Konkurs Całoroczny: pytanie nr 15/2024 i pytanie nr 16/2024

  2 września 2024Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 15/2024

Chodząc po Karpatach co rusz spotykamy nazwy topograficzne, nawiązujące do prowadzonej tu od wieków gospodarki rolnej typowej dla osadników wołoskich. Kosarzyska, Toporowa Cyrhla i wiele innych tego typu nazw nie wywołają zdziwienia u zaprawionego w bojach krajoznawcy. Prawdopodobnie będzie nawet umiał wytłumaczyć ich genezę. Jest jednak poza Karpatami taka miejscowość, której nazwa (choć straciła w przeciągu ostatniego stulecia dwie litery w zapisie na mapach) ewidentnie kojarzy się raczej z Gorcami niż z krainą w której się znajduje. Miejscowości szukać można na skałach dużo starszych (nawet w perspektywie geologicznej) od beskidzkich piaskowców, na stokach wzgórza, w nazwie którego jest drzewo liściaste inne niż drzewo, którego nazwa zawiera się w położonej na zachód (od szukanej miejscowości) wsi.  Jak nazywa się miejscowość i w granicach jakiego mezoregionu fizjogeograficznego ją odnajdziemy?

Odpowiedź:

Prawidłowa odpowiedź na tę zagadkę to Cerle (widniejące na starych mapach jako Cerchle), leżące w Górach Świętokrzyskich. Nazwy będące podpowiedziami to Klonów i Bukowa Góra.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Agnieszka i Jasiek Czerwińscy 1 pkt
Bartek Bogusz 1 pkt
Dominika Sobula 1 pkt
Hadrian Jakóbczak 1 pkt
Bartłomiej Cisowski 1 pkt
Mariusz Pietrzak 1 pkt

 

Pytanie nr 16/2024

Prezentujemy Wam grafikę reklamową pewnego popularnego w swoim czasie (produkowanego do dziś) specyfiku. Na tyle popularnego, że fragmenty butelki po nim znaleziono podczas wykopalisk w jednej z beskidzkich miejscowości. Na tym, co wykopano odczytano nazwisko jednego z producentów – rodem z rumuńskiej Oradei. W odpowiedzi na to pytanie napiszcie jakie słowo zostało „zamazane” na grafice i w jakiej beskidzkiej miejscowości prowadzono wspomniane wykopaliska.

Odpowiedź:

Słowo zamazane na grafice reklamującej trunek Diana to Sósborszesz, czyli solny alkohol winny, który pojawił się na Węgrzech w drugiej połowie XIX w jako produkt leczniczy. Jednym z producentów tego alkoholu był Béla Erényi (ur. w Oradei) i to właśnie jego nazwisko znajdowało się na butelce wykopanej w 2018 r. w Łopience – w miejscu dawnej karczmy. Przepisów na słony trunek było kilka – Béla Erényi do swojego, oprócz słonej wody, dodawał do alkoholu octan etylu i krystaliczny mentol, dzięki temu uzyskiwał słono-słodkawo-owocowo-miętowy smak. Fabryka Béli przetrwała do dziś – działa pod szyldem wiedeńskiej firmy Mauthner-Markhof. A w samej Łopience w miejscu po karczmie odnaleziono jeszcze m.in. szkło z butelek po piwie produkowanym przez Lwowskie Towarzystwo Akcyjne Browarów.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

Agnieszka i Jasiek Czerwińscy 0,5 pkt
Hadrian Jakóbczak 0,5 pkt
Bartek Bogusz 0,5 pkt
Dominika Sobula 0,5 pkt
Mariusz Pietrzak 0,5 pkt
Justyna Ferenc  0,5 pkt
Bartłomiej Cisowski 0,5 pkt

 

Klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2024:

Bartek Bogusz 17 pkt.
Bartłomiej Cisowski16 pkt.
Mariusz Pietrzak15.5 pkt.
Hadrian Jakóbczak15.5 pkt
Dominika Sobula15,5 pkt.
Agnieszka i Jasiek Czerwińscy11.5 pkt.
Ania i Ula Kłucjasz 10.5 pkt.
Justyna Ferenc10.0 pkt
Andrzej Zabłocki5.5 pkt.
Nikoletta3 pkt.
Konrad Trojan z ekipą “studenckie mieszkanie” 2 pkt.
Mikołaj Klimek2 pkt.
Gracja Bober-Grafik2 pkt.
Bogdan Mikuła 2 pkt.
Icóżżezzabrza Team2 pkt.
Tomasz Fischer 1 pkt.

Zostaw komentarz