Zmarł Edward Turkiewicz, Honorowy Członek SKPG Kraków

4 stycznia 2019Z życia Koła

4 stycznia 2019 pożegnaliśmy kolegę Edka Turkiewicza, który zmarł 25 grudnia 2018 roku, przeżywszy 76 lat. Na cmentarz Rakowicki przybyło tego dnia wielu przyjaciół Edwarda, z którymi przez lata przemierzał szlaki i decydował o wyglądzie współczesnej turystki. Nie zabrakło jego współpracowników, dawnych studentów, rozmaitych szanujących go osób oraz członków Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Po pełnych uznania pożegnalnych przemowach nastąpiło złożenie urny do grobu. Te ostatnie chwile uświetniał dźwięk skrzypiec Romy Krzemieniowej, która nad grobem odegrała także nasz kołowy hymn.

Edward Turkiewicz działalność w turystyce rozpoczął ponad pół wieku temu w Zrzeszeniu Studentów Polskich AGH, gdzie wówczas studiował. Zawodowo związany był z Almaturem, Orbisem, Krakowską Agencją Rozwoju Turystyki, Akademią Wychowania Fizycznego, Krakowską Akademią oraz Krakowską Szkołą Hotelarską. Był jednym z założycieli Krakowskiej Izby Turystyki, w której pełnił funkcję wiceprezesa, był także jej honorowym członkiem.

Spośród licznych inicjatyw, których się podejmował, warto podkreślić, że był pomysłodawcą wyznaczenia i ustanowienia Szlaku Architektury Drewnianej oraz wprowadzenia Krakowskiej Karty Turystycznej. Za zasługi dla Krakowa wyróżniono go odznaką Honoris Gratia.

Edward Turkiewicz urodził się 23 sierpnia 1942, zmarł 25 grudnia 2018. Jego pogrzeb odbył się 4 stycznia 2019. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim: kwatera Rb, rząd 38, miejsce 8.