Konkurs Całoroczny: pytanie nr 9/2024 i pytanie nr 10/2024

  4 czerwca 2024Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 9/2024

Mamy świadomość, że rozwiązywanie zagadek Konkursu Całorocznego bywa jak szukanie igły w stogu siana. Tym razem także prosimy Was o odnalezienie igły, ale bynajmniej nie w stogu siana, ale na chronionej przestrzeni dużo większej od stogu, choć najmniejszej w swojej kategorii. Odszukanie igły to oczywiście nie koniec zadania. Trzeba jeszcze odnaleźć jej właścicielkę – być może z wdzięczności zaśpiewa Wam coś o Karpatach. W odpowiedzi na to pytanie prosimy o napisanie nam co robi Podhalanka i jaki jest człowiek, który usiadł na skale.

Odpowiedź:

W tym pytaniu zachęcaliśmy Was do odszukania Igły Deotymy – ostańca z doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym (najmniejszym polskim parku narodowym). Deotyma to grecka filozofka z V w p.n.e., ale też pseudonim literacki Jadwigi Łuszczewskiej, polskiej poetki i powieściopisarki okresu romantyzmu, autorki “Piosenki w Karpatach”, traktującej m.in. o Podhalance, które idzie steczką i jagody rwie do dzbanka oraz o kobziarzu bladym, który siadł na skale.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Ania i Ula Kłucjasz 1 pkt
Bartek Bogusz 1 pkt
Justyna Ferenc 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt

 

Pytanie nr 10/2024

Jest ich nieskończenie wiele, a że człowiek nie lubi bytów nieokiełznanych, nie raz już próbowano umówić się, który stanie na czele pozostałych. Lewa strona obrazka ma za zadanie naprowadzić Was na kilka takich umów, natomiast prawa bazuje na innych (acz spokrewnonych) bytach, których co prawda też jest nieskończenie wiele, ale raczej nie ma wątpliwości gdzie całość się zaczyna.

Napiszcie jaka liczba ukrywa się pod znakiem zapytania i który smakołyk spowoduje, że prawa strona obrazka stanie się dość ważna dla okolicy i nie tylko.

Odpowiedź:

W ten, jakże kolorowy, sposób szalony twórca zagadki dość skutecznie próbował Was naprowadzić na południki i równoleżniki. Jednych i drugich jest nieskończenie wiele – równoleżniki zaczynamy “liczyć” od równika, natomiast w przypadku południków umów definiujących ten zerowy było wiele. Lewa strona obrazka w smaczny sposób symbolizuje kilka z nich:

  • fioletowe 0 to marcepan z Toledo. To tu, w ówczesnej stolicy Hiszpanii, w XI w. opracowano tablice ruchów planet względem zerowego południka Toledo.
  • czerwone 0 to oczywiście krakowski obwarzanek. W XIV w. na podstawie tablic alfontyńskich (tych z Toledo) wyznaczono krakowski południk zerowy. Maczał w tym palce Herman z Przeworska, nadworny astronom i astrolog Władysława Jagiełły. 
  • zielone 0 to londyńskie fish and chips i nawiązanie do obowiązującego do 1984 r. południka zerowego Greenwich.
  • i pomarańczowe 0 to warszawska wuzetka. Warszawski Południk Zerowy został wytyczony w 1825 r. przez Franciszka Armińskiego i wykorzystywany był przy tworzeniu map topograficznych Królestwa Polskiego.

Z prawej strony obrazka mamy symbole trzech miejscowości (Zakopane, Łowicz i Kraków). Dla dwóch z nich podano szerokość geograficzną. Należało więc uzupełnić szerokość geograficzną Krakowa, czyli 50 04 (lub 50 03). Miejscowości wybrano nieprzypadkowo, wszystkie trzy leżą na krakowskim południku zerowym, w związku z tym smakołykiem który sprawia, że stają się jeszcze ważniejsze, jest obwarzanek (w naszym zadaniu symbol krakowskiego południka zerowego).

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Justyna Ferenc 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Bartek Bogusz 0,5 pkt
Ania i Ula Kłucjasz 0,5 pkt
Bartłomiej Cisowski 0,5 pkt
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy 0,5 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2024:

Bartek Bogusz 9.5 pkt.
Mariusz Pietrzak9 pkt.
Bartłomiej Cisowski8.5 pkt.
Dominika Sobula8 pkt.
Hadrian Jakóbczak8 pkt
Justyna Ferenc8 pkt
Ania i Ula Kłucjasz 7 pkt.
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy6 pkt.
Andrzej Zabłocki5.5 pkt.
Nikoletta3 pkt.
Konrad Trojan z ekipą “studenckie mieszkanie” 2 pkt.
Mikołaj Klimek2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Tomasz Fischer 1 pkt.
Bogdan Mikuła 1 pkt.

Zostaw komentarz