
Zapraszamy na spotkanie z dr. Michałem Sobalą, który opowie o przemijającym świecie beskidzkich polan.
Rozwijającą się w górach wiosnę wykorzystujemy na opowieść o wspaniałym świecie hal i polan Beskidów. Spotkanie odbędzie się 8 maja (czwartek) o 18:00 w sali konferencyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b w Krakowie.
Beskidzkie hale i polany – niegdyś tętniące życiem, dziś coraz częściej zarastające lasem – skrywają fascynującą historię relacji człowieka z górskim krajobrazem. Ślady dawnego gospodarowania, takie jak kamienne murki, terasy rolne czy stare drzewa owocowe, opowiadają o trudzie przodków i ich sposobach dostosowania się do surowych warunków beskidzkiej przyrody.
W trakcie prelekcji opowiem o tym, jakie ślady dawnej działalności można znaleźć na beskidzkich polanach i w lasach, jak i gdzie ich szukać oraz co mówią nam o przeszłości. Ponadto przybliżę sposoby ich badania z wykorzystaniem archiwalnych map i zdjęć lotniczych oraz technologii lotniczego skaningu laserowego. Wyjaśnię również, jakie znaczenie dla przyszłości Beskidów mają prowadzone badania.
Michał Sobala jest adiunktem w Instytucie Nauk o Ziemi na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, doktorem nauk o Ziemi w zakresie geografii i członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Komisji Krajobrazu Kulturowego PTG. Zajmuje się badaniem historycznego i współczesnego użytkowania ziemi na górskich polanach i halach oraz rekonstrukcją zmian krajobrazu. Jest także przewodnikiem beskidzkim związanym ze Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Katowicach.