Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 07/2019 i Pytanie nr 08/2019

Pytanie nr 07/2019 z dnia 26 marca 2019 r.

W ostatni weekend marca w Krakowie odbędzie się III Turniej Siatkarski SKPG. Zapraszamy do kibicowania! A tymczasem zagadka:

Cóż to był za mecz! Hala w małym, beskidzkim miasteczku pękała w szwach. Ale w końcu nie co dzień gra się spotkanie na takim poziomie, z rywalem pochodzącym, można powiedzieć, z innego świata, z miasta setki razy większego i z kadrą, w której roi się od siatkarskich gwiazd. Jednak cóż to! Pierwszy set wygrany „na przewagi”. Drugi również, w identycznym stosunku punktów, ale w niezwykłych okolicznościach, wyprowadzony od stanu 20:24 do 26:24. Kibice przecierają oczy ze zdumienia, radość na trybunach, ekipie przyjezdnej zagląda strach. Niestety – trzeci set i już tylko 2:1, po czwartym mamy remis. Jak mówi stare siatkarskie porzekadło, jak nie wygrywasz 3:0 to przegrywasz 2:3… ale nie tym razem, haha! Pewna wygrana w tie-breaku i do zdobycia cennego trofeum trzeba jeszcze tylko nie dać plamy w rewanżu. Ponad 1000 km podróży do wielkiego miasta, kolejny wspaniały mecz i ogromny sukces! Brawo beskidzka drużyno! I pomyśleć, że działo się to zaledwie kilka lat temu, a tak wiele się zmieniło… A o co pytamy? Pytamy o to, dwumecz między jakimi drużynami i w ramach jakich rozgrywek jest wspominany oraz kiedy dokładnie odbyło się spotkanie w beskidzkiej miejscowości.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 15 kwietnia 2019 r.

W pytaniu wspominamy jeden z największych sukcesów w historii polskiej siatkówki klubowej. Drużyna Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna podejmowała w swojej hali słynne Fenerbahce Stambuł w finale Pucharu CEV, czyli drugich co do ważności rozgrywkach w ramach europejskich pucharów. Mecz w Muszynie odbył się 27 lutego 2013 roku i zakończył się wygraną 3:2. Niestety, był to jeden z ostatnich wielkich wyników klubu z Beskidu Sądecki, który z roku na rok wtapiał się w ligową szarzyznę, by po sezonie 2017/2018 wycofać się z rozgrywek Ligi Siatkówki Kobiet.

1. Dawid Gajos 1 pkt
2. Ella 1 pkt
3. Paweł Kociołek 1 pkt
4. Michał Biel 1 pkt
5. Bogdan Mikuła 1 pkt
6. Robert 1 pkt
7. Marek Węglarz 1 pkt
8. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
9. Tomasz Olejarczuk 1 pkt
10. Zbigniew Drapała 1 pkt
11. Joanna Olszówka 1 pkt
12. Piotr Bobak 1 pkt
13. Michał Pierwoła 1 pkt
14. Michał Pacyna 1 pkt

Pytanie nr 08/2019 z dnia 26 marca 2019 r.

Śniegi stopniały, można wypatrywać odradzającej się roślinności. Nim ruszycie na ciepłe szlaki, warto przypomnieć sobie, jak wygląda ukształtowanie terenu w górach. Skąd zrobiono to zdjęcie i ku czemu patrzymy?

Zdjęcie wykonano z grani wieńczącej Połoninę Dźwiniacką w kierunku północno-zachodnim. Najbardziej wyraźnie widoczne jest ukształtowanie Bukowego Berda, za którym, poprzez dolinę Wołosatego, wyrasta Połonina Caryńska. Widoczne są także najbliższe północne okolice tej połoniny, czyli Magura Stuposiańska i Kosowiec oraz na, dalszym planie, Magura Nasiczańska i Dwernik Kamień.

1. Dawid Gajos 1 pkt
2. Paweł Kociołek 1 pkt
3. Ella 1 pkt
4. Michał Biel 1 pkt