Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 09/2019 i Pytanie nr 10/2019

  16 kwietnia 2019Konkurs Całoroczny

Pytanie nr 09/2019 z dnia 16 kwietnia 2019 r.

Na wiosnę do życia budzi się przyroda, a nasze zmysły rozpieszczane są przez kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty. Jeden z nich jest kluczem do poniższej zagadki. Kto jest autorem rysunku po lewej? Gdzie w Beskidach znajduje się pomnik, którego fragment widać na zdjęciu po prawej? Przedstawiony na obrazkach mężczyzna był kiedyś bardziej upamiętniony w Polsce, a na Węgrzech znajduje się nawet miasto nazwane na jego cześć. Wspomniany wcześniej kwiat jest niejako symbolem tych czasów.


Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 6 maja 2019 r.

Odpowiedź:

Na zdjęciach przedstawiony jest Nikos Belojanis, grecki działacz ruchu komunistycznego. W wyniku przegranej przez komunistów wojny domowej w 1949 roku polityczni uchodźcy greckiej narodowości osiedlili się w środkowo-wschodniej Europie, m.in. w polskich Bieszczadach. Do dziś spotkamy tam ślady tych wydarzeń, jednym z nich jest pomnik bohatera Belojanisa w Krościenku nad Strwiążem (to jego fragment widzieliście na zdjęciu). Nikos został finalnie skazany na śmierć, a jego proces wzbudził wiele kontrowersji. Zdjęcie prasowe wykonane w trakcie jego trwania zatytułowane „Mężczyzna z goździkiem”  stało się inspiracją dla samego Pabla Picassa. W okresie PRL w niektórych miastach w Polsce znajdowały się nawet ulice Belojanisa. Natomiast na Węgrzech w 1950 roku powstało miasto Beloiannisz.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

1. Bogdan Mikuła 1 pkt
2. Dawid Gajos 1 pkt
3. Paweł Kociołek 1 pkt
4. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
5. Michał Biel 1 pkt
6. Robert 1 pkt
7. Piotr Bobak 1 pkt
8. Joanna Olszówka 1 pkt
9. Michał Pacyna 1 pkt

Pytanie nr 10/2019 z dnia 16 kwietnia 2019 r.

Kwiecień. Z jednej strony zima nadchodzi (Winter is coming!), a z drugiej odchodzi i wydawałoby się, że nie wypada zadawać już pytań w mroźnej konwencji. Skoro jednak zapowiadają jeszcze mały opad, to może słyszeliście ile słów mają Eskimosi na określenie śniegu? Nas tak naprawdę interesuje odpowiedź na inne pytanie. A mianowicie chcielibyśmy skłonić Was do znalezienia wzniesienia, które posiada określenie w języku Eskimosów i jednocześnie polską nazwę bardzo zbliżoną do znaczenia wspomnianego eskimoskiego słowa. Co więcej, przebiega przezeń szlak, którym w ok. 2h można dotrzeć do Polski. Dla ułatwienia poszukiwań podpowiemy, że takich wzniesień jest oczywiście więcej, między innymi w krainach wiecznego śniegu. Jedną z nich uczczono nawet imieniem naukowca, dzięki któremu wiemy, czemu nasze plecaki bywają takie ciężkie. W odpowiedzi przyślijcie owo tajemnicze eskimoskie słowo oraz nazwę polskiego szczytu, do którego dojdziemy wspomnianym szlakiem w 2 godziny, jeśli plecaki nie będą zbytnio ciążyły 🙂

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 6 maja 2019 r.

Odpowiedź:

Nunatak oznacza szczyt wznoszący się nad powierzchnię lądolodu i otoczony zewsząd przez pokrywę lodową. Słowo to zostało zaczerpnięte z używanego na Grenlandii języka Inukikut, w którym oznacza „czarną skałę” – obrazując kontrast, jakim ciemny skrawek lądu odznacza się na tle śniegu. Czarna Kopa w Tatrach Zachodnich to dawny nunatak ogładzony przez otaczające go z wszystkich stron lodowce, jakie niegdyś pokrywały dolinę Jamnicką. Przez szczyt przebiega szlak zielony, którym możemy dotrzeć do leżącego na polsko-słowackiej granicy Jarząbczego Wierchu (Baltazar Hacquet nazywał go Iarszembina). Nunataki występują licznie na Grenlandii i Antarktydzie, a jeden z nich o wysokości 1717 m zyskał nazwę Góry Newtona.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

1. Bogdan Mikuła 1 pkt
2. Dawid Gajos 1 pkt
3. Ella 1 pkt
4. Paweł Kociołek 1 pkt
5. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
6. Michał Biel 1 pkt
7. Robert 1 pkt
8. Piotr Bobak 1 pkt
9. Joanna Olszówka 1 pkt
10. Michał Pacyna 1 pkt
11. Marek Węglarz 1 pkt

Aktualna klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2019 r.:

Hadrian Jakóbczak24,5 pkt
Bogdan Mikuła22,5 pkt
Paweł Kociołek18 pkt
Michał Pacyna16 pkt
Michał Biel13 pkt
Robert12 pkt
Piotr Bobak12 pkt
Dawid Gajos10 pkt
Joanna Olszówka9,5 pkt
Marek Węglarz 8,5 pkt
Zbigniew Drapała7,5 pkt
Izabela Bętkowska6,5 pkt
Michał Pierwoła6 pkt
Kazimierz Stagrowski5,5 pkt
Maria Skupień5,5 pkt
Ella 5,5 pkt
Monika Matusik4 pkt
Łukasz Nowicki4 pkt
Maciek Słowik3 pkt
Aga Ł-S2 pkt
Rafał, blacha 930 2 pkt
Joanna Łazowska2 pkt
Ewa2 pkt
Maciej Bryndza2 pkt
Król Balu2 pkt
Alicja Kwiatosz2 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt
Kasia Bieroń 2 pkt
Rafał Pękala 1 pkt

Zostaw komentarz