Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 13/2020 i Pytanie nr 14/2020

Pytanie 13/2020 z dnia 1 lipca 2020

Jaka odległość dzieli Sopot od najbliższego szczytu należącego do Korony Gór Ukrainy? Jakie przewyższenie należy pokonać i czemu poświęcony jest festiwal odbywający się wokół prawnie chronionego obiektu znajdującego się niemal w połowie rozważanej drogi?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do 30 sierpnia 2020 r.

Odpowiedź:

Odległość między położoną na skraju Beskidów Skolskich miejscowością Sopot, a najbliższym szczytem należącym do Korony Gór Ukrainy, jakim jest Ciuchowy Dział w Beskidach Brzeżnych wynosi w linii prostej niespełna 8 km, w zależności od wyboru miejsca startowego w Sopocie, należy spodziewać się przewyższeń o wartości nieco powyżej 800 metrów. W połowie tego dystansu znajduje się unikatowa atrakcja w postaci objętych ochroną rezerwatową skał w Uryczu. Najokazalsza grupa uryckich piaskowców zachowała pozostałości budowli obronnych, prawdopodobnie pierwotnie ruskiej twierdzy, a od XIV wieku zamku polskich królów znanego pod nazwą Tustań, wokół których organizowany jest festiwal kultury średniowiecznej „Tu Stań”.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Rafał Górzanowski 1 pkt
Piotr Wieczorek 1 pkt
Bartek Rogoż 1 pkt
Marcela Bagierek 1 pkt

Pytanie 14/2020 z dnia 1 lipca 2020

Wszyscy jesteśmy zabiegani i zajęci swoimi sprawami, które spiętrzają się niczym piramida. Każdy idzie w swoją stronę, to na jedną, to na drugą. Ten biegnie do dziekanatu, inny na pocztę, tamten do kina, ten znów na oddział. Ktoś zajmuje się pszczołami w ulu, a ktoś polityką w kremlu. Niektóre miejsca zarezerwowane są tylko dla orłów. W trudnych chwilach szukając ulgi, jeden uda się pod ścianę, drugi rzuci się w te pędy aleją, a trzeci pójdzie do tego, który ma władzę. W międzyczasie oddajemy się sztuce, rozmyślamy nad swoim życiem, obmyślamy plan podbicia świata lub po prostu pogrążamy się w otchłani. Wciąż wracamy do tych samych miejsc, a później z tych miejsc powracamy, by znów wspólnie usiąść przy ogniu. Pewnie już wiecie, co jest podwaliną piramidy, więc pozostaje wymienić, w jakich miejscach znaleźlibyśmy wspomniane w pytaniu obiekty?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do 30 sierpnia 2020 r.

Odpowiedź:

Hierarchia potrzeb człowieka bywa przedstawiana w formie piramidy, gdzie na najniższym poziomie znajdują się potrzeby fizjologiczne. W górskich obiektach noclegowych można niektóre z tych potrzeb załatwić w odpowiednich miejscach, zaskakujących bogactwem pomysłowych i dowcipnych nazw. Zwłaszcza dotyczy to studenckich chatek i baz namiotowych – nawiązania do kilku z nich wpleciono w treść powyższego pytania. Mianowicie: „Dziekanat” odnosi się do toalety w nieistniejącej już chatce pod Błatnią; „Poczta” to nazwa wygódki w chatce na Rogaczu; z kolei na toalecie Chatki AKT Towarzystwa Bażynowego na Hutniczym Grzbiecie w Karkonoszach wisi skrzynka pocztowa, a na Śnieżce znajduje się najwyżej położony urząd pocztowy, w którym można skorzystać z toalety. Sławojka przy Chacie Adamy pod Solniskiem opatrzona jest tabliczką „Oddział Ginekologiczno-Położniczy”. Co więcej, przechowywana tam jest broń biologiczna – jednakże ciężko stwierdzić, czy pozwoli ona na podbicie świata, bo nie wiadomo, co może komuś przyjść do głowy po wizycie w „Kremlu” przy Chałupie Elektryków na Polanach Surowicznych albo też w obliczu radocyńskiego toaletowego siedziska niczym z Gry o Tron. Po arabsku „Sułtan” oznacza „tego, który ma władzę” – a kto był w Bazie namiotowej SKPG Kraków na Lubaniu, ten wie, do kogo należy się w razie czego udać. Natomiast po drugiej stronie doliny Ochotnicy, w Bazie namiotowej SKPG Kraków na Gorcu w podobnej sytuacji poszlibyśmy do „Piorunowca”. Co ciekawe, piorunowiec, zwany też strzałką piorunową, uważany był za broń Peruna, jednego z czołowych bóstw w słowiańskim panteonie. Zaś w Bazie namiotowej SKPB Katowice na Głuchaczkach znajdują się wychodki o nazwach „Władimir” i „Angela”. Chatka AKT „Watra” na Pietraszonce posiada okazałą latrynę w kształcie ula. Wzniosłą nazwą „Tylko dla orłów” cieszyło się WC na nieistniejącym już polu namiotowym nad Wołosatką w Ustrzykach Górnych. Pod „Ścianę Moczu” udalibyśmy się w Chałupie Chemików w dolinie Danielki, natomiast Aleja Dobrego Turysty i Aleja Zakochanych zaprowadzą nas do wychodków odpowiednio w Chatce pod Potrójną i na Skalance, zaś droga zwana Via Sudetica wiedzie do toalet w Bazie namiotowej SKPG Kraków w Radocynie. Warto wspomnieć, że jedna z tych „świątyń dumania” w dolinie Wisłoki skłania do rozmyślań zapisanym tam fragmentem myśli Nietzschego: „Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie”. Jeśli ktoś z Was posiada zdolności artystyczne, to zdecydowanie powinien odwiedzić pomysłową toaletę Bazy namiotowej SKPB Rzeszów w Wisłoczku. Znajdziemy tam też tabliczkę z sugestią „tu kontempluj”, ale równie dobrze rozmyśla się nad życiem w „Fantazji” przy Chatce pod Niemcową.

P.S. Zachęcamy do dalszego zgłębienia tematu nazw górskich toalet, gdyż wcale nie został on wyczerpany. Jednocześnie obiecujemy, że to już ostatnie pytanie o tej tematyce w obecnej edycji Konkursu Całorocznego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Rafał Górzanowski 1 pkt
Bartek Rogoż 1 pkt
Monika Mielnikiewicz 0,5 pkt
Piotr Wieczorek 0,5 pkt
Marcela Bagierek 0,5 pkt
Bartłomiej Cisowski 0,5 pkt

Aktualna klasyfikacja Konkursu:

Rafał Górzanowski20 pkt.
Bartek Rogoż 19,5 pkt.
Hadrian Jakóbczak17,5 pkt.
Monika Mielnikiewicz15 pkt.
Piotr Wieczorek14,5 pkt.
Bartłomiej Cisowski14,5 pkt.
Marcela Bagierek14 pkt.
Józef Bem 11 pkt.
Barczyk 9 pkt.
Andrzej Zabłocki8 pkt.
Piotr Zieleń8 pkt.
Rafał Staniszewski7,5 pkt.
Maciek Bielecki7,5 pkt.
Łukasz Witkowski7 pkt.
Michał Biel7 pkt.
Gosia Hodur7 pkt.
Paweł Ciaptacz6,5 pkt.
Szymon Grzęda6,5 pkt.
Anita Dziekan6,5 pkt.
Ania Osika6 pkt.
Karol Olszański6 pkt.
Kuba Krzak6 pkt.
Paweł Potyrała6 pkt.
Basia Bałos 6 pkt.
Karol Matuszewski6 pkt.
Kasia Hołda 5,5 pkt.
Lucyna Paszek5,5 pkt.
Lidia Koch 5,5 pkt.
Maria Skupień5 pkt.
UJEK5 pkt.
Paweł Kociołek4,5 pkt.
Paulina Bester4,5 pkt.
Monika Matusik4,5 pkt.
Barbara Labus 4,5 pkt.
Grzegorz Łysek4,5 pkt.
Paulina Drąg 4,5 pkt.
Łukasz Hałat4 pkt.
Ella4 pkt.
Kuba R 4 pkt.
Agnieszka Matusik4 pkt.
Agnieszka Handzlik4 pkt.
Adrian Dudziak 4 pkt.
Magda Osuch4 pkt.
Bogdan Mikuła3,5 pkt.
Karolina Bąk3,5 pkt.
Łukasz Karolewski3,5 pkt.
Magdalena Hajduk3,5 pkt.
Tomek Lewik 3,5 pkt.
Małgorzata&Marek Pyzio3 pkt.
Ania Kowalczyk3 pkt.
Magdalena Badowska 2,5 pkt.
Krzysztof Słaby 2 pkt.
Misiek 2 pkt.
Karol (cruz)2 pkt.
Kfiatek 2 pkt.
Łukasz Muzyk 2 pkt.
Joanna Bebak2 pkt.
Dawid Palen2 pkt.
Jacek Sproch2 pkt.
Marianna Konieczna2 pkt.
Aleksandra Żyła 2 pkt.
Marcin Bojarski2 pkt.
Jarek Sołtys2 pkt.
Agnieszka Szyguła2 pkt.
Kasia Górecka 2 pkt.
Michasia Hansdorfer 2 pkt.
Arkadiusz Głodek 2 pkt.
Maciej Wałach2 pkt.
Alicja Kwiatosz2 pkt.
Łukasz Podolak 2 pkt.
Sylwia Smela 2 pkt.
Teresa Wolano2 pkt.
Joanna Dragon 2 pkt.
Ula Barczyk 2 pkt.
Agnieszka Janicka 2 pkt.
Estera Motyl2 pkt.
Sylwia Gałka 2 pkt.
Adrian Skoczylas 2 pkt.
Arrtur 2 pkt.
Kasoa2 pkt.
Paweł Kula1,5 pkt.
Molares 1 pkt.
Kasia Bieroń1 pkt.
Mariusz Michalczuk 1 pkt.
Agata Nowakowska 1 pkt.
Piotrek Pańczyszyn
1 pkt.
Bernadetta1 pkt.

Zostaw komentarz