rysujemy mapy prawie jak austryjaccy kartografowie

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

Za nami zupełnie odmienne warsztaty przeprowadzone przez Natalię Figiel, która pokazała że mapy to także działa sztuki. Dziękujemy!

Na warsztatach można było dowiedzieć się co jest potrzebne, żeby w ogóle zacząć rysować mapę i jak to się robi. Czy trzeba iść w teren i go precyzyjnie skartować czy można to zrobić siedząc w ciepełku przed komputerem? Skąd się bierze dane kartograficzne? I jak je wykorzystać? W wyniku prac powstawały fragmenty map sportowych.
Zachęcamy do kontaktu wszystkich Kołowych Twórców, Artystów i Rzemieślników, którzy mieliby ochotę uchylić rąbka tajemnicy swojej pracy i poprowadzić warsztaty dla koleżanek i kręgów z Koła. Niezmiennie dziękujemy Ani Kryszczak za organizację!

SKPG on FOKA#5

  | Z życia Koła | Brak komentarzy

W miniony weekend odbyła się piąta edycja SKPG on FOKA! Bardzo dziękujemy Nataszy Figiel za organizację wyjazdu!

Poniżej podsumowanie wyjazdu od organizatorki:

Tym razem działaliśmy trzy dni w Bieszczadach, w sumie było nas 18 osób.

Warunki śniegowe, prognozy pogody i wszędobylska odwilż nie ułatwiały nam działania, ale i tak mieliśmy szczęście i udało się bardzo fajnie zadziałać 🙂

Pierwszego dnia z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę i potem na dół znów na przełęcz i jeszcze na Połoninę Caryńską (odwrót na granicy lasu i przed szczytem).

Drugiego dnia tura człapana przy ładnej pogodzie i widokach na Połoniny i Tatry! z Przysłupu na Małe Jasło, Jasło, Okrągli i Fereczatą, zjazd od stokówki i powrót.

Trzeciego dnia przy totalnie badziewnej pogodzie wykorzystaliśmy okienko pogodowe i z Przełęczy Wyżniej skoczyliśmy na szybką inspekcję nowej Chatki Puchatka 🙂

Dziękuję wszystkim za udział, dobrą zabawę i kawał solidnego foczenia!

Fot. Natasza Figiel i Joanna Dragon

Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 1/2023 i pytanie nr 2/2023

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Pytanie nr 1/2023

Ci, którzy śledzili Konkurs Całoroczny w dawnych latach wiedzą, jak bardzo lubimy wieże widokowe. Tym razem, jako że dopiero zaczynamy nową edycję, nie damy Wam żadnej zawiłej zagadki z nimi związanej, a zapytamy po prostu – z jakiej wieży widokowej zostało zrobione poniższe zdjęcie?

Odpowiedź:

Zdjęcie konkursowe zostało zrobione o poranku z wieży widokowej „Szczerbanówka”. Wieża ta znajduje się na przełęczy Przysłup (Nad Szczerbanówką) przy samej drodze wojewódzkiej nr 897 nad wsią Żubracze. W widocznej na zdjęciu panoramie bezbłędnie rozpoznaliście Smerek i Połoninę Wetlińską.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Nikoletta 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Waldemar Szczepanczyk 1 pkt
Agata Żak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Patryk Smółka 1 pkt
Andrzej Zabłocki 1 pkt

 

Pytanie nr 2/2023

Rozwiązania tej zagadki można szukać w lesie, skansenie lub w browarze, więc wydaje się, że miłośnikom Konkursu Całorocznego nie będzie trudno je spotkać. Można go powołać, zjeść lub wypić. Dzięki obserwacji jego części można było dowiedzieć się o tym, że jest święto lub obowiązuje żałoba. Uwielbia towarzystwo literki ‚h’. Holender jest jego bratem, cieszy się wielką sławą w okolicach Hamburga, dla urozmaicenia czasem przedstawia się nazwą na literę ‚h’. O co lub kogo chodzi?

Odpowiedź:

Rozwiązaniem zagadki jest słowo ‚koźlak’, dla którego rozpatrujemy tutaj trzy definicje:

  1. Koźlak jako prymitywny typ wiatraka, którego będziemy szukać w skansenie. Jego bardziej zaawansowanym bratem jest holender (wiatrak holenderski). W przeciwieństwie do koźlaków, w przypadku których całą konstrukcję obracano przy pomocy dyszla tak, by wiatr poruszał skrzydła z jak największą siłą, u holendrów obrotowa jest tylko górna część – czapa, która porusza się dzięki specjalnym roleczkom. Młynarze, proces budowy wiatraka określali mianem „powoływania do życia”. Wiatraki traktowano jak ludzi, stąd też poszczególne części wiatraka utożsamiano z częściami ludzkiego cała. Gdy wiatrak nie pracował, jego skrzydła (śmigi) ustawiane były w odpowiedni sposób tak, by można było rozpoznać powód przestoju. Inny układ skrzydeł oznajmiał zwykłą przerwę, a inny brak aktywności z powodu święta lub żałoby. 
  2. Koźlak jako rodzaj jadalnego grzyba. Inaczej koźlarz babka czy huba podbrzeźniak.
  3. Trzecim koźlakiem – tym, którego można wypić – jest piwo warzone ze słodu jęczmiennego, niegdyś bardzo popularne w okolicach Hamburga.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Nikoletta 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Waldemar Szczepańczyk 1 pkt
Agata Żak 1 pkt
Drużyna Elfrydy 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Zbigniew Drapała 1 pkt
Krzysztof Skowronek 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Kasia Węgrzyn 1 pkt
Misiek 1 pkt
Bogdan Mikuła 1 pkt
Bartłomiej Chojna 1 pkt
Wojciech Pawlus 1 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2023:

Hadrian Jakóbczak19 pkt.
Zbigniew Drapała17 pkt.
Krzysztof Skowronek17 pkt.
Dominika Sobula14.5 pkt.
Drużyna Elfrydy14 pkt.
Bartłomiej Cisowski10 pkt.
Anna Piecuch6 pkt.
Andrzej Zabłocki5.5 pkt
Bartłomiej Chojna4 pkt.
Bogdan Mikuła4 pkt
Nikoletta3 pkt.
Kasia Węgrzyn3 pkt.
Waldemar Szczepańczyk2 pkt.
Agata Żak2 pkt.
Piotr Olczykowski2 pkt.
M&M2 pkt.
Misiek1 pkt.
Patryk Smółka1 pkt.
Wojciech Pawlus1 pkt.

Konkurs Całoroczny 2023

  | Konkurs Całoroczny | Brak komentarzy

Koleżanki i Koledzy!

Serdecznie zapraszamy Was do udziału w nowej edycji Konkursu Całorocznego! Pozostawiamy bez zmian formułę Konkursu – od lutego do listopada będziemy publikowali po dwa pytania, które przygotowaliśmy dla Was w lekko odświeżonym składzie 😉

Przypominamy, że „Konkurs SKPG nie jest konkursem wiedzy o Karpatach, nie jest konkursem wiedzy o górach, nie jest też konkursem wiedzy krajoznawczej. Jest po prostu konkursem SKPG. Pytania wymyślamy takie, jakie chcemy. To, że większość z nich dotyczy gór, a prawie wszystkie szeroko pojętego krajoznawstwa jest spowodowane jedynie tym, że góry to nasze główne hobby. Nie gwarantujemy, że na przykład 90% pytań będzie dotyczyło tematyki karpackiej, chociaż pewnie tak będzie”.

Pierwszą serię pytań znajdziecie >tutaj< a regulamin Konkursu >tutaj<

Odpowiedzi prosimy przesyłać na naszą skrzynkę mailową konkurs.skpg@gmail.com

Jak co roku zaplanowaliśmy dla Was niespodzianki. Na początek: udzielając dwóch poprawnych odpowiedzi w pierwszej serii pytań można będzie wygrać zaproszenie na pokaz archiwalny w Oddziale Materiałów Kartograficznych zorganizowany specjalnie dla uczestników naszego Konkursu przez Archiwum Narodowe w Krakowie 🙂

Liczymy na Was!

Ekipa Konkursu Całorocznego