Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 05/2020 i Pytanie nr 06/2020

Pytanie 05/2020 z dnia 2 marca 2020

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że droga do wielkiej kariery stoi przed tym sportowcem otworem. Wszak w młodym wieku osiągnął już niebywały sukces, będąc częścią drużyny, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii swojej dyscypliny. Ba! W meczu finałowym niektórzy komentatorzy uważali jego grę za kluczową do odniesienia zwycięstwa, a przypomnijmy że jeszcze kilka miesięcy wcześniej mało kto spodziewał się, że ten skromny chłopak znajdzie się w składzie drużyny narodowej. Tymczasem można powiedzieć, że “wygryzł” z niej zawodnika o dużo głośniejszym nazwisku. Co ciekawe, ten brodaty medalista wiąże się z terenami karpackimi, gdyż jest wychowankiem klubu, położonego w pogórzańskiej miejscowości, blisko granic pewnego Beskidu. Niestety, od tamtego sukcesu, kariera tego gracza to istna równia pochyła, czego powodem są liczne kontuzje, nie pozwalające mu grać na miarę swojego potencjału. Z jego instastories możemy za to wywnioskować, że znaczną część życia zajmują mu spacery z psem. O kogo pytamy?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do 31 marca 2020 r.

Odpowiedź

Oczywiście to pytanie pojawiło się w Konkursie w związku z IV Turniejem Siatkarskim SKPG. Któż mógł się spodziewać na początku marca, że turniej się nie odbędzie? Na szczęście z odpowiedzią poradziliście sobie dość dobrze. Rok 2014 niewątpliwie należał do Mateusza Miki, wysokiego przyjmującego, którego, ku zdumieniu wielu, trener Stephan Antiga umieścił w kadrze na siatkarskie mistrzostwa świata rozgrywane na polskich parkietach, w miejsce bardziej utytułowanego Bartosza Kurka. Mika odwdzięczył się znakomitą grą, a w finałowym starciu z Brazylią był postacią absolutnie kluczową, zdobywając 22 punkty (19 atakiem, 1 blokiem i 2 asy serwisowe). Do tego, będąc głównym celem zagrywki Canarinhos, zanotował aż 51% perfekcyjnego przyjęcia! Niestety w kolejnych latach problemy z kolanem odbierały Mice tygodnie i miesiące z sezonu zarówno klubowego, jak i reprezentacyjnego. Obecnie nie pojawia się już w kadrze, a w obecnym klubie Indykpol AZS Olsztyn przegrywa zwykle rywalizację o miejsce w szóstce z doświadczonym Wojciechem Żalińskim i Holendrem Robbertem Andringą, jednocześnie na instagramie często eksponując swoje zdjęcia i filmiki ze spacerów z uroczym czworonogiem. Ten 29-letni siatkarz urodził się na pogórzańsko-beskidzkim pograniczu (w Kobiernicach), a rozpoczynał swoją przygodę z piłką w Hejnale Kęty. Warto wiedzieć, że Beskid Mały i jego okolice to prawdziwe siatkarskie zagłębie – pochodzi stąd bardzo wielu utalentowanych zawodników sprzed lat, jak i grających obecnie.

Lidia Koch 1 pkt
Barczyk 1 pkt
Łukasz Hałat 1 pkt

Pytanie 06/2020 z dnia 2 marca 2020

Niejeden koneser powie o winie, że jest “ładne” zamiast “smaczne”. Czasem ktoś mówiąc “pyszny” ma na myśli “durny”, co nie zmienia faktu, że często do określenia czegoś, co nam się wizualnie podoba użyjemy przymiotników wskazujących na to, że widok nam smakuje. Dwa widoczne na zdjęciu wierzchołki już od wieków słynęły właśnie z pysznych widoków. Obydwa są najwyższe po tej samej stronie świata, choć każdy w swojej kategorii. Który beskidzki szczyt mierzy tyle ile wynosi różnica wysokości pomiędzy interesującymi nad dwoma górami? Mała podpowiedź: różnica sumy cyfr ich wysokości wynosi dokładnie 1.

Na zdjęciu prócz ośnieżonych tatrzańskich szczytów, udało się uchwycić cień, jaki o wschodzie słońca rzuca wierzchołek Bystrej na beskidzki horyzont. Nie bez powodu w pytaniu użyte zostały sformułowania “pyszny” i “pyszne widoki” poprzez nawiązanie do drugiej nazwy Bystrej, którą czasem określa się Pyszną (wg. Walerego Eliasza Radzikowskiego mylnie, gdyż nazwa została przeniesiona z Hali Pysznej). Mierząc 2248 m n.p.m. jest ona najwyższym szczytem Tatr Zachodnich. Już w XIX wieku odbywano na nią nocne wycieczki by podziwiać z jej wierzchołka wschód słońca. Jerzy Młodziejowski pisał: „widok z Bystrej jest tak wspaniały, że nie tylko geografa, ale i zwykłego turystę zdoła poruszyć”.  Babiogórskich wschodów i widoków specjalnie reklamować nie trzeba, wszak na ten najwyższy szczyt Zachodnich Beskidów (1725 m n.p.m.) turyści tłumnie wchodzą niezależnie od pory roku. Różnica wysokości tych dwóch gór wynosi 523 m, a spośród szczytów w Beskidach tyle mierzą Glichowiec w Beskidzie Średnim, Pęczakówka w Beskidzie Wyspowym czy Cis w Beskidzie Śląskim.

Lidia Koch 1 pkt

Tomek Lewik 3,5 pkt.
Małgorzata&Marek Pyzio3 pkt.
Ania Kowalczyk3 pkt.
Magdalena Badowska 2,5 pkt.
Krzysztof Słaby 2 pkt.
Misiek 2 pkt.
Karol (cruz)2 pkt.
Kfiatek 2 pkt.
Łukasz Muzyk 2 pkt.
Joanna Bebak2 pkt.
Dawid Palen2 pkt.
Jacek Sproch2 pkt.
Marianna Konieczna2 pkt.
Aleksandra Żyła 2 pkt.
Marcin Bojarski2 pkt.
Jarek Sołtys2 pkt.
Agnieszka Szyguła2 pkt.
Kasia Górecka 2 pkt.
Michasia Hansdorfer 2 pkt.
Arkadiusz Głodek 2 pkt.
Maciej Wałach2 pkt.
Alicja Kwiatosz2 pkt.
Łukasz Podolak 2 pkt.
Sylwia Smela 2 pkt.
Teresa Wolano2 pkt.
Joanna Dragon 2 pkt.
Ula Barczyk 2 pkt.
Agnieszka Janicka 2 pkt.
Estera Motyl2 pkt.
Sylwia Gałka 2 pkt.
Adrian Skoczylas 2 pkt.
Arrtur 2 pkt.
Kasoa2 pkt.
Paweł Kula1,5 pkt.
Molares 1 pkt.
Kasia Bieroń1 pkt.
Mariusz Michalczuk 1 pkt.
Agata Nowakowska 1 pkt.
Piotrek Pańczyszyn