Konkurs Całoroczny 2024 – podsumowanie

  9 grudnia 2024Konkurs Całoroczny

Konkurs Całoroczny 2024: Podsumowanie

Oficjalnie zakończyliśmy 25-tą edycję Konkursu Całorocznego. W bieżącym roku Konkurs trwał od 1 lutego do 6 grudnia (wliczając dogrywkę). 

Zwycięzcą edycji 2024 został Bartek Bogusz, który odpowiedział poprawnie na 19 pytań (zdobywając tym samym 19 punktów). Drugie miejsce zajął Bartłomiej Cisowski z 18-toma punktami. Walka o trzecie miejsce toczyła się do samego końca, gdyż po listopadowej serii pytań trójka uczestników miała taką samą liczbę punktów (17,5). Byli to Hadrian Jakóbczak, Mariusz Pietrzak i Domika Sobula. Zgodnie z regulaminem Konkursu, każde miejsce na podium może być zajmowane tylko przez jedną osobę (lub zespół), dlatego rozegraliśmy dogrywkę. Ustaliliśmy następujące zasady: 5-go grudnia o godzinie 20:30 wysyłamy do całej trójki pytanie dogrywkowe zaznaczając, że ten, kto jako pierwszy odpowie poprawnie, zajmie ostatecznie trzecie miejsce w Konkursie. Pytanie brzmiało następująco:

Powszechnie wiadomo, że styl zakopiański został stworzony przez Stanisława Witkiewicza pod koniec XIX wieku. Pewnie znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że szereg lat później jego krewny zaprojektował zakład przemysłowy wytwarzający pewien materiał, który raczej nie jest kojarzony ze stylem zakopiańskim. Co ciekawe jednak jeszcze przed otwarciem wspomnianej fabryki pewien twórca zaproponował zastosowanie tego materiału jako pokrycia dachowego budynków tworzonych właśnie w stylu zakopiańskim. Ponieważ nie chcemy nadmiernie komplikować i utrudniać pytania dogrywkowego, jako dowód Waszej dociekliwości wystarczy nam imię i nazwisko tego twórcy.

Po kilkunastu minutach otrzymaliśmy poprawną odpowiedź od Hadriana. 

Imię i nazwisko twórcy, o którego pytaliśmy, było (nieco złośliwie) zawarte w pytaniu, gdyż to sam Stanisław Witkiewicz już w Zeszycie II Stylu Zakopiańskiego z 1910/1911 r. dwukrotnie proponował eternit do wykorzystania jako pokrycie dachowe budynków w stylu zakopiańskim – jako materiał lżejszy od dachówki oraz jako gwaranta utrzymania szarego koloru dachu (barwa w w tym stylu odgrywa bardzo ważną rolę). Natomiast zakładem przemysłowym wytwarzającym materiał była fabryka eternitu w Lublinie (zaprojektowana przez bratanka Stanisława Witkiewicza – Jana Koszczyc-Witkiewicza).

Zatem tegoroczne konkursowe podium przedstawia się następująco: 

miejsce I Bartek Bogusz
miejsce II Bartłomiej Cisowski
miejsce III Hadrian Jakóbczak

Tuż za podium (miejsce czwarte) znaleźli się Mariusz Pietrzak i Dominika Sobula. Jak co roku wylosowaliśmy też dodatkową nagrodę spośród osób, które poprawnie odpowiedziały na minimum 4 pytania. W tym roku nagroda trafi do Agnieszki i Jaśka Czerwińskich.

Wszyscy uczestnicy którzy stanęli na podium otrzymają kupony podarunkowe do wykorzystania w Księgarni Internetowej Bonito, najnowszy numer Watry pod redakcją Leszka Ogórka, “Sądecki zielnik etnobotaniczny” wydany przez Muzeum Ziemi Sądeckiej. Dodatkowo zwycięzca Konkursu otrzyma Bieszczady w tysiącu kawałkach do samodzielnego montażu. Za zajęcie miejsca czwartego oraz za szczęście w losowaniu także przyznaliśmy nagrody książkowe.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego Konkursu! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w 2024 roku i zapraszamy do wspólnej umysłowej zabawy w kolejnej edycji!

Ekipa Konkursu Całorocznego

Zostaw komentarz