Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 21/2019 i Pytanie nr 22/2019

  24 września 2019Konkurs Całoroczny

Pytanie 21/2019 z dnia 24 września 2019

SKPG sięga do źródeł największego rajdu, jaki odbył się w historii Koła i w ostatni weekend października zaprasza w masyw Babiej Góry. Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj, my natomiast przypominamy archiwalny film, prezentujący poprowadzony przez przewodników SKPT (teraz SKPG) Kraków „9 Jubileuszowy Rajd Górski im. Włodzimierza Kulczyckiego”. Skąd wynika ów „Jubileusz” w nazwie rajdu? I jak w takim razie określono X Rajd Górski im. W. Kulczyckiego, który odbył się w 1965 roku?

ZOBACZ FILM

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 14 października 2019 r.

Odpowiedź:

Pomimo powszechności systemu 10-tkowego, Organizatorzy Rajdu w 1964 roku przyjęli inny system: 9-tkowy (w Babilonii swego czasu stosowano system 6-tkowy). Jako turyści zauważyli występowanie takiego właśnie systemu 9-tkowego w przyrodzie, przykładem może być dziewięćsił bezłodygowy. Jednak by zadowolić zwolenników systemu 10-tkowego, X Rajd Górski im. W. Kulczyckiego nazwano Reprezentacyjnym.

PS: Jakby ta odpowiedź nie brzmiała dla nas dziwnie, to takie uzasadnienie zostało opublikowane w oficjalnym Regulaminie Rajdu. Uczestnicy natomiast ciekawie kombinowali, nawiązując do jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, 45. urodzin Włodzimierza Kulczyckiego czy 20-lecia PRL, którego uczczenie było jednym z celów Rajdu.

Odpowiedzi udzielili:

Bogdan Mikuła 0,5 pkt
Hadrian Jakóbczak 0,5 pkt

Pytanie 22/2019 z dnia 24 września 2019

Niejednego pewno zdziwi, jak bliski nam oronim można znaleźć w okolicy 15 równoleżnika i 25 południka. Dla ułatwienia poszukiwań dodamy, że jedną z pierwszych map tamtej okolicy wykreślił znany polski browarnik. Co ciekawe, pewne opisane przez niego zjawisko nieuważnemu czytelnikowi przywiedzie na myśl libację, podczas gdy w całym ambarasie chodziło o to, że możemy zobaczyć to, co wydaje się niewidoczne. Aktualność tematyki podkreśla fakt, że w bieżącym roku objawiła się nam ciemna strona… Nocy. Nazwa łańcucha górskiego, o którą pytamy, pojawiła się również dwa wieki później na dokładniejszej mapie, którą współtworzył uczony w pewien sposób również kojarzący się ze złocistym napojem bogów.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 14 października 2019 r.

Odpowiedź:

Trzeciego dnia aktualnego roku świat obiegła wieść, że chiński łazik Chang’e 4 wylądował na „ciemnej” (niewidocznej z ziemi) stronie Księżyca. To ciało niebieskie interesowało astronomów już od wiek wieków. Nasz rodak, Jan Heweliusz, w połowie XVII wieku wydał Selenografię, a w niej zawarł między innymi mapę Księżyca oraz nadał formacjom księżycowym nazwy geograficzne spotykane na Ziemi. Obok Montes Alpes i Montes Apenninus spotkamy na Księżycu interesujący nas oronim, czyli… Montes Carpatus! Wspomniana wyżej publikacja Heweliusza zawierała również opis libracji, czyli zjawiska dzięki któremu długie obserwacje z Ziemi pozwalają zobaczyć 59% powierzchni Księżyca, a nie tak jak byśmy się spodziewali tylko połowę. Dokładniejszą mapę Księżyca w połowie XIX wieku opublikowali Johann Heinrich von Mädler oraz Wilhelm Beer. Wracając do Jana Heweliusza – posiadał on liczne talenty, m.in. należał do cechu browarników, a na jego cześć jeszcze nie tak dawno produkowano w Gdańsku piwo Hevelius.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Bogdan Mikuła – 1 pkt
Hadrian Jakóbczak – 1 pkt
Kazimierz Stagrowski – 1 pkt

Aktualna klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2019 r.:

Hadrian Jakóbczak24,5 pkt
Bogdan Mikuła22,5 pkt
Paweł Kociołek18 pkt
Michał Pacyna16 pkt
Michał Biel13 pkt
Robert12 pkt
Piotr Bobak12 pkt
Dawid Gajos10 pkt
Joanna Olszówka9,5 pkt
Marek Węglarz 8,5 pkt
Zbigniew Drapała7,5 pkt
Izabela Bętkowska6,5 pkt
Michał Pierwoła6 pkt
Kazimierz Stagrowski5,5 pkt
Maria Skupień5,5 pkt
Ella 5,5 pkt
Monika Matusik4 pkt
Łukasz Nowicki4 pkt
Maciek Słowik3 pkt
Aga Ł-S2 pkt
Rafał, blacha 930 2 pkt
Joanna Łazowska2 pkt
Ewa2 pkt
Maciej Bryndza2 pkt
Król Balu2 pkt
Alicja Kwiatosz2 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt
Kasia Bieroń 2 pkt
Rafał Pękala 1 pkt

Zostaw komentarz