Konkurs Całoroczny: Pytanie nr 03/2019 i Pytanie nr 04/2019

Pytanie nr 03/2019 z dnia 12 lutego 2019 r.

Mówią, że reklama jest dźwignią handlu. Pewna firma reklamowała w Polsce swoje produkty chwytliwym hasłem reklamowym wykorzystując poniższą grafikę. O czym mowa i na jakiej wysokości miało się to znajdować?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 4 marca 2019 r.

Odpowiedź:

Firma OknoPlus od września 2016 roku może chwalić się „oknami na najwyższym poziomie”. Zaprojektowano je specjalnie dla Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Jako że Kasprowy Wierch ma wysokość 1987 m n.p.m., to okna znalazły się na poziomie 1989 m n.p.m. Poniżej prezentujemy grafikę wykorzystaną w kampanii reklamowej, na której po lewej widzimy budynek obserwatorium, a poniżej widnieje górna stacja kolejki linowej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

1. Łukasz Nowicki 1 pkt
2. Marek Węglarz 1 pkt
3. Bogdan Mikuła 1 pkt
4. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
5. Robert 1 pkt
6. Maciej Słowik 1 pkt
7. Piotr Bobak 1 pkt
8. Paweł Kociołek 1 pkt
9. Król Balu 1 pkt
10. Maria Skupień 1 pkt
11. Kazimierz Stagrowski 1 pkt
12. Joanna Olszówka 0,5 pkt
13. Izabela Bętkowska 0,5 pkt
14. Zbigniew Drapała 0,5 pkt

Pytanie nr 04/2019 z dnia 12 lutego 2019 r.

Niebawem wielka uroczystość filmowego świata – wręczenie Oscarów. Przy tej okazji chcemy zapytać Was o miejsca, w jakich powstawały zdjęcia do filmu, który choć do tej statuetki nie był nominowany, to jego reżyser oraz aktorzy w nim występujący wielokrotnie zdobywali nagrody o nazwie rozpoczynającej się na tę samą literę. Film w ostatnim roku pobił rozmaite rekordy oglądalności i dochodowości, był głośno dyskutowany, ale na miłośniku Beskidów największe wrażenie zrobić mogły sceny, w których pojawiły się dobrze nam znana balustrada, piękna aleja grabowa oraz charakterystyczne okna sąsiedniego budynku.

W innych scenach rozpoznaliśmy wnętrza kolejnej pogórzańskiej rezydencji, której różne fragmenty ekipa filmowa wykorzystywała przez kilka tygodni. Reżyser zdaje się doceniać ten obiekt, gdyż wrócił do niego z kolejną już produkcją.

Obie rezydencje dzieli odległość podobna do tej, w jakiej wybudowano ostatnie miejsca, o których wskazanie poprosimy Was w tym pytaniu. Miejsce trzecie i czwarte należą do tej samej kategorii obiektów, jeśli chodzi o ich przeznaczenie. Aby tam dotrzeć nie trzeba przekraczać karpackiego łańcucha, jednak na przestrzeni wieków obszar ten podzielony był różnymi granicami.

Miejscowość trzecia jest największa z występujących w zagadce. Urodził się w niej m.in. późniejszy wybitny operator dźwięku w filmach animowanych, związany ze znanym polskim studiem filmów rysunkowych, autor najpopularniejszych produkcji tego studia, zmarły ponad 6 lat temu. W filmie wykorzystano obiekt, który powstał na miejscu starego kościoła klasztornego.

Ostatnia lokalizacja jest najmniejsza, położona najbardziej na zachodzie, trzeba do niej zjechać 3 km z głównej drogi prowadzącej od największego miasta owego kraju (w herbie posiadającego to samo zwierzę co Sucha Beskidzka) ku pałacowi w Bruntálu.

Prosimy o wskazanie czterech opisanych lokalizacji, w których nagrywano film. Ekipa Konkursu Całorocznego zastrzega sobie możliwość przyznania cząstkowych punktów za nadesłanie niepełnych odpowiedzi.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl do północy 4 marca 2019 r.

Odpowiedź:

Wojciech Smarzowski jest reżyserem, który otrzymał najwięcej Polskich Nagród Filmowych, powszechnie znanych jako Orły. Aktorzy zaangażowani przez niego w „Klerze” także wielokrotnie byli nagradzani Orłami. Część scen filmu głośnego w roku 2018 nagrywano w Krakowie, jednak posłużono się także dworem w Mogilanach (oraz otaczającym go parkiem z charakterystyczną aleją grabową i balustradą, przez którą podziwiać można beskidzką panoramę), jak również pałacem Goetzów w Brzesku-Okocimiu, z którego na ekranie widzieliśmy m.in. bibliotekę, kaplicę czy atrium (a Smarzowski nagrywał w nim także film „Pod Mocnym Aniołem”). Na sceny angażujące budynki kościelne ekipa przeniosła się za czeską granicę, gdzie wykorzystano kościół Narodzenia Marii Panny w Orłowej (w której urodził się Otokar Balcy) oraz niewielki kościół Nawiedzenia NMP w wiosce Košetice, nieopodal miejscowości Velké Heraltice w kraju morawsko-śląskim.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

1. Dawid Gajos 1 pkt
2. Łukasz Nowicki 1 pkt
3. Ella 1 pkt
4. Joanna Olszówka 1 pkt
5. Marek Węglarz 1 pkt
6. Michał Biel 1 pkt
7. Bogdan Mikuła 1 pkt
8. Hadrian Jakóbczak 1 pkt
9. Robert 1 pkt
10. Izabela Bętkowska 1 pkt
11. Zbigniew Drapała 1 pkt
12. Monika Matusik 1 pkt
13. Maciek Słowik 1 pkt
14. Piotr Bobak 1 pkt
15. Paweł Kociołek 1 pkt
16. Alicja Kwiatosz 1 pkt
17. Michał Pacyna 1 pkt
18. Maria Skupień 0,5 pkt
19. Kazimierz Stagrowski 0,5 pkt

Aktualna klasyfikacja Konkursu Całorocznego 2019 r.:

Hadrian Jakóbczak24,5 pkt
Bogdan Mikuła22,5 pkt
Paweł Kociołek18 pkt
Michał Pacyna16 pkt
Michał Biel13 pkt
Robert12 pkt
Piotr Bobak12 pkt
Dawid Gajos10 pkt
Joanna Olszówka9,5 pkt
Marek Węglarz 8,5 pkt
Zbigniew Drapała7,5 pkt
Izabela Bętkowska6,5 pkt
Michał Pierwoła6 pkt
Kazimierz Stagrowski5,5 pkt
Maria Skupień5,5 pkt
Ella 5,5 pkt
Monika Matusik4 pkt
Łukasz Nowicki4 pkt
Maciek Słowik3 pkt
Aga Ł-S2 pkt
Rafał, blacha 930 2 pkt
Joanna Łazowska2 pkt
Ewa2 pkt
Maciej Bryndza2 pkt
Król Balu2 pkt
Alicja Kwiatosz2 pkt
Tomasz Olejarczuk2 pkt
Kasia Bieroń 2 pkt
Rafał Pękala 1 pkt

Zostaw komentarz