Konkurs Całoroczny 2016

Regulamin konkursu

  1. Konkurs SKPG nie jest konkursem wiedzy o Karpatach, nie jest konkursem wiedzy o górach, nie jest też konkursem wiedzy krajoznawczej. Jest po prostu konkursem SKPG. Pytania wymyślamy takie, jakie chcemy. To, że większość z nich dotyczy gór, a prawie wszystkie szeroko pojętego krajoznawstwa jest spowodowane jedynie tym, że góry to nasze główne hobby. Nie gwarantujemy, że na przykład 90% pytań będzie dotyczyło tematyki karpackiej, chociaż pewnie tak będzie.
  2. W końcowej klasyfikacji konkursu każde miejsce premiowane nagrodą powinno być zajmowane przez dokładnie jedną osobę. Jeżeli po ostatnim pytaniu co najmniej dwie osoby będą miały tyle samo punktów i będą zajmować wyróżnione miejsce, zostanie rozegrana pomiędzy nimi dogrywka na zasadach określonych przez Organizatorów, która będzie trwała do czasu ustalenia ostatecznej kolejności. W przypadku, gdy jedna z osób mających wziąć udział w dogrywce zrezygnuje z niej, zostaje ona automatycznie sklasyfikowana na niższym miejscu. Jeżeli wszystkie osoby odmówią udziału w dogrywce, to zostają sklasyfikowane automatycznie na pierwszej pozycji dopuszczającej zajmowanie miejsca ex aequo i, co z tego wynika, nie otrzymają żadnych nagród.
  3. Punktacja: za właściwą odpowiedź na pytanie Uczestnik otrzymuje jeden punkt. Za odpowiedź niewłaściwą otrzymuje zero punktów. Za odpowiedź niepełną Uczestnik nie otrzymuje punktu. Jeżeli pytanie składa się z kilku niezależnych części, Organizatorzy mogą ogłosić, że do zdobycia jest jeden punkt lub ułamek punktu za każdą część pytania. W przypadku, gdy już po opublikowaniu pytania okaże się, że jego treść jest niejasna lub niejednoznaczna, Organizatorzy mogą zdecydować o przyznaniu ułamka punktu za odpowiedź częściowo poprawną.
  4. Nagrody:
    – zostaną przyznane dla trzech osób, które zdobędą największą liczbę punktów,
    – wśród osób, które zdobędą co najmniej 6 punktów w całej edycji Konkursu, a nie będą premiowane innymi nagrodami, zostanie rozlosowana nagroda specjalna.
  5. O wszystkich kwestiach nie objętych powyższym regulaminem decydują Organizatorzy Konkursu.

Klasyfikacja konkursu po 31 pytaniach:

Imię i nazwisko Punktacja
 1. Luranc Team 27.01 pkt.
 2. Michał Pacyna 27 pkt.
 3. Roman Sojda 26.5 pkt.
 4. Jan Kleszcz 22.5 pkt.
 5. Zbigniew Drapała 21.5 pkt.
 6. Paweł Barczyk 20.5 pkt.
 7. Adam Płaneta 15 pkt.
 8. Małgorzata i Marek Pyzio 12 pkt.
 9. Robert Koralewski 11.5 pkt.
Katarzyna Różycka 11.5 pkt.
 11. Asia Wylon 11 pkt.
 12. Basia Bałos 10 pkt.
 13. Bartek Piekaruś 8 pkt.
 14. Alicja Wieczorek 6.5 pkt.
 15. Kuba Wolski 5 pkt.
 16. Dariusz Drohomirecki 4 pkt.
Agnieszka Biskup 4 pkt.
Dominik Ciebiera 4 pkt.
Piotr Podsiadły 4 pkt.
Marek Węglarz 4 pkt.
 21. Justyna Sekuła 3 pkt.
Rafał Dziadosz 3 pkt.
Tomek Olejarczuk 3 pkt.
Krzysiek Chmiel 3 pkt.
Zbigniew Sikora 3 pkt.
Michał Pierwoła 3 pkt.
 27. Joanna Dragon 2 pkt.
Bartłomiej Cisowski 2 pkt.
Piotr Krzywda 2 pkt.
Marcela Bagierek 2 pkt.
Jarek Pankiewicz 2 pkt.
Orest Tereszczuk 2 pkt.
 33. Bernadetta 1 pkt.
Łukasz Nowicki 1 pkt.
Agnieszka Gomola 1 pkt.
Kasper Biegun 1 pkt.
Andrzej Słota 1 pkt.
Ewa Smyrak 1 pkt.

Pytanie nr 1/2016 z dnia 1 lutego 2016 r.

Na zdjęciu widzimy pewne karpackie miasto. Mnogość zabytków, liczne atrakcje, bogata historia, pub z piwami regionalnymi oraz niezwykły klimat podczas nocnego zwiedzania sprawiają, że jest ono licznie odwiedzane przez turystów.

Jedną z atrakcji stanowią obiekty położone m.in. nad rzeką widoczną na zdjęciu, powstałe w pewnym niespokojnym okresie dziejów. Są one konsekwencją faktu, iż w tym miejscu biegła w tamtym czasach granica państwowa.

Nieopodal mostu (2) znajduje się pomnik związany z innym, równie burzliwym okresem. Postawiony został ku czci osób walczących. Podpowiemy, że most również nosi imię tych osób. W odpowiedzi prosimy o podanie wydarzenia, z którym wiąże się ten pomnik oraz nazwę kościoła położonego najbliżej wieży z nr 1.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Zdjęcie zostało zrobione z Zasania z okolic Mostu Orląt Przemyskich w Przemyślu. Nieopodal znajduje się również Pomnik Orląt Przemyskich, upamiętniający działania obronne w latach 1918-1921. Na zdjęciu widać część starego miasta z pięknie oświetloną dzwonnicą stojącą przy archikatedrze rzymskokatolickiej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Bernadetta
  4. Agnieszka Biskup
  5. Dominik Ciebiera
  6. Bartłomiej Cisowski
  7. Joanna Dragon
  8. Dariusz Drohomirecki
  9. Rafał Dziadosz
  10. Jan Kleszcz
  11. Robert Koralewski
  12. Piotr Krzywda
  13. Luranc Team
  14. Michał Pacyna
  15. Jarek Pankiewicz
  16. Bartek Piekaruś
  17. Michał Pierwoła
  18. Adam Płaneta
  19. Piotr Podsiadły
  20. Małgorzata i Marek Pyzio
  21. Katarzyna Różycka
  22. Justyna Sekuła
  23. Zbigniew Sikora
  24. Andrzej Słota
  25. Ewa Smyrak
  26. Roman Sojda
  27. Orest Tereszczuk
  28. Marek Węglarz
  29. Alicja Wieczorek
  30. Asia Wylon

Pytanie nr 2/2016 z dnia 1 lutego 2016 r.

Komunikacja miejska jest ciekawym przykładem zmian technologicznych. Na przykładzie Krakowa możemy prześledzić rozwój techniki, od omnibusów, przez pierwsze tramwaje, autobusy, aż do mgliście planowanego dziś metra. Nie wszystkie miasta miały jednak szczęście do komunikacji szynowej. W pewnym karpackim mieście zbudowano w początkach XX w. linię tramwajową, jednak już po kilkunastu latach została ona zlikwidowana.

W odpowiedzi chcielibyśmy przeczytać nazwę miasta i powód, dla którego zrezygnowano z tak eleganckiego środka transportu. Dla ułatwienia dodamy, że długość tej linii przywodzi na myśl pewien ważny, choć trudny dla Polski rok.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Linią tramwajową o długości 1793 metrów mogli cieszyć się mieszkańcy Cieszyna w latach 1911-1921. Linia była obsługiwana przez wagony produkcji czeskiej, w dość imponującej liczbie czterech sztuk (dla porównania – obecnie krakowska linia nr 4, o długości około 18km, jest obsługiwana przez 14 składów). W 1920 roku, po podziale Cieszyna na część Polską i Czechosłowacką, kontrole graniczne utrudniły transport na tyle, że już rok później zdecydowano się zamknąć linię.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Kasper Biegun
  4. Agnieszka Biskup
  5. Dominik Ciebiera
  6. Bartłomiej Cisowski
  7. Joanna Dragon
  8. Dariusz Drohomirecki
  9. Rafał Dziadosz
  10. Agnieszka Gomola
  11. Jan Kleszcz
  12. Robert Koralewski
  13. Piotr Krzywda
  14. Luranc Team
  15. Michał Pacyna
  16. Jarek Pankiewicz
  17. Bartek Piekaruś
  18. Adam Płaneta
  19. Piotr Podsiadły
  20. Małgorzata i Marek Pyzio
  21. Katarzyna Różycka
  22. Justyna Sekuła
  23. Zbigniew Sikora
  24. Roman Sojda
  25. Orest Tereszczuk
  26. Marek Węglarz
  27. Alicja Wieczorek
  28. Asia Wylon

Pytanie nr 3/2016 z dnia 1 lutego 2016 r.

Zwiedzając karpackie (i nie tylko) miejscowości mijamy różne muzea. Jedne prezentują tematykę „klasyczną”, inne skupiają się na mniej codziennych tematach, jak np. Muzeum Chleba, czy Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie.

Jak wytrawni Konkursowicze się już pewnie domyślają, zostaniecie wysłani na poszukiwanie jednego z tych nietypowych. Pomysł na muzeum powstał po obejrzeniu przez pewną panią wizerunku nagiej kobiety w kapeluszu i z rewolwerem. W obiekcie tym możemy podziwiać Bieszczady, pomimo, że granica tej pięknej grupy górskiej znajduje się prawie 500km od miejscowości, w której znajduje się omawiana placówka.

O jakie muzeum pytamy?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

„Idea Muzeum Tanich win ( w skrócie MT wi) zrodziła się w pewnym wrocławskim sklepie spożywczym przy stoisku ze stosownymi produktami. Stała tam długa kolejka mężczyzn o trudnej urodzie, którzy niskim głosem wydawali polecenia ekspedientce: „tania rozkosz, raz!” , „tania rozkosz, dwa razy !!”. Nieco zaszokował przysunęłam się do kolejki i ze zdumieniem stwierdziłam, że zaczerwienieni na twarzach panowie zbierają z lady tanie wina białe, na których widnieje urocza blond kowbojka ubrana jedynie w colta, kapelusz i napis „Rozkosz”. Ujęta w bezpretensjonalnej pozie – biodro swobodnie wystawione do przodu- ze szczerym uśmiechem zachęcała do zakupu. Po pewnym czasie zaczęłam odkrywać świat innych fantazyjnych etykiet – nagich gracji o imionach Stella, Viola i Nimfa, kuszących brunetek przykrytych hasłem „Pokusa”, Kapitoli, Wielkich Bratów, Komandosów, Turów, Byków, Szalonych Koni i Szalonych Janosików.”

Taką historię powstania możemy znaleźć na stronie internetowej Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie. Jednym z eksponatów jest butelka po winie „Bieszczady”, przez koneserów znanych również jako „kulawy miś”.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Dominik Ciebiera
  4. Rafał Dziadosz
  5. Robert Koralewski
  6. Luranc Team
  7. Michał Pacyna
  8. Bartek Piekaruś
  9. Adam Płaneta
  10. Piotr Podsiadły
  11. Katarzyna Różycka
  12. Justyna Sekuła
  13. Zbigniew Sikora
  14. Roman Sojda
  15. Marek Węglarz
  16. Alicja Wieczorek
  17. Asia Wylon

Pytanie nr 4/2016 z dnia 2 marca 2016 r.

Pytanie będzie dotyczyć tężni solankowych i browarów, czyli obiektów niezwykle popularnych turystycznie 🙂

Krótko: jaka jest najmniejsza odległość pomiędzy browarem położonym na terenie polskich Beskidów, a dwoma najbliższymi tężniami solankowymi (liczy się suma |browar<->tężnia1| + |browar<->tężnia2|). W odpowiedzi należy wymienić wszystkie trzy obiekty (miejscowości), nie trzeba podawać odległości.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Na terenie polskich Karpat mamy już całkiem sporo browarów, a tężni również z każdym rokiem przybywa. Z czego wynikło wiele różnych odpowiedzi.

Najmniejsza odległość to suma: od browaru restauracyjnego „Wrzos” w Ustroniu do tężni w Ustroniu w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia (ok. 630m) oraz do tężni w Dębowcu (ok. 12,36km).  Co łącznie daje nam około 13 kilometrów.

 Nie mogliśmy niestety uznać odpowiedzi Ustroń – Ustroń – Ustroń, ponieważ fontanna solankowa obok pijalni wód nie spełnia podstawowej definicji tężni. Za to tężnia w miejscowości Jaworze znajduje się około 400 metrów dalej niż tężnia w Dębowcu.

Załączamy również mapę polskich browarów: https://www.google.com/maps/d/viewer?msa=0&mid=zpM5RbYckhjc.k9TVEKy5DoH0

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Michał Pacyna

Pytanie nr 5/2016 z dnia 2 marca 2016 r.

W tym pytaniu przenieśmy się na chwilę kilkaset lat wstecz. Podczas lokacji wsi, poza podziałem ziemi dla zasadźcy i poszczególnych chłopów, pewną jej część przeznaczano na wspólne pastwisko.

Po powrocie do XXIw. dalej możemy zauważyć ślad takiego podziału. W pewnej miejscowości, położonej na granicy jednego z Beskidów, do dziś możemy znaleźć potok nawiązujący swą nazwą do słowa określającego to wspólne pastwisko. Co to za miejscowość i jak nazywa się potok?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pytanie miało kilka możliwych odpowiedzi, chyba nikt nie wskazał wszystkich. Poszukiwanym słowem była skotnica bądź wygon, od których wzięły się nazwy: potok Skotnicki w Szczawnicy oraz potok o nazwie Skotnica w Nowym Targu, a także potok Wygon w Krościenku nad Dunajcem.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Agnieszka Biskup
  4. Dominik Ciebiera
  5. Zbigniew Drapała
  6. Jan Kleszcz
  7. Robert Koralewski
  8. Luranc Team
  9. Michał Pacyna
  10. Bartek Piekaruś
  11. Adam Płaneta
  12. Piotr Podsiadły
  13. Małgorzata i Marek Pyzio
  14. Katarzyna Różycka
  15. Roman Sojda
  16. Marek Węglarz
  17. Alicja Wieczorek
  18. Asia Wylon

Pytanie nr 6/2016 z dnia 2 marca 2016 r.

Poczet świętych jest dość obszerną lekturą i zapamiętanie atrybutów i przedstawień wszystkich postaci stanowi nie lada wyczyn. Oczywiście zdarzają się postaci szczególnie popularne na danym terenie, jak chociażby święty Mikołaj na łemkowszczyźnie.

My chcemy zapytać jednak o pewnego mniej znanego świętego, którego przedstawienia są jednak bardzo charakterystyczne i zapadają w pamięć. Choć w naszych górach nie spotkamy go zbyt często, to w jednym z Beskidów możemy obejrzeć jego dwie bliźniacze figury, i to oddalone od siebie jedynie o niewiele ponad 4km.

O jakiego świętego pytamy? Dla ułatwienia dodamy, że po dodaniu członu określającego pewną krainę historyczną do nazwy miejscowości, w której znajduje się jedna ze wzmiankowanych wyżej figur, otrzymamy nazwę innej miejscowości, oddalonej o około 200km, w której również znajdziemy kaplicę pod wezwaniem tegoż świętego.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Postać, o którą pytaliśmy, to mężczyzna odziany jedynie we własną brodę, czyli św. Onufry. Przedstawiające go figury możemy znaleźć na stokach Strońskiej Góry Północnej (bądź, według innej nazwy – Kamionki) oraz na Chełmie nad Stryszowem. Druga z rzeźb pochodzi z XVI bądź XVII wieku i niegdyś była możliwość obrócenia jej w kierunku własnego marszu – co miało przyczynić się do szczęśliwego dotarcia do celu. Kaplica poświęcona św. Onufremu znajduje się także w Stroniu Śląskim.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Agnieszka Biskup
  4. Zbigniew Drapała
  5. Jan Kleszcz
  6. Robert Koralewski
  7. Luranc Team
  8. Michał Pacyna
  9. Bartek Piekaruś
  10. Adam Płaneta
  11. Małgorzata i Marek Pyzio
  12. Katarzyna Różycka
  13. Roman Sojda
  14. Asia Wylon

Pytanie nr 7/2016 z dnia 1 kwietnia 2016 r.

W świecie karpackich roślin można znaleźć wiele interesujących gatunków. Bez wątpienia można zaliczyć do nich także te, które na podłożu ubogim w azot wykształciły specjalne przystosowania do uzupełniania jego niedoboru. Rośliny często mimo braku pokrewieństwa zaliczane są dla ułatwienia do szerokiej grupy roślin o specyficznych wymaganiach pokarmowych.

W pytaniu zależy nam na odpowiedzi dotyczącej owego przystosowania i wymienieniu dwóch rodzajów, które możemy znaleźć w Beskidach. Jeden z nich należy do goździkowców, a drugi do jasnotowców. W celu utrudnienia pytania prosimy o wskazanie należącej do jednego z tych rodzajów podgatunku rośliny o dwubarwnych kwiatach, którego jedyne potwierdzone w polskich Karpatach (bo występuje też w Czarnohorze) stanowisko możemy znaleźć niedaleko jednej z baz namiotowych SKPG Kraków. Roślina ta jest dość niepozorna, a jej nazwę gatunkową możemy powiązać ze specyficznym przystosowaniem liści.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

W pytaniu chodziło o powszechnie znane rośliny owadożerne, które wykształciły rozmaite przystosowania do uzupełniania niedoborów azotu głównie w postaci „pułapek” na owady.

W Beskidach najpospolitsi przedstawiciele tej grupy to rosiczki oraz tłustosze.

Gatunkiem, który znajduje się w pobliżu bazy namiotowej w Radocynie jest tłustosz zwyczajny: podgatunek dwukolorowy Pinguicula vulgaris subsp. bicolor. Nazwa tłustosz nawiązuje do „tłustych” liści tej rośliny, do których przylepiają się drobne owady, które później są rozkładane i przyswajane przez roślinę.

Zauważenie tych drobnych roślin wymaga jednak wprawnego oka i wybrania się w tereny podmokłe lub torfowiskowe.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk 0.5
  3. Krzysiek Chmiel
  4. Zbigniew Drapała
  5. Jan Kleszcz
  6. Robert Koralewski 0.5
  7. Luranc Team
  8. Bartek Piekaruś
  9. Adam Płaneta 0.5
  10. Katarzyna Różycka 0.5
  11. Roman Sojda
  12. Alicja Wieczorek 0.5
  13. Kuba Wolski
  14. Asia Wylon

Pytanie nr 8/2016 z dnia 1 kwietnia 2016 r.

W czasach dzisiejszych narzekamy na wyposażenie szkolnych pracowni, które nierzadko pamięta poprzedni ustrój. Jednak nie zawsze tak było. Warto przypomnieć sobie obiekt, lezący na obrzeżach Karpat, który mógłby stanowić wzór idealnej szkoły. Budynek zaprojektowany przez krakowskiego architekta, po rozbudowie w swoich murach krył ponad 300 sal. Posiadał świetnie wyposażone pracownie, bogate biblioteki z rękopisami nawet z XIII wieku, a także obserwatorium astronomiczne. Do kompleksu należały również m.in. boiska, korty tenisowe, kręgielnie czy również własne wodociągi, elektrownia, drukarnia i szpital. W jego murach wykształciło się wielu znanych Polaków –  generałowie, artyści, działacze społeczni, a także jeden z ojców turystyki górskiej. Obiekt ostatecznie zakończył działalność podczas drugiej wojny światowej.

W odpowiedzi prosimy o podanie nazwy tego kompleksu oraz imię i nazwisko owego działacza turystycznego.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pytaliśmy o Zakład Naukowo – Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie. Obecnie znajdujący na Ukrainie obiekt będący w ruinie, kiedyś uznawany był za najlepiej wyposażone gimnazjum w całej Polsce. Budynek zaprojektowany przez Antoniego Łuszczkiewicza, zbudowany w 1886 roku, następnie rozbudowany według projektu Edgara Kovatsa. Był to kompleks sal, znakomicie wyposażonych pracowni, który razem z zapleczem gospodarczym stanowił w zasadzie samowystarczalną jednostkę. Jednym z wielu wybitnych Polaków, którzy ukończyli tę szkołę, był Mieczysław Orłowicz. Po drugiej wojnie światowej nie została odbudowana i całkowicie zakończyła swoją działalność.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Krzysiek Chmiel
  4. Zbigniew Drapała
  5. Jan Kleszcz
  6. Robert Koralewski
  7. Luranc Team
  8. Michał Pacyna
  9. Bartek Piekaruś
  10. Adam Płaneta
  11. Katarzyna Różycka
  12. Roman Sojda
  13. Alicja Wieczorek

Pytanie nr 9/2016 z dnia 1 kwietnia 2016 r.

Oglądając filmy nie zawsze zwracamy uwagę na detale, a warto.

W pewnej produkcji, nagrodzonej kilkoma Oscarami, możemy zauważyć szyld lokalu o swojsko brzmiącej nazwie – „Lemko Hall”. Sam film opowiada o losach grupy przyjaciół, którzy – jak możemy wnioskować – są potomkami Łemków. Podczas seansu widzimy między innymi ślub jednego z nich.

W odpowiedzi chcielibyśmy przeczytać tytuł tej produkcji. Dla ułatwienia dodamy, że podczas jednego z festiwali, na którym wyświetlano film, doszło z jego powodu do protestu.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Film, o który pytaliśmy, to Łowca jeleni. Opowiada o grupie przyjaciół wyznania wschodniego, być może potomków Łemków osiadłych w Stanach Zjednoczonych, powołanych do armii na wojnę w Wietnamie.

Podczas seansu obejrzeć możemy między innymi ślub w cerkwi, do której to sceny zaangażowano prawdziwego kapłana. Wesele odbywa się zaś w wymienionym w pytaniu lokalu „Lemko Hall”.

Podczas festiwalu w Berlinie w 1979 roku delegacje krajów bloku wschodniego w trakcie projekcji opuściły salę na znak protestu przeciw negatywnemu przedstawieniu w produkcji żołnierzy Wietnamu Północnego.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Basia Bałos
  2. Paweł Barczyk
  3. Krzysiek Chmiel
  4. Zbigniew Drapała
  5. Jan Kleszcz
  6. Robert Koralewski
  7. Luranc Team
  8. Michał Pacyna
  9. Bartek Piekaruś
  10. Adam Płaneta
  11. Małgorzata i Marek Pyzio
  12. Katarzyna Różycka
  13. Roman Sojda
  14. Alicja Wieczorek
  15. Kuba Wolski
  16. Asia Wylon

Pytanie nr 10/2016 z dnia 6 maja 2016 r.

Zdjęcie przedstawia ośrodek wypoczynkowy w jednej z beskidzkich miejscowości uzdrowiskowych. W zamierzeniu projektantów kształt budynku miał nawiązywać do otaczających go gór. Fotografia została zrobiona z Głównego Szlaku Beskidzkiego, a szczyt stanowiący tło dla budynku nosi nazwę bardzo podobną do nazwy tego uzdrowiska.

Prosimy o podanie nazwy tego ośrodka wypoczynkowego.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Na zdjęciu przedstawiony jest Ośrodek Uzdrowiskowy „Biawena” na tle góry Wysota. Obiekt położony w Wysowej Zdroju, jest świetnie widoczny z odcinka szlaku Głównego Szlaku Beskidzkiego między Ropkami a Hańczową. Odpowiedź można było znaleźć również dzięki pomocy Google Street View. Link:  https://goo.gl/maps/i5xBJ95vPmN2

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Robert Koralewski
  5. Luranc Team
  6. Michał Pacyna
  7. Adam Płaneta
  8. Katarzyna Różycka
  9. Roman Sojda
  10. Kuba Wolski
  11. Asia Wylon

Pytanie nr 11/2016 z dnia 6 maja 2016 r.

Pytanie będzie dotyczyło polskiego schroniska. Obiekt został wybudowany po drugiej wojnie światowej przez wojsko i służył jako posterunek obserwacyjny. Był to jeden z kilku podobnych budynków o jednakowym przeznaczeniu. Obok znajdowała się drewniana wieża obserwacyjna. Jednak po zmianie strategii kontroli terenu posterunek został opuszczony przez wojsko i zaczął służyć turystom. Jednym z gospodarzy schroniska był znany historyk sztuki, działacz turystyczny, którego opieka nad chatką zakończyła się po śmierci podczas wyprawy w Hindukusz. Obecnie możemy oglądać jedynie pozostałości budynku i wieży, jednak do dzisiaj działa bliźniaczy obiekt (obecnie rozbudowany) na Połoninie Wetlińskiej.

W odpowiedzi proszę podać nazwę szczytu, pod którym znajdowało się schronisko.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pytanie dotyczyło schroniska na Łopienniku, jakie miano przez dłuższy czas nosiło. Mimo nazwy, znajdowało się ono tuż pod szczytem Horodka, niedaleko obecnego czarnego szlaku. Jednym z bardziej aktywnych gospodarzy schroniska był Olgierd Łotoczko, którego okres chatkowania został przerwany przez śmierć podczas wyprawy w Hindukusz. Niestety działalność schroniska dość szybko zakończył pożar w 1977 roku. Obecnie można jeszcze odnaleźć resztki schroniska oraz wieży obserwacyjnej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Robert Koralewski
  3. Luranc Team
  4. Michał Pacyna
  5. Adam Płaneta
  6. Katarzyna Różycka
  7. Roman Sojda
  8. Asia Wylon

Pytanie nr 12/2016 z dnia 6 maja 2016 r.

I Wojna Światowa była trudnym czasem, gdy ludzie tej samej narodowości walczyli nieraz we wrogich armiach. Podczas tejże wojny swój epizod miała również jednostka, o nazwie identycznej, jak jedna z beskidzkich miejscowości. Co ciekawe, nigdy tam się nie znalazła – byłoby to zresztą wielce nieoczekiwane wydarzenie.

W odpowiedzi chcielibyśmy przeczytać nazwę jednostki. Dla ułatwienia dodamy, że po wojnie zmieniła ona swoje barwy.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Poszukiwaną jednostką jest kontrtorpedowiec, bądź – według obecnego podziału – niszczyciel SMS Dukla. Okręt zbudowano w 1917 roku w Porto Ré (obecnie Kraljevica) na potrzeby Cesarsko – Królewskiej Marynarki Wojennej. Do Dukli z oczywistych względów nigdy nei zawitał, zaś po I Wojnie Światowej został przekazany Francji, pod której banderą pływał do 1936 roku jako Matelot Leblanc.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Luranc Team
  2. Michał Pacyna
  3. Kuba Wolski

Pytanie nr 13/2016 z dnia 7 czerwca 2016 r.

Na zdjęciu widzimy pozostałości budynku położonego na skraju pewnego beskidzkiego uzdrowiska. Był to jeden z kilku obiektów tworzących gospodarstwo, który w dzisiejszych czasach nazwalibyśmy rozbudowaną agroturystyką. Posiadało ono własne hodowle drobiu, bydła czy pstrągów, oraz budynki gospodarcze do przetwarzania produktów rolnych. Jego działalność przerwała druga wojna światowa, po wojnie całość przejęło państwo, a większość budynków została zrównana z ziemią. Kilkanaście lat temu potomkowie właściciela odzyskali cały teren i częściowo zabezpieczyli pozostałości obiektów. Władze uzdrowiska doceniły wkład założyciela gospodarstwa w rozwój miejscowości i nazwali jego nazwiskiem dolinę, w której znajdowały się zabudowania.

W odpowiedzi należy podać nazwę doliny.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Tym pytaniem ponownie wróciliśmy do Wysowej. Schowana w lesie, na obrzeżach uzdrowiska, Dolina Łopacińskiego w latach międzywojennych tętniła życiem. Obecnie ruiny gospodarstwa agroturystycznego są trochę zapomniane, odwiedzają je tylko ci, którzy wiedzą gdzie ich szukać. Nie prowadzi do nich żadna znakowana ścieżka, zniknęła również tablica informacyjna. Jednak mimo, że w drodze do ruin ‘teren prywatny’, właściciele nie robią przeszkód turystom szukającym pozostałości po tym niegdyś pionierskim gospodarstwie.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Basia Bałos
  3. Zbigniew Drapała
  4. Jan Kleszcz
  5. Robert Koralewski
  6. Luranc Team
  7. Tomek Olejarczuk
  8. Michał Pacyna
  9. Michał Pierwoła
  10. Adam Płaneta
  11. Małgorzata i Marek Pyzio
  12. Katarzyna Różycka
  13. Roman Sojda
  14. Asia Wylon

Pytanie nr 14/2016 z dnia 7 czerwca 2016 r.

Tym razem zapytamy o pewne zwierzę, które charakteryzuje się niezwykłym refleksem. Podczas górskich wycieczek możecie spotkać go bez problemu w pobliżu wody, jednak kryptyczne ubarwienie jego grzbietu sprawnie chroni go przed wzrokiem turystów.  Dla podpowiedzi dodamy, że na granicy Pogórzy w Polsce znajduje się wąski pas, gdzie dwa sympatryczne gatunki tego zwierzaka krzyżują się ze sobą.

Prosimy o podanie nazwy rodzajowej tego stworzenia i opisanie na czym polega wspomniany wyżej refleks.  

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Wspomniany rodzaj to kumak – Bombina. W Karpatach występuje kumak górski, który na granicy Pogórza Karpackiego krzyżuje się z kumakiem nizinnym. Unkenreflex, czyli „odruch kumaka” pozwala mu na odstraszenie wroga w trakcie zagrożenia. Kumak potrafi wygiąć swoje ciało i pokazać potencjalnemu napastnikowi aposematyczne ubarwienie, które ma przekonać drapieżcę o jego nieprzydatności do spożycia (kumaki wydzielają toksyny przez gruczoły skórne).

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Basia Bałos
  3. Zbigniew Drapała
  4. Jan Kleszcz
  5. Robert Koralewski
  6. Luranc Team
  7. Michał Pacyna
  8. Michał Pierwoła
  9. Adam Płaneta
  10. Katarzyna Różycka
  11. Roman Sojda
  12. Asia Wylon

Pytanie nr 15/2016 z dnia 7 czerwca 2016 r.

Stali Konkursowicze pamiętają zapewne pytanie o pierwszą latarnię naftową w Gorlicach. Tym razem przeniesiemy się jednak kilkadziesiąt lat do przodu.

Niedługo po śmierci twórcy gorlickiej latarni naftowej, jedno z miast pewnego – obecnie – karpackiego kraju zostało rozświecone innym rodzajem lamp.

W tymże to mieście okrutnie zakończył swój żywot  pewien żołnierz, do którego upadku przyczyniło się dwóch szlachetnie urodzonych, których nazwiska możemy znać również z historii Polski.

W odpowiedzi chcielibyśmy przeczytać nazwę miasta oraz nazwiska trzech wyżej wymienionych postaci.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

W 1884 roku w – obecnie rumuńskim – mieście Timișoara zostały zapalone pierwsze w Europie elektryczne latarnie uliczne.

Trzy wieki wcześniej w tym samym mieście został zgładzony György Dózsa – przywódca powstania chłopskiego na Węgrzech i w Siedmiogrodzie. Pomimo początkowych sukcesów, został pokonany przez Jan Zápolyę i Istvána Báthorego.

Zgodnie z legendą, zginął posadzony na gorącym żelaznym tronie, z żelazną koroną na głowie i berłem w ręce. Ta koncepcja została rozpowszechniona przez żyjącego w XIX wieku poetę Sándora Petőfiego. Za najbardziej prawdopodobną karę uznaje się śmierć przez wsadzenie rozżarzonej żelaznej korony na głowę (co dalej jest jednak dość nieprzyjemną formą śmierci).

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk 0.5
  2. Zbigniew Drapała
  3. Luranc Team
  4. Michał Pacyna
  5. Adam Płaneta
  6. Roman Sojda

Pytanie nr 16/2016 z dnia 5 lipca 2016 r.

Pytanie będzie dotyczyło dwóch obiektów, położonych w sąsiednich Beskidach. Oba budynki mieszkalne noszą podobne miana , składające się z dwóch wyrazów. Jedna część jest identyczna, a druga pochodzi od imienia / nazwiska właściciela. Starszy obiekt jest obecnie opuszczony, jego właściciel zmarł nie doczekawszy roku dwutysięcznego. Swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji – miała być odporna na pewien rodzaj kataklizmu. Drugi dom został ukończony w zeszłym roku, a architekt i jednocześnie właściciel nadał nazwę ze względu na ogólny wygląd budynku (i odrobinę spełniane dodatkowe funkcje).

W odpowiedzi prosimy o podanie nazw obu obiektów oraz szczytów, na których stokach się znajdują.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pierwszy z obiektów to Jaśkowa Arka położona na stokach Królewizny w Beskidzie Małym. Jan Sasor, górnik przybyły w 1980r. z Libiąża, wybudował początkowo prowizoryczną drewnianą konstrukcję, którą następnie obijał kawałkami blach. W zamierzeniu miała ona unieść się na wodzie, kiedy przyjdzie potop. Obecnie ciągle można oglądać tą konstrukcję, zbaczając nieco ze szlaku w okolicy szczytu Królewizna.

Drugim jest nowoczesny dom, zbudowany przez Roberta Koniecznego na stokach Równicy w Brennej. Jego kształt sprawił, że właściciel ochrzcił go jako ‘Arkę’. Znajduje się przy ulicy Buczyna, nieco ponad kościołem parafii ewangelicko-augsburskiej w Brennej.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Luranc Team
  5. Michał Pacyna
  6. Adam Płaneta
  7. Małgorzata i Marek Pyzio
  8. Roman Sojda

Pytanie nr 17/2016 z dnia 5 lipca 2016 r.

W pewnym karpackim mieście znajduje się muzeum, gromadzące eksponaty z dwóch, wydawałoby się, zupełnie ze sobą niezwiązanych dziedzin. W tej samej miejscowości znajduje się zakład, produkujący jeden z tych produktów. Ostatnimi czasy podjęli się oni wykonania największego na świecie obiektu pewnego typu.

W odpowiedzi chcielibyśmy przeczytać nazwę muzeum i zakładu. Dla podpowiedzi dodamy, że z pewnych względów, obiekt ten będzie wykonany w innym mieście.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pytanie dotyczyło pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego z Przemyśla. Zakład podjął się odlania 50-tonowego dzwonu dla sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Zostanie odlany w jednej z hal nowohuckiej huty. Będzie to największy na świecie dzwon kołysany (istnieją również dzwony, z których dźwięk wydobywa np. ruchome serce – największy to nigdy nie użyty, uszkodzony moskiewski Car Kołokoł (195 ton), a największy działający to Dzwon Powodzenia z Pingdingshan w Chinach (116 ton)).

W przemyskiej dzwonnicy znajduje się zaś Muzeum Dzwonów i Fajek.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Luranc Team
  5. Michał Pacyna
  6. Adam Płaneta
  7. Małgorzata i Marek Pyzio
  8. Roman Sojda

Pytanie nr 18/2016 z dnia 5 lipca 2016 r.

Wędrując po Karpatach, możemy trafić w pewne pasmo, którego nazwa mogłaby niedoświadczonemu turyście zasugerować, że znajduje się w Polsce w okolicy znanej miejscowości wypoczynkowej. W tychże to górach znajdują się obiekty inżynieryjne, związane z wielowiekową działalnością człowieka na tym terenie. Jedna z tych konstrukcji nosi nazwę, która obecnie może kierować nasze myśli w stronę pewnego kontrowersyjnego celebryty, a pochodzi od nazwiska lokalnego rodu.

W odpowiedzi chcielibyśmy znaleźć nazwę obiektu opisanego w poprzednim zdaniu. Dla ułatwienia dodamy, że kompleks ten zwiększył swą rangę w 1993 roku.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pytanie dotyczyło kopalń w okolicy Bańskiej Szczawnicy w Górach Szczawnickich, wpisanych w 1993r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Osobną grupę korytarzy stanowią tzw. sztolnie dziedziczne, służące do odprowadzania wód z kopalni. Budowane one były jako korytarze o niewielkim spadku, zaczynające się w najniższych partiach wyrobisk kopalnianych i mające ujścia w niższych partiach dolin, najczęściej bezpośrednio nad potokiem lub rzeką; odznaczały się też dużą długością. Najstarszą zachowaną sztolnią dziedziczną jest sztolnia Bieber, położona na pd. od miasta, w miejscowości Szczawnickie Banie (Štiavnické Bane). Początki jej budowy sięgają XIV w. (…)”

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Zbigniew Drapała 0.5
  2. Jan Kleszcz 0.5
  3. Luranc Team
  4. Michał Pacyna
  5. Adam Płaneta 0.5
  6. Roman Sojda

Pytanie nr 19/2016 z dnia 6 sierpnia 2016 r.

Pytanie będzie dotyczyło tablicy upamiętniającej zrzut lotniczy podczas drugiej wojny światowej, znajdującej się nieopodal pewnego klasztoru. Jednym z wyróżnionych na niej jest człowiek urodzony na terenie pogórza wielickiego, zmarły również w jednym z karpackich miast. Podczas kampanii wrześniowej walczył w Armii Kraków, wzięty do niewoli uciekł już w październiku tego roku. W 1940 został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej. Pod swoim domem rodzinnym budował schron dla Kedywu. Był zastępcą dowódcy pewnego obwodu AK, odpowiadał m.in. za odbieranie zrzutów lotniczych. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych czy Krzyżem Armii Krajowej. Po wojnie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w karpackim mieście, w którym zmarł w 1997r. Rok po śmierci, na jego cześć została nazwana jedna ulic w mieście, gdzie w 1943 odebrał zrzut broni i sprzętu, który upamiętnia ww. tablica.

Na koniec dodamy, że wspomniany na początku klasztor swoją powojenną historię zawdzięcza szczyrzyckim cystersom.

W odpowiedzi należy napisać imię i nazwisko żołnierza oraz miejsce, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Postać, której szukaliście to Józef Kurek ps. „Halny”. Urodzony w Koźmicach Wielkich na Pogórzu Wielickim. Wraz z braćmi przygotowywał schron dla Kedywu pod swoim domem rodzinnym. Następnie działał jako zastępca dowódcy obwodu i szef referatu operacyjnego w obwodzie AK Jędrzejów, gdzie odpowiadał m.in. za odbieranie zrzutów lotniczych.  Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Armii Krajowej. Po wojnie przeprowadził się do Bielska-Białej, gdzie w 1997 roku zmarł i został pochowany. Tablica upamiętniająca jego działania znajduje się pod murem klasztoru Cystersów w Jędrzejowie, gdzie jego imię nosi również jedna z ulic.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Luranc Team
  5. Tomek Olejarczuk
  6. Michał Pacyna
  7. Małgorzata i Marek Pyzio
  8. Roman Sojda

Pytanie nr 20/2016 z dnia 6 sierpnia 2016 r.

Przeglądając listę występujących w Polsce gatunków flory i fauny, możemy znaleźć gatunki obce, przywiezione z powodów estetycznych czy gastronomicznych, inne zaś sprowadziły się samoistnie.

W okresie PRL-u najbardziej znany egzemplarz jednej z takich roślin można było ujrzeć w miejscowości, której nazwa różni się zaledwie literą od miana pewnej karpackiej przełęczy. Obecnie możemy oglądać jedynie pozostałości po tej sztuce. Rekordowy okaz rośnie dzisiaj w miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od tej wymienionej powyżej.

O jaką roślinę pytamy i w jakiej miejscowości rosła? Podpowiedzią niech będzie informacja, że żaden z tych dwóch okazów nie znajduje się na terenach górskich.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Roślina, o którą pytaliśmy, to mamutowiec olbrzymi. Roślina ta rośnie naturalnie w górskich obszarach Kalifornii, została sprowadzona do Europy jako drzewo ozdobne. Największy polski okaz mogliśmy podziwiać do 1987 roku w miejscowości Glinna. Obecnie pozostał po nim tylko pień – mamutowiec nie wytrzymał mrozów ówczesnej zimy.

Dziś największy polski mamutowiec rośnie w niedalekich Brwicach.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Zbigniew Drapała
  2. Jan Kleszcz
  3. Roman Sojda

Pytanie nr 21/2016 z dnia 6 sierpnia 2016 r.

Ucieczki królów z własnych państw kojarzą nam się raczej z zamierzchłymi czasami. Najbardziej utrwalona w pamięci, między innymi pewnie dzięki powieści Henryka Sienkiewicza, to ucieczka króla Jana Kazimierza podczas potopu szwedzkiego.

Tymczasem (najprawdopodobniej) ostatnia ucieczka europejskiego monarchy miała miejsce w XX wieku. Uchodząc przed wojskami wrogiego kraju przez góry, z żoną i świeżo urodzonym synem, trafił między innymi do naszej ojczyzny. W polskim Lwowie miał okazję zobaczyć eksponowaną tam Panoramę Racławicką. Dalsze losy poprowadziły tegoż króla przez Europę zachodnią do Afryki, skąd pod koniec życia powrócił na Stary Kontynent. Niestety, nie zdołał ponownie ujrzeć ojczyzny przed śmiercią.

W odpowiedzi chcielibyśmy zobaczyć imię monarchy, którego tu opisaliśmy. Dla ułatwienia, podpowiedzi tym razem nie będzie.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Postać zaprezentowana w pytaniu to król Albanii – Ahmed Zogu. Był on albańskim politykiem, piastował urząd premiera, a następnie prezydenta tego kraju, wymuszając w 1928r. zmianę konstytucji, przez co Albania stała się monarchią „demokratyczną, parlamentarną i dziedziczną”, a on sam koronował się jako Zogu I.

Po II Wojnie Światowej osiadł w Egipcie, w 1955r. przeniósł się do Francji, gdzie zmarł w 1961r. W 2012r., na 100-lecie niepodległości Albanii, jego szczątki zostały przeniesione na cmentarz zasłużonych w Tiranie.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Luranc Team
  5. Tomek Olejarczuk
  6. Michał Pacyna
  7. Małgorzata i Marek Pyzio
  8. Roman Sojda

Pytanie nr 22/2016 z dnia 2 września 2016 r.

Początek września przynosi nam fantastyczną imprezę, jaką jest Bracka Jesień, podczas której Browar Zamkowy w Cieszynie świętuje swoje 170-lecie. W związku z tym pytanie również będzie dotyczyło piwa.

Prosimy o podanie nazwy browaru znajdującego się najbliżej trzech gór: Trzech Koron, Żaru oraz Kazalnicy (liczy się suma wszystkich trzech odległości [Browar<->Trzy Korony] + [Browar<->Żar] + [Browar<->Kazalnica]).

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Jak zauważył jeden z uczestników, gdzieś w tym pytaniu musiał być ukryty podstęp.

Pomimo, że nazwy tych szczytów są bardziej znane w Karpatach, to jednak odpowiedzi na to pytanie należało szukać w Sudetach. Trzy Korony to nie tylko najbardziej popularna pienińska góra, ale także jeden ze szczytów Gór Sokolich w Rudawach Janowickich, a Góra Żar i Kazalnica leżą również na Pogórzu Karkonoskim. Browar położony najbliżej tych trzech szczytów to Luční Bouda znajdujący się po stronie czeskiej. Z pewnością nie jest to typowy browar – działa na wysokości 1410m n.p.m. w górskim hotelu – schronisku. Dzięki lokalizacji nieopodal Snieżki jest tłumnie odwiedzany zarówno przez Polaków, jak i przez Czechów.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Michał Pacyna

Pytanie nr 23/2016 z dnia 2 września 2016 r.

Panorama została wykonana z pewnego beskidzkiego, pieszego szlaku PTTKowskiego. Szlak ten biegnąc dalej wspina się na górę, na której stoi obiekt pokrewny do obiektu znajdującego się na jednej z gór widocznych na zdjęciu. Idąc nim w drugą stronę doszlibyśmy do szczytu będącego drugim najwyższym szczytem pewnego pasma, a na nim moglibyśmy zobaczyć tabliczkę (stan na pierwszy kwartał 2016) przedstawioną na drugim zdjęciu.

W odpowiedzi prosimy napisać nazwę góry, z której stoków zostało zrobione pierwsze zdjęcie, oraz nazwę dwóch szczytów z pokrewnymi obiektami.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Panorama została wykonana z niebieskiego szlaku w Beskidzie Wyspowym w Paśmie Łososińskim. Widoczne na zdjęciu jezioro to zbiornik wody dla armatek śnieżnych pracujących na potrzeby wyciągu znajdującego się na stokach Łysej Góry. Idąc z tego miejsca w stronę Limanowej, przechodzimy przez Miejską Górę, na której znajduje się Krzyż Milenijny. Zdjęcie przedstawia widok w kierunku okołozachodnim, góra po lewej stronie to Paproć, na której również stoi krzyż upamiętniający rok dwutysięczny. Podążając szlakiem w przeciwną stronę wdrapujemy się na Sałasz. Na nim znajduje się ogrodzony niewielki skrawek terenu, wewnątrz którego zamontowane są dwie kamery wycelowane w mały stosik kamieni. Tam również przybita jest ów tabliczka za zdjęcia. Cała konstrukcja póki co stanowi dla nas zagadkę 🙂

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Zbigniew Drapała
  2. Luranc Team
  3. Michał Pacyna
  4. Roman Sojda

Pytanie nr 24/2016 z dnia 2 września 2016 r.

Wrzesień, ostatni miesiąc studenckich wakacji, pozostańmy więc, przynajmniej myślami, za granicą.

W pewnym państwie, nie będącym jednak najczęściej wybieraną destynacją wakacyjnych podróży, możemy udać się do parku narodowego, którego nazwa brzmi jak nazwa pewnego polskiego miasta. Ostatnimi czasy miasto to zasłynęło niechlubnie w kręgach podróżniczych ze względu na problemy znajdującego się w nim obiektu.

O jaki park narodowy pytamy? Dla ułatwienia dodajmy, że jego powierzchnia jest znacznie większa, niż powierzchnia wszystkich parków narodowych w Polsce.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pytaliśmy o Park Narodowy Radom – położony w południowo-zachodnim Sudanie, przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską. Został założony w 1979r., w 1983r. uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Chroni obszar sawann i podmokłych łąk. Z ciekawostek – jego powierzchnia to 12 510km2, podczas gdy łączna powierzchnia wszystkich parków narodowych w Polsce to 3167km2.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Marcela Bagierek
  2. Paweł Barczyk
  3. Zbigniew Drapała
  4. Jan Kleszcz
  5. Luranc Team
  6. Michał Pacyna
  7. Roman Sojda

Pytanie nr 25/2016 z dnia 3 października 2016 r.

Tym razem pytanie będzie dotyczyło postaci – muzyka. Od urodzenia mieszka w pewnej karpackiej wsi, położonej nieopodal Głównego Szlaku Beskidzkiego (bliżej niż 5km), od której nazwę bierze pobliskie jej lotnisko. Artysta ten niedawno rozpoczął karierę – dopiero w 2014 roku podpisał kontrakt, który zaowocował wydaną w 2015 pierwszą płytą.  Jeden ze znajdujących się na niej  utworów długo utrzymywał się na wysokich miejscach w plebiscycie Radiowej Trójki, a sama płyta uzyskała status platynowej. Rosnąca popularność sprawiła, iż w tym roku wystąpił na jednym z dużych festiwali muzycznych w Polsce. Kim jest ów muzyk?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Poszukiwany muzyk to Łukasz Federkiewicz „Kortez”, pochodzący z Iwonicza., Wokalista, pianista, gitarzysta i kompozytor swoich utworów. Na scenie muzycznej zaistniał w 2013 roku, występując w eliminacjach do programu Must Be The Music. Tam też został zauważony przez producenta muzycznego Pawła Jóźwickiego, co zaowocowało wydaniem płyty w 2015 roku. Rosnąca popularność muzyka sprawiła, że wystąpił na festiwalu Open’er w 2016 roku.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Dariusz Drohomirecki
  4. Jan Kleszcz
  5. Luranc Team
  6. Michał Pacyna
  7. Małgorzata i Marek Pyzio
  8. Roman Sojda

Pytanie nr 26/2016 z dnia 3 października 2016 r.

Zwiedzając kościoły i kaplice zwracamy uwagę na architekturę budowli, polichromie, czasem nie doceniając innych walorów.

W pewnym obiekcie sakralnym, leżącym nieopodal polskiej granicy, możemy znaleźć przedmiot, który, jakkolwiek często spotykany w takich budynkach, jest dość nietypowy. Nie jest on może największy, najpiękniejszy czy najsłynniejszy, jednak wykonany z nieoczywistego (jak na ten typ przedmiotu) materiału stanowi pewną atrakcję turystyczną. Tworzywo, z którego został stworzony ma związek z pewnym zakładem mieszczącym się w owej miejscowości.

O jaki przedmiot pytamy i gdzie możemy go oglądać? Dla podpowiedzi dodamy, że w tym roku świętuje on swoje 100 rocznicę powstania, a w tej samej miejscowości możemy udać się również do browaru.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Tym razem pytaliśmy o wybudowaną w 1902r. kaplicę św. Elżbiety w Harrachovie i znajdujący się w niej szklany dzwon (z 1916r.). Ma on około pół metra wysokości i waży 10kg, a jego serce jest obciągnięte skórą. Cały budynek miał podkreślać znaczenie pobliskiej huty szkła, poza dzwonem wart zobaczenia jest również m. in. szklany ołtarz z lustrami i szklanym krzyżem.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Zbigniew Drapała
  2. Jan Kleszcz
  3. Luranc Team
  4. Roman Sojda

Pytanie nr 27/2016 z dnia 3 października 2016 r.

Jedną z najsłynniejszych rzeźb wykutych w skałach są głowy amerykańskich prezydentów na górze Rushmore. Tymczasem w pewnym karpackim kraju również możemy znaleźć wizerunek władcy wykonany w naturalnej skale.

Znajduje się on w dolinie rzecznej i przedstawia ostatniego króla pewnej historycznej krainy.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez multimilionera, biznesmena i jednocześnie historyka, który specjalnie dla tego celu zakupił cały fragment góry.

Gdzie znajduje się rzeźba, o którą pytamy? Dla ułatwienia dodamy, iż przedstawiony na niej władca popełnił samobójstwo w wyniku przegranej wojny.

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

To pytanie nie sprawiło większych trudności. Chodzi o statuę dackiego króla Decebala, znajdującą się w pobliżu miejscowości Orșova w Rumunii, w okolicy Żelaznej Bramy (Żelaznych Wrót) – oddzielających Karpaty od Gór Wschodnioserbskich. Sama rzeźba powstała w latach 1993-2003 z inicjatywy i fundacji Iosifa Constantina Drăgana. Współrzędne jej położenia: N 44°38’27”, E 22°17’28”.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Dariusz Drohomirecki
  4. Jan Kleszcz
  5. Luranc Team
  6. Michał Pacyna
  7. Małgorzata i Marek Pyzio
  8. Roman Sojda

Pytanie nr 28/2016 z dnia 3 listopada 2016 r.

Tym razem spytamy o pewną postać związaną z beskidzką miejscowością. Jest ona upamiętniona pomnikiem, jednym z najstarszych w tej wsi. Zabytek, odrestaurowany w zeszłym roku, docenia działania, które poprawiły komunikację w regionie. Osobę zaś turyści mogą kojarzyć również z projektem pewnego górskiego schroniska.

Jak się nazywa ta postać i gdzie znajduje się poświęcony jej pomnik?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Pomnik, o który pytaliśmy stoi przy głównej drodze w Zawoi. Miejsce nie jest przypadkowe – Franciszek Röver, któremu poświęcony jest obelisk, zdobył uznanie wśród mieszkańców właśnie poprzez zmodernizowanie drogi Maków Podhalański – Zawoja. Wśród turystów górskich może być kojarzony ze schroniskiem na Markowych Szczawinach – wykonał jego pierwszy projekt, który został jednak zmodyfikowany na etapie budowy. Obelisk przez wiele lat był ukryty w krzewach porastających pobocze drogi, dopiero w 2015 roku Towarzystwo Przyjaciół Zawoi wyczyściło teren i odnowiło pomnik.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Luranc Team
  5. Michał Pacyna
  6. Roman Sojda

Pytanie nr 29/2016 z dnia 3 listopada 2016 r.

Tym razem pytanie będzie dotyczyło odległej góry z fotografii. Chcemy, żebyście powiązali ją z innym szczytem, znajdującym się w Karpatach. Jeden z nich jest prawie dokładnie dwukrotnie wyższy od drugiego, a dzieli je kilkanaście tysięcy kilometrów. W tym skojarzeniu posłużcie się pewną osobą, która stanęła na jednym z nich 65 lat po pierwszym Europejczyku, a na drugim spędziła kawałek życia. Czas, który minął między tymi wydarzeniami nie przekraczał kilkunastu lat.

Interesuje nas: jak nazywają się te szczyty i co to za postać?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Zdjęcie przedstawia Kinabalu – najwyższy szczyt Borneo. Pierwszym Polakiem, który osiągnął ten wierzchołek był Władysław Midowicz. Bogaty życiorys tej postaci zawiera także kilkunastomiesięczny pobyt w obserwatorium astronomiczno – meteorologicznym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na Popie Iwanie w Czarnohorze.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Marcela Bagierek
  2. Zbigniew Drapała
  3. Jan Kleszcz
  4. Luranc Team
  5. Łukasz Nowicki
  6. Michał Pacyna
  7. Roman Sojda
  8. Kuba Wolski

Pytanie nr 30/2016 z dnia 3 listopada 2016 r.

I Wojna Światowa pozostawiła w Karpatach trochę śladów i znacznie więcej historii. Sporo informacji możemy znaleźć o operacji Limanowsko – Łapanowskiej, Bitwie Gorlickiej czy Galicyjskich Cmentarzach Wojennych. My jednak wyślemy Was na poszukiwania gdzie indziej.

Samo pytanie jest krótkie: gdzie najbliżej Łopusznej możemy znaleźć widoczne ślady I Wojny Światowej?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Większość z Was słusznie założyła, że dobrze znana polska wieś Łopuszna jest tylko przykrywką. Wielka Wojna odcisnęła swoje piętno również w (obecnie) ukraińskiej części Karpat, gdzie na szczycie Łopuszna w Gorganach możemy znaleźć umocnienia z tych czasów.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Paweł Barczyk 0.5
  2. Jan Kleszcz
  3. Luranc Team
  4. Michał Pacyna
  5. Roman Sojda 0.5

Pytanie nr 31/2016 z dnia 13 grudnia 2016 r.

PYTANIE DOGRYWKOWE

W tym ostatnim pytaniu zapytamy o postać światowego formatu, artystę, który w swoich czasach był rozpoznawany w wielu krajach, nie tylko Europy.

Urodził się w pewnej beskidzkiej miejscowości jako nieślubne dziecko właściciela dóbr. Wychowywany był przez matkę, następnie również przez miejscowego organistę, z którym wzięła ślub dwa lata po narodzinach przyszłego artysty. Po przybranym ojcu – organiście przyjął nazwisko.W wieku 18 lat, podczas studiów w jednym z galicyjskich miast, został odkryty jego wielki talent. Uzyskał stypendium pozwalające mu udać się do jednego z południowych krajów Europy, w celu kształcenia się we właściwym kierunku. Tam również rozpoczęła się jego zawodowa kariera. Początkowo występował w krajach europejskich, następnie zadebiutował na scenach Afryki, Ameryki Południowej i Północnej. Na dłużej związał się ze Stanami Zjednoczonymi, skąd po 25 latach wrócił na stałe do Polski.

Nasza gwiazda z pierwszą żoną miała pięć córek – dwie zmarły w dzieciństwie, pozostałe trzy poszły w ślady ojca, czego zwieńczeniem był wspólny występ na scenie. Jedna z jego córek wyszła za mąż za wnuka biologicznego ojca swojego ojca. Zamieszkała z nim na stałe w dworze w miejscowości narodzin naszego głównego bohatera. Dwór ten stał się w latach międzywojennych miejscem spotkań polskich artystów, po wojnie został spalony przez UPA. Obecnie sama miejscowość również sprzyja lokalnym artystom, będąc swojego rodzaju otwartą galerią sztuki, możemy tu również odnaleźć pomnik poświęcony naszej postaci i jego córce.

Kim on jest?

Odpowiedzi prosimy przesyłać mailowo na adres: konkurs@skpg.krakow.pl

Odpowiedź:

Tu pojawi się odpowiedź.

Prawidłowej odpowiedzi udzielili:

  1. Luranc Team 0.01